Strona głównaPcMod.plNewsyAMD tworzy własny zrównoważony plan zasilania dla Windows 10

AMD tworzy własny zrównoważony plan zasilania dla Windows 10

Kilka dni temu na swoim blogu firma AMD przedstawiła swij zrównoważony plan zasilania dla Windows 10. Jest to rozwiązanie kolejnego problemu zgłaszanego przez społeczność użytkowników nowych procesorów. W domyślnym planie zrównoważonym wbudowanym w Windows 10 czas przełączania się na wydajniejsze stany (P-state) jest zbyt długi.

Poszczególne P-state mają przypisane konkretne wartości taktowania oraz napięcia procesora. AMD twierdziło, że to właśnie problemem zbyt długiego czasu przełączania pomiędzy stanami powodował wolny wzrost wydajności w momencie uruchomienia bardzo wydajnej aplikacji.

Kolejnym problemem wbudowanego planu zasilania jest sposób w jaki parkowane (usypiane) są rdzenie logiczne procesora. Domyślnie aktywnych pozostaje 10 rdzeni procesora, a pozostałe 90% może być uśpione w dowolnym momencie. W jednostce posiadającej 8 rdzeni i 16 wątków aktywny pozostaje zawsze procesor #0 (rdzeń fizyczny) oraz #1 (SMT). W momencie uruchomienia wydajnej aplikacji czas uruchomienia pozostałych rdzeni i wątków trwa zbyt długo co przenosi się na obniżoną wydajność.

Na podstawie informacji od niezależnych testerów, AMD podjęło wyzwanie stworzenia własnego planu zasilania pozwalającego na wyeliminowanie problemów z wydajnością. Zmniejszono czas przejścia pomiędzy poszczególnymi P-state oraz zmniejszono ilość rdzeni, które mogą być parkowane.

amd-ryzen-balanced-power-plan

Jak widać powyżej nowy zrównoważony plan zasilania radzi sobie tak samo dobrze jak wbudowany w Windows 10 tryb zwiększonej wydajności. Można go pobrać z tego linka. Paczkę należy rozpakować i kliknąć 2 razy na plik. Plan pojawi się w profilach zasilania w naszym komputerze.

amd-ryzen-balanced-power-2

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać