Do naszej redakcji trafił dysk SSD – WD Black SN750 1 TB. Będzie to kolejny nośnik z rodziny M.2, jaki przetestujemy. Jak pisaliśmy w poprzednim artykule, zmieniliśmy naszą procedurę testową oraz platformę sprzętową. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to na lepsze sprawdzanie sprzętu.

WD Black SN750 1 TB bazuje na 64-warstwowych pamięciach BICS 3D NAND. Jest to technologia stosowana przez firmę Toshiba. Tym samym producent chce pokazać, że ma na uwadze błędy, jakie popełnił przy poprzedniej generacji tych dysków. Co ciekawe, zastosowanie tych kości nie wpłynęło zbytnio na cenę nośnika.

Wspomniane kości BICS 3D NAND współpracują z autorskim kontrolerem na interfejsie PCIe 3.0 x4. Dysk ma format M.2 2280 i jest zgodny z protokołem NVMe 1.3. Dzięki temu oferuje prędkość odczytu/zapisu do 3400/2800 MB/s oraz do 500/400 tys. IOPS. WD Black SN750 1 TB obsługuje też inteligentny bufor SLC Cache o pojemności 20 GB. Zastosowano tutaj technologię nCache 3.0, która ma działać o wiele skuteczniej niż standardowe rozwiązania. Współczynnik TBW wynosi aż 600 TB.

WD Black SN750 1 TB

Poniżej tabelka, jak to się prezentuje:

WD Black SN750 250 GB WD Black SN750 500 GB WD Black SN750 1 TB
Szybkość odczytu sekwencyjnego 3000 MB/s 3400 MB/s
Szybkość zapisu sekwencyjnego 1600 MB/s 2500 MB/s 2800 MB/s
Losowy odczyt danych 4K 220000 IOPS 410000 IOPS 500000 IOPS
Losowy zapis danych 4K 170000 IOPS 330000 IOPS 400000 IOPS
TBW 200 TB 300 TB 600 TB

W modelu WD Black SN750 1 TB nie zastosowano żadnego radiatora, który obniżałby temperaturę. Aczkolwiek na stronie możemy zobaczyć zdjęcia z wersją z grubym radiatorem. Czy zastosowanie termopadów i kawałka folii da radę?

WD Black SN750 1 TB

Nasz model ma 1 TB pojemności na papierze, a po sformatowaniu otrzymujemy 930 GB. Czyli formalnie posiadamy o 70 GB mniej, niż jest napisane na opakowaniu. Szkoda, że producent nie podaje faktycznej wielkości, jaką otrzymują użytkownicy. Dodatkowo WD dokłada technologie 3 stopnie ochrony LDPC zwiększające żywotność tego nośnika i poprawiające stabilność podczas codziennej pracy.

W zestawie prócz dysku nie otrzymaliśmy nic więcej. W sumie jakby spojrzeć na to od strony praktycznej, nic więcej nie potrzeba. Radiator jest już przymocowany i nie musimy robić tego ręcznie. Dysk wyjmujemy z opakowania, wkładamy do gniazda i przykręcamy. Pozostaje jeszcze zainstalowanie na nim systemu operacyjnego.

Zaciekawiło nas bardzo oprogramowanie. Jest ono przejrzyste i łatwe w obsłudze. Pozwala na zarządzanie dyskiem, sprawdzanie jego stanu oraz aktualizowanie softu.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku WD Black SN750 1 TB wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji October 2018 Update. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

 • Steam z kilkoma grami
 • Przeglądarka Firefox
 • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
 • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • AS SSD 2.0.6821.41776
 • HWInfo 6.0
 • 7-zip 18.06
 • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
 • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
 • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy dostarczonego przez producenta oprogramowania oraz HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

Model Dostawca
Procesor 2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHz PcMod.pl
Płyta główna BiostarRacingX GTNBIOSTAR RACING X370GTN PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Patriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHZ Patriot Viper Steel
Dysk twardy WD Black SN750 1 TBWD Black SN750 1 TB Western Digital, WD
Zasilacz be quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Home 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

WD Black SN750 1 TB - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

WD Black SN750 1 TB - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

WD Black SN750 1 TB - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu – od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

WD Black SN750 1 TB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

WD Black SN750 1 TB - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

WD Black SN750 1 TB - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM – mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.

WD Black SN750 1 TB - Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM - mapa Odlewnia

Podsumowanie testów WD Black SN750 1 TB

WD posiada bardzo bogatą ofertę dysków SSD na interfejsie NVMe. Testowany przez nas WD Black SN750 1 TB jest ciekawym produktem. Producent umiejscowił go w segmencie o wysokiej wydajności. Wszak seria Black zawsze odznaczała się lepszymi osiągami od Blue czy Green.

A jak wygląd i temperatury? Producent poskąpił radiatora i nałożył prostą folię aluminiową z termopadami. Niestety, ale takie coś nie spełnia swoich założeń. Temperatury podczas dużych obciążeń potrafią dochodzić do 84 stopni Celsjusza. Szczęśliwie, dysk nie przekraczał tej temperatury już wyżej. Warto zatem zatem zamontować lepszy radiator, o ile pozwala na to płyta główna.

Dysk po zapełnieniu w 60% nie stracił na wydajności. To dobra wiadomość dla osób, które instalują dużo oprogramowania i przechowują sporą ilość plików. Przy większej temperaturze również nie ma spadków wydajności.

Kopiowanie 30 GB plików było w miarę stabilne. Wykres prędkości okazał się sinusoidalny – od 800 do 1050 MB/s. Średnia prędkość kopiowania wynosiła około 890 MB/s. Najmniejsza zanotowana przez nas prędkość to około 250 MB/s.

Pierwsze anomalie obniżenia szybkości kopiowania zauważyliśmy dopiero przy kopiowaniu 100 GB pliku. Wtedy to w pewnym momencie został wysycony bufor i prędkość dysku spadła do zaledwie 220 – 260 MB. Na szczęście po chwili dysk sobie poradził i wrócił do normalnej prędkości

Dzielenie kilku kopiowań było zróżnicowane. Algorytm starał się dobierać dla każdego postępu różne wartości. Nie było stałej reguły, czy plik jest większy, czy mniejszy.

Werdykt? Polecamy ten produkt ze względu na jego osiągi. Duży minus od nas za brak radiatora, co powoduje wysokie temperatury. Cena mogłaby być troszkę niższa, zważywszy na fakt, że ADATA XPG SX8200 1 TB ma porównywalne osiągi, a można go dostać już od 970 zł. W parze z ceną i wydajnością są natomiast Samsung 970 Evo 1 TB oraz ADATA GAMMIX S11 960 GB.

Zalety:

 • Kości pamięci 3D TLC i interfejs NVMe 1.3
 • Dobre szybkości odczytu oraz zapisu
 • Stabilne kopiowanie plików o dużych rozmiarach – powyżej 50 GB
 • Oprogramowanie Western Digital SSD Dashboard
 • Atrakcyjny wygląd SSD Dashboard

Wady:

 • Brak radiatora
 • Co powoduje duże temperatury podczas obciążenia
 • Cena mogłaby być niższa

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Western Digital.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułZOTAC GAMING GeForce GTX 1660 Ti AMP – karta graficzna mini-ITX
Następny artykułIEM Katowice 2019: Poznaliśmy półfinalistów Majora!
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.