W dzisiejszych czasach komputer jest praktycznie nieodzowną częścią naszego życia. Większość osób go ma lub będzie posiadać. Ten artykuł, bądź wstęp do poradnika jest dla obu grup ludzi. Zobaczmy czym jest komputer ITX!

Sprzęt formatu mini-ITX na rynku jest od dawna. Został zaprojektowany przez firmę VIA Technologies w 2001 roku. Płyty główne mają wymiary 17 x 17 cm i wyposażone są w 4 otwory montażowe. Z założenia produkty te miały być niszowe – pasywnie chłodzone elementy, z niskim poborem mocy, miały sprawić, że sprzęt ten co najwyżej nadawał się na konstrukcje urządzeń multimedialnych – HTPC.

Technologia poszła jednak do przodu. Dziś komputer rozmiaru mini-ITX może być zarówno urządzeniem multimedialnym, komputerem do gier jak i pełnoprawną stacją roboczą.

Dla osób, które potrzebują konkretnych porad, co do sprzętu mini-ITX (w tym dobór podzespołów) odsyłam od razu do działu „Składamy komputer w formacie mini ITX”. Dla tych, którzy chcą poznać świat mini-ITX głębiej, zachęcam do pozostania ze mną.

Dziś rynek sprzętu mini-ITX to cała branża. Nie trzeba, tak jak w dawnych czasach, szukać godzinami podzespołów, aby złożyć całą jednostkę. Dziś wszystko można znaleźć praktycznie w jednym miejscu — na przykład w sklepie mini-itx.com.pl. Mini-ITX jak już wcześniej wspomniałem to standard płyty. Potocznie jednak określa się tym mianem całą gamę sprzętu, o którym napiszę za chwilę.

Dobór odpowiednich podzespołów jest tutaj kluczowy, bo podzespoły, szczególnie małe obudowy formatu ITX, nie wybaczają błędów, źle dobranych komponentów.

Płyta główna

Zacznijmy więc od tego, co nazywane jest sercem komputera, czyli płyty głównej. Wymiar maksymalny 17 x 17 cm. To, co znajdzie się na powierzchni laminatu, zależy od producenta. Część konstrukcji ma na stałe wlutowane procesory (czasem i pamięć), jak i możliwość zamontowania procesora w sockecie. Dziś ilość oraz różnorodność konstrukcji jest tak duża, że zobrazować może ją tylko wynik wyszukiwania Google 🙂

Karta graficzna

Kolejnym elementem dostosowanym do świata miniaturowych komputerów są karty graficzne. Te w zależności od zastosowanej obudowy mogą występować w dwóch wersjach. Pierwsza to grafiki w wersji MINI. Karty te to nic innego jak modele o skróconym PCB pod względem długości laminatu.

Składamy komputer ITX - Wstęp: o co w tym wszystkim chodzi? 1

 

Drugą rodziną grafik są karty formatu Low Profile (LP). Posiadają one nie tylko krótsze, ale także niższe PCB niż modele standardowe. W tych wersjach występują zarówno modele typowo dla graczy, jak i dla profesjonalistów.

 

Zasilacze komputerowe

Zmiany nie ominęły zasilaczy. Co prawda niektóre obudowy ITX pozwalają zamontować zasilacz typu ATX, to osobiście uważam, że prawdziwy komputer ITX posiada zasilacz SFX, SFXL, Flex ATX lub mniejszy (Pico PSU). Po raz kolejny cięciom ulegają wymiary. Na początku mniejszy wymiar oznaczał mniejszą moc. Dziś jednak otrzymanie zasilacza SFX o mocy ponad 600 W nie jest problemem.

Wymiary maksymalne zasilacza SFX to 125 x 63,5 mm (szerokość x wysokość) oraz 100 mm głębokość. Co do głębokości jest to wartość umowna, ponieważ niektóre firmy wydłużają zasilacze (SFXL, Flex ATX), żeby pomieścić wszystkie komponenty.

Obudowy komputerowe

Temat rzeka. Tutaj już wszystko zależy od gustu, a o tym się nie dyskutuje. Maksymalny rozmiar obsługiwanej płyty głównej to oczywiście mini-ITX. Im mniejsza obudowa mogąca pomieścić jak najbardziej wydajny sprzęt, tym lepszy wynik uzyskany przez konstruktora 🙂

Pamięci RAM, chłodzenia procesorów i inne

Innymi rzeczami, które dostosowały się do rynku małych komputerów, są nisko profilowe pamięci RAM oraz coolery procesorów. Również rozwój technologii i pojawienie się interfejsu M.2 pozwoliło zminiaturyzować oraz przyspieszyć nośniki pamięci.

Niektórzy producenci wypuszczali (czasem do dziś) na rynek różnego rodzaju karty rozszerzeń w standardzie niskoprofilowym – karty dźwiękowe, TV, LAN. Dziś jednak wraz z miniaturyzacją praktycznie wszystkie te elementy możemy znaleźć na laminacie płyty głównej.

Mini-komputery

Na koniec tak aby tylko o tym wspomnieć są gotowe małe komputery Mini PC, Barebone, NUC. W tego typu urządzeniach narzucony mamy wymiar obudowy i płytę główną. Jeżeli coś można modyfikować to nośnik danych, RAM. Rzadziej procesor, bo ten przeważnie wlutowany jest na stałe.

Koniec części pierwszej

Tyle słowem wstępu. W niedługim czasie ukaże się druga część naszego artykułu – „Nie od razu Mini PC zbudowałem”. Bądźcie zatem czujni, bo na pewno damy Wam znać.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułGigabyte GeForce GTX 1660 SUPER MINI ITX OC 6G – karta graficzna mini-ITX
Następny artykułBLAST Pro Series: Copenhagen 2019 – prezentacja drużyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.