Strona głównaPcMod.plNewsyJava JDK 8 z obsługą akceleracji graficznej nVidia CUDA

Java JDK 8 z obsługą akceleracji graficznej nVidia CUDA

Podczas niedawno odbytej konferencji JavaOne, John Duimovich dyrektor generalny działu Java w firmie IBM, zaprezentował akcelerację graficzną dla języka Java JDK 8. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wykorzystują język Java do projektów, wymagających wysokiej mocy obliczeniowej. Jako przykład pokazano sortowanie dane przy użyciu standardowych bibliotek nVidia CUDA, w stosunku do operacji wykonywanych z użyciem procesora.

Sortowanie z uzyciem Java JDK 8 i nVidia CUDA

Jak widać na wykresie, czas wykonywania operacji z użyciem akceleracji graficznej potrafi wynieść od 2 do 48 razy szybciej.

Zastosowania aplikacji Java akcelerowanych przez procesory graficzne są praktycznie nieograniczone: od wysokiej wydajności systemów wykorzystywanych do analiz finansowych, przez obliczenia związane z przetwarzaniem obrazu po nowoczesne aplikacje naukowe.

Duimovich wspomniał również o niedawno powołanej inicjatywie OpenPOWER, która jest ekosystemem zbudowanym wokół architektury POWER, wnoszącej do platformy szereg innowacji, wykorzystując siłę otwartych rynków oraz takich partnerów jak nVidia. Wsparcie języka Java przez akceleratory graficzne jest właśnie jednym ze skutków powołania OpenPOWER.

Źródło: blogs.nvidia.com
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Warto przeczytać