Kilka dni temu firma Intel świętowała 50 lecie swojego istnienia. Dokładnie 18 lipca 1968 roku Gordon E. Moore oraz Robert Noyce założyli przedsiębiorstwo. Nadali mu nazwę Intel od słów Integrated Electronics. Wkrótce dołączył do nich Andrew Grove, późniejszy wieloletni prezes przedsiębiorstwa. Siedziba główna firmy znajduje się w Santa Clara w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych.
Intel 4004
Chip 4004 był to pierwszy mikroprocesor wyprodukowany przez Intela. Okazał się również pierwszym na rynku uniwersalnym procesorem programowalnym, który inżynierowie mogli dostosować do swoich potrzeb za pomocą oprogramowania.
Ten rewolucyjny produkt wielkości małej monety dostarczał tej samej mocy obliczeniowej, co gigantyczna 27 tonowa maszyna. W ten sposób Intel zapoczątkował proces miniaturyzacji sprzętu komputerowego, torując drogę do dzisiejszej mobilności.
Intel 8080
W 1974 roku miała miejsce premiera rewolucyjnego układu Intel 8080. Ten 8-bitowy chip zdolny był do wykonywania do 290 000 operacji na sekundę. Dawało to około 10 razy więcej niż w jego poprzednik.
8080 znalazł się w tysiącach urządzeń użytkowych i sprawił, że rozprzestrzenianie się mikroprocesorów stało się rzeczywistością. Wśród urządzeń zasilanych przez procesory 8080, był m.in. Altair 8800 – pierwszy produkowany seryjnie i sprzedawany masowemu odbiorcy komputer osobisty.
Intel 8086 – początek legendy
8 czerwca 1978 roku ma miejsce premiera procesora 8086. Okazał się to strzał w dziesiątkę. Był to pierwszy 16 bitowy procesor zdolny do nowoczesnych obliczeń. Chip ukształtował znany nam do dzisiaj standard architektury x86.
Udział w stworzeniu standardu USB
W 1996 roku Intel stanął na czele grupy 7 technologicznych gigantów. Wspólnie opracowali oni znany do dzisiaj standard USB, który na zawsze zmienił korzystanie z komputerów. Obecnie najmniej zaawansowany technologicznie konsument może łatwo podłączyć drukarki, skanery, kamery i inne urządzenia peryferyjne do komputera PC dzięki wszechobecnemu USB
Narodziny ery Core
W 2006 roku Intel rozpoczyna produkcję procesorów z kluczowej dzisiaj rodziny Intel Core. Do dzisiaj stanowią one jeden z trzonów rynku komputerowego. Obecnie mamy dostępną na rynku ósmą generację tej architektury, a już niedługo ma zadebiutować 9 generacja.