Besiege to oparta na fizyce gra konstruktorska pozwalająca tworzyć machiny wojenne, które zniszczą pokojowe wioski, pokonają armie i zburzą zamki. Można odblokować ponad 200 000 konstrukcji stworzonych przez społeczność, dzięki Warsztatowi Steam. Multiwersum „Besiege” to portal, dzięki któremu można się połączyć z innymi graczami i siać chaos w trybie wieloosobowym. Wtedy trzeba stanąć do walki w niesamowitej wojnie machin oblężniczych lub rywalizować ze znajomymi, by realizować cele poziomów i zwyciężać w autorskich trybach gry.
Informacje o grze Besiege
W grze tworzy się katapulty, czołgi, helikoptery – wszystko, co się wymarzy – dzięki intuicyjnemu i elastycznemu systemowi budowania Besiege oraz ponad 70 blokom. Złożony system fizyki gry daje satysfakcję z konstrukcji i symulacji niezależnie od tego, czy twór sieje zniszczenie, czy rozpada się w oczach.
Odnosi się zwycięstwa w kampanii dla jednego gracza złożonej z 55 poziomów czekających na zniszczenie. Rozgrywająca się w czterech wyspiarskich krajach historia pozwoli pokonać cywilizacje, które aż się proszą o podbój. Warto zapoznać się z ogromnymi poziomami piaskownicy Besiege, które pozwolą terroryzować mieszkańców, szlifować umiejętności oraz testować pomysłowe prototypy.9
Można odblokować ponad 200 000 konstrukcji stworzonych przez społeczność dzięki Warsztatowi Steam.
Multiwersum „Besiege” to portal, dzięki któremu można się połączyć z innymi graczami i siać chaos w trybie wieloosobowym. Wtedy trzeba stanąć do walki w niesamowitej wojnie machin oblężniczych lub rywalizować ze znajomymi, by realizować cele poziomów i zwyciężać w autorskich trybach gry. Warto współpracować z innymi, by urzeczywistniać zamierzone plany, rozwiązywać zagadki i równać z ziemią twierdze oraz armie.
Gra jest dostępna na PC poprzez platformę Steam, Xbox, PlayStation i Switch. Na każdej z platform jest możliwość na spokojnie kupić oraz grać.
Ocena przed zagraniem
Zanim podjąłem się grania w grę Besiege to jak zawsze poczytałem sobie trochę o grze oraz pooglądałem sobie zdjęcia i filmiki. Dla mnie jest to nie tylko rytuał, ale też chęć poznania, w co dokładnie będę grał oraz czego mogę się spodziewać po grze.
Czytając opis gry, to przyszło mi do głowy, że będzie coś w stylu budowania przeróżnych konstrukcji machin wojennych a później jakieś filmiki z pokazaniem tego co skonstruowałem, które niszczy parę przykładowych przedmiotów oraz istot. A do tego po zasianiu zniszczenia będzie ocena procentowa albo od A do F.
W przypadku trailerów to akurat dały mi do myślenia, że nie będzie to taka zwykła rozgrywka. Bardziej mnie przygotowało do tego, że będę bardziej podchodził ze śmiechem oraz z dystansem do tego co będzie się działo. Po prostu przygotowało mnie, że nie tylko ogólna wiedza o fizyce i co może działać poprawnie, a co nie, daje możliwość dobrej zabawy.
Co się stało, jak już siadłem do Besiege?
Jak zainstalowałem na swoim komputerze Besiege wraz z DLC The Splintered Sea i rozpocząłem swoją pierwszą rozgrywkę, to poczułem zupełnie inny klimat. Nie spodziewałem się, aż takiego podejścia do konstruowania maszyn.
Pierwsze misje poprowadziły mnie jak za rączkę, co do konstruowania swoich maszyn bojowych. Przy kolejnych musiałem rozpocząć kombinowanie, jak stworzyć maszynę, aby zniszczyć kolejne elementy na planszy.
Na każdym etapie trzeba zorientować się, jakie rzeczy zostały postawione na planszy i co trzeba zniszczyć, aby przejść do kolejnego etapu. Później na podstawie prób i błędów trzeba skonstruować swoją konstrukcję.
Jak wszystko przejdzie pozytywnie, to gra informuje nas o przejściu danej misji. Wtedy pojawia się możliwość, spokojnego grania dalej. Zanim rozpoczniemy kolejne zniszczenia, to mamy po raz kolejny etap konstruowania nowej maszyny. Sekwencja niby powtarzalna, ale za każdym razem mamy możliwość sprawdzenia, co jest do pokonania oraz zmodyfikować to co zostało zrobione do tej pory.
Moja opisowa ocena Besiege
Tak jak pisałem wcześniej, to miałem podejście, że trzeba będzie zbudować machinę bojową, a później będzie jakiś filmik z wystawieniem ocen. A do tego według ocen z trailerów to zapowiadało się podchodzenie z dystansem. Zanim rozpocząłem grać, to spodziewałem się, że będzie łatwo, miło, szybko i przyjemnie.
Niestety moja ocena była w pewnym sensie przerysowana. Konstruowanie maszyn z podejściem z lekkim dystansem humorystycznym pozostało niezmienione w moich oczach. Jedyną oceną było to, że przeszedłem dany teren. Natomiast co do długości gry i samego grania to akurat nie było szybko i łatwo, ale za to miło i przyjemnie.
Ocena Besiege
Plusami gry są:
- tworzenie konstrukcji bojowych;
- możliwość niszczenia budynków i armii wroga;
- budowanie konstrukcji według własnego pomysłu;
- dobrze zrobiona fizyka gry i konstrukcji;
- możliwość grania solo i z innymi graczami;
- fajna grafika, która umila oko w czasie grania.
Minusami gry są:
- czasami trzeba się nakombinować, aby przejść do kolejnego etapu;
- jak ktoś nie ma wyobraźni związanej z konstruowaniem, to ta gra nie jest dla niego;
- jak ktoś ma problemy z tworzeniem konstrukcji z klocków Lego, to tu będzie miał tym bardziej problemy.
Moja ocena to 5 gwiazdek na 5 dla tej gry.