Użytkowanie

Instalacja systemu Xubuntu 13.10 64 bity nie przysporzyła nam większych problemów. Zainstalowanie aktualizacji, w tym odpowiednich sterowników dla karty graficznej GeForce GT 640 obeszło się bezproblemowo. Jednakże kłopoty zaczęły się, jak chcieliśmy skorzystać z najnowszej wersji sterowników nVidia Linux Display Driver, które są dostępnew repozytorium PPA: ppa:xorg-edgers/ppa. Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu maszyny, za każdym razem witał nas czarny ekran. Niestety, ale przez tydzień nie potrafiliśmy dojść, co jest nie tak i musieliśmy wrócić do wersji z repozytorium Ubuntu.

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p działało bez zarzutu. Odpowiednie biblioteki VA-API do akceleracji wideo i audio na kartach nVidia zostały zainstalowane wraz z kodekami, jednakże warto jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno są. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum. Jedyna ingerencja z naszej strony, to w ustawieniach dźwięku należało ręcznie przełączyć na odpowiednie wyjście.

Zmartwił nas jedynie brak pilota, który był dołączony do ZBOXa ID83 i który świetnie się przydawał, podczas oglądania filmów.

Pobór energii i głośność

Komputer pobiera małą ilość energii, co bardzo ucieszy osoby które pracują przed ekranem sporo godzin dziennie. W bezczynności wynik ten wynosi około 26 Watów, podczas typowej pracy około 41 Watów, a jeżeli uruchamiamy film, czy bardziej obciążamy całą jednostkę to wynik potrafi urosnąć do około 60 Watów. Wentylator jest cichy podczas bezczynności, czy prostej pracy, a słychać go dopiero, jeżeli obciążymy całość jakimś programem diagnostycznym.

Dostęp do wyposażenia

Jest to nasza ulubiona cecha tego komputera. Wystarczy odkręcić dwie śrubki przy dolnym wlocie powietrza, przesunąć klapę i gotowe. Duży plus za normalne złącze SATA, dzięki czemu możemy sobie wybrać między SSD, a tradycyjnym dyskiem talerzowym. Zmiana chłodzenia procesora, czy pamięci RAM również nie przysparza większych problemów.

Gry i rozrywka

W naszych testach gier skorzystaliśmy z Xubuntu 13.10, z jądrem Linux 3.11, X.Org Serverem 1.14.5 oraz sterownikami nVidia Linux Display Driver 319.60.

Unigine Heaven, Unigine Sanctuary i Unigine Tropics
Renderowały się wszystkie sceny.

  • Unigine Sanctuary (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Translucence: enabled, Parallax: enabled, Reflection: enabled, DOF: enabled, HDR: enabled): min. 36.7, maks. 63.3, śr. 50.9
  • Unigine Tropics (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Occlusion: enabled, Reflection: enabled, Refraction: enabled, Volumetric: enabled): min. 24.9, maks. 73.2, śr. 43
  • Unigine Heaven (Textures: high, Filter: trilinear, Anisotropy: 16x, Occlusion: enabled, Refraction: enabled, Volumetric: enabled, Tessellation: extreme): min. 7.5, maks. 30, śr. 16.

OpenArena
Gra utrzymuje liczbę klatek między 30 – 35. Da się bez problemu grać, aczkolwiek momentami trafiały się mikroprzycięcia.

Xonotic
Testowaliśmy dwa tryby szczegółów: Low i Ultimate. W Low bez problemu można grać, przy liczbie klatek 103 – 401 klatek. W trybie Ultimate liczba ta wynosiła 21 – 154.

Urban Terror
Gra utrzymuje liczbę klatek między 9.9 – 180. Da się bez problemu grać, aczkolwiek trafiały się także mikroprzycięcia.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1
2
3
4
Poprzedni artykułGigabyte F2A78M-D3H, F2A78M-HD2, F2A78M-DS2 – nowe płyty głównej na chipsecie AMD A78, z gniazdem FM2+
Następny artykułZalman Reserator 3 Max Dual – dwie niklowane chłodnice i wydajna pompa do chłodzenia procesora
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.