Wraz z premierą systemu Windows 10 firma Microsoft wprowadziła zasadę, że jej systemy będą najbardziej aktualne w historii. Polityka ta zbiera swoje żniwa, w postaci niezadowolonych użytkowników. Niektóre z aktualizacji potrafią dość mocno popsuć system. Szczególnie mocno odbiło się to echem w aktualizacji Anniwersary Edition.

Jest jednak sposób na całkowite wyłączenie pobierania i automatycznego instalowania aktualizacji. Poniższy poradnik dotyczy jednakże wyłącznie systemów Windows 10 Pro i wyższych. Ponieważ tylko w nich jest polityka zarządzania zasadami grupy.

Uruchamiamy wyszukiwarkę systemu i wpisujemy: gpedit.msc. Przechodzimy po kolei: Szablony administracyjne -> Składniki systemu Windows -> Usługa Windows Updates. Teraz musimy skonfigurować poszczególne składniki, jak to jest widoczne na poniższym zrzucie ekranu:

Windows 10 Pro - Windows Update

Można także dodać jeszcze pozycję: Nie uwzględniaj sterowników w aktualizacjach systemu Windows. Dzięki temu nie będą się nam pojawiały aktualizacje sterowników graficznych.

Jeżeli zrobiliśmy tak, jak jest na powyższym zdjęciu, to aktualizacje nie będą automatycznie pobierane i instalowane. Trzeba będzie zrobić to ręcznie. Pojawiać się będzie jedynie informacja o aktualizacjach.