Pracując przy komputerze z system Windows 10 dłuższy czas na pewno zadawaliście sobie pytanie, czy nie dałoby się przyspieszyć pewnych zadań. Otóż niektóre czynności, zamiast klikania myszą można wykonać bardzo szybko, wykorzystyjąc najbardziej przydatne skróty klawiszowe. Kilka podstawowych pewnie znacie (jak np. Ctrl + C – kopiuj, czy Ctrl + V – wklej), ale tutaj przedstawimy te, które według nas przydadzą się podczas codziennej pracy.

Ctrl + kółko myszki

Kombinacja klawisza i kółka myszki pozwala skorzystać z lupy. Można przybliżać i oddać dany fragment dokumentu lub strony internetowej. Wciśnięcie klawiszy Ctrl + 0 w przeglądarce pozwoli wrócić do stanu domyślnego.

Klawisze Windows + , (przecinek)

Aby móc podejrzeć nasz pulpit, kiedy mamy otwarte dużo okien można skorzystać z tego skrótu. Podobne działanie ma także najechanie myszą i chwilowe odczekanie w dolny lub prawy róg paska zadań.

Klawisze Windows + D

Dzięki tym klawiszom zminimalizujemy wszystkie okna.

Klawisze Windows + Shift + M

Ta kombinacja działa odwrotnie do poprzedniej. Przywraca wszystkie zminimalizowane okna do ich pierwotnego stanu.

Klawisze Windows + E

Jeżeli potrzebny jest szybko eksplorator Windows, to wystarczy skorzystać z tej kombinacji.

Klawisze Windows + I

Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji by otworzyć okno ustawień systemu Windows.

Klawisze Windows + R

Jeden z jeden z najczęściej wykorzystywanych klawiszy. Po jego wciśnięciu otwiera się okno Uruchom, z poziomu którego można odpalić aplikację na Windows. Wraz z premierą Windows 8 zostało ono po części zintegrowane w systemie. W Windows 10 po wciśnięciu klawisza Windows, można zacząć coś pisać i już system zaczyna wyszukiwania z możliwością uruchomienia.

Klawisze Ctrl + F

Skrót do szybkiego znajdywania, zarówno na komputerze, jak i w wielu innych aplikacjach. Jest to integralna część każdego szanującego się programu i systemu operacyjnego.

Klawisze Windows + L

O tym skrócie wie niewiele osób. Jest to według nas jeden z najważniejszych skrótów w systemie, który pozwala na blokadę konta systemu Windows. Dzięki temu żadna postronna osoba nie usiądzie do naszego komputera i nie zacznie z niego korzystać.

Klawisze Windows + Shift + S

Skrót bardzo przydatny dla osób, które chcą szybko wykonać zrzut ekranu. Po wciśnięciu 3 klawiszy pojawi się nam nakładka systemowa z wyborem, jaki rodzaj screenshota chcemy wykonać. Obraz jest zapisywany do schowka systemowego.

Klawisze Windows + V

Pod tym skrótek kryje się schowek systemowy. Pozwoli to podejrzeć, co ostatnio kopiowaliśmy i ponownie wykorzystać.

Klawisz F2

Dzięki niemu można nadać szybko nową nazwę zaznaczonemu plikowi lub katalogowi.

Klawisz F5

Przycisk ten służy do odświeżania zawartości katalogu, pulpitu lub różnych programów (np. strony internetowej w przeglądarce).

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułEve Online będzie miało opcję gry free2play od listopada 2016 roku
Następny artykułPayDay 2 za darmo do zagrania na Steam do 4 września
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.