Na nasz warsztat trafił jeden z modeli firmy Transcend – StoreJet 25C3 2 TB. Mamy okazję testować drugi model takiego przenośnego dysku twardego. Jego pojemność wynosi aż 2 TB, a stylowa aluminiowa obudowa nadaje mu niezwykłego charakteru. Zapraszamy do artykułu.

Przenośne dyski twarde to urządzenia, bez których dzisiaj wiele osób nie potrafi się obejść. W pewnym momencie pojemność dysków HDD wzrosła do takich rozmiarów, że wydawało się, że nie będą one potrzebne. W obecnych czasach przeżywają swoją drugą młodość. A to za sprawą nośników SSD, które w komputerach stacjonarnych i laptopach zastępują powoli dyski talerzowe.

Transcend StoreJet 25C3 2 TB

Mimo tego, nadal wiele osób nie wie jaki dysk wybrać. A to ze względu na ogromny wybór na rynku. Oczywiście dla nas konsumentów to bardzo dobrze. Więcej urządzeń, równa się większy wybór oraz dobra cena. Aczkolwiek patrząc po parametrach większość osób kieruje się pojemnością i ceną. Czasami zapominając o np. prędkości wgrywania/pobierania, czasach odczytu, czy nawet odporności na wstrząsy.

Warto tutaj zaznaczyć, że obecnie istnieją tylko 3 koncerny na świecie, wytwarzające dyski talerzowe: Western Digital, Seagate oraz Toshiba.

Wygląd StoreJet 25C3 2 TB

Dysk dotarł do nas w bardzo ładnym opakowaniu. Jak to przystało na firmę Transcend otrzymujemy dysk przenośny, kabel USB 3.0 oraz zestaw ulotek.

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości aluminium. Jest miła w dotyku, posiada spasowane szare kolory. Niestety, ale potrafi zbierać czasami odciski palców.

Dołączony kabel USB jest bardzo krótki. Dysk posiada niewielką diodę, która sygnalizuje jego pracę.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda 1 TB PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Czas kopiowania dużego pliku 7 GB

7 GB plik kopiowaliśmy na różne możliwe sposoby.

Czas kopiowania różnych plików

Stworzyliśmy paczkę 30 GB plików o różnej wielkości. Była ona kopiowania na różne sposoby.

Czas usuwania 30 GB plików

Transcend StoreJet 25C3 2 TB

 

Czas instalacji pakietu LibreOffice Portable

Plik z pakietem biurowym LibreOffice Portable został skopiowany na dysk i tam zainstalowany.

Transcend StoreJet 25C3 2 TB

Czas rozpakowywania 7 GB plików

Paczka 30 GB plików została skompresowana do archiwum, skopiowana na dysk i tam rozpakowana.

Transcend StoreJet 25C3 2 TB

Crystal Disk Mark

Na koniec zrobiliśmy odczyt i zapis sekwencyjny. Dzięki złączu USB 3.0 można było wyciągnąć maksymalną dostępną prędkość.

Podsumowanie

Po tygodniowych testach musimy przyznać, że dysk Transcend StoreJet 25C3 2 TB sprawuje się należycie dobrze. Jego prędkości odczytu oraz zapisu są zadowalające. Na plus zasługuje 2 TB pojemności, które w dzisiejszych czasach są wręcz niezbędne.

Dysk bez problemów może służyć za magazyn danych, szczególnie w przypadku laptopów. Jego stylowy wygląd pozwoli go nosić w większość biznesowych miejsc.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Ładnie prezentująca się luksusowa aluminiowa obudowa
  • Duża pojemność
  • Ciekawa kolorystyka
  • Dołączone oprogramowanie do zarządzania

Wady:

  • Krótki kabel USB 3.0
  • Brak możliwości dostania się do dysku wewnątrz
  • Nie ma jak schować kabla USB

Za wypożyczenie dysku dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Transcend.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułAMD Radeon Software Crimson ReLive Edition for Radeon RX Vega
Następny artykułW Euro Truck Simulator 2 pojawi się dodatek o nazwie Italia
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.