TP-Link nie odnowiła domen tplinklogin.net i tplinkextender.net

0

Firma TP-Link zapomniała odnowić dwie ważne domeny: tplinklogin.net i tplinkextender.net. Jeżeli ktoś nie wie, to są one używane podczas konfiguracji routerów tej firmy. Po wpisaniu w okno przeglądarki, komputer automatycznie łączy się z najbliższym dla nas urządzeniem i uruchamia panel administracyjny na lokalnym adresie IP (np. 192.168.1.1). Pierwszy z nich był wykorzystywany przy routerach, natomiast drugi przy wzmacniaczach sygnału WiFi.

Obie domeny zostały zarejestrowane przez nieznanego użytkownika i wystawione na sprzedaż po 2.5 miliona dolarów każda. Niestety, ale firma TP-Link nie jest zainteresowana ich odkupieniem, ponieważ od dłuższego czasu adres tplinklogin.net był zastępowany przez domenę tplinkwifi.net.

Na nieszczęście wielu nietechnicznych osób, na wielu urządzeniach firmy nadal są nadrukowane stare adresy do konfiguracji. Może to spowodować bardzo poważne zagrożenie dla użytkowników, jako że nieznani właściciele mogą pod tymi domena umieścić szkodliwe oprogramowanie. Które w najgorszym przypadku dla takowej osoby, przejmie kontrolę nad routerem lub komputerem domowym.

Niestety, ale nie zauważyliśmy jakiejś kampanii informacyjnej ze strony firmy TP-Link, ostrzegającej jej użytkowników przed ogromnym niebezpieczeństwem. Dlatego zalecamy nieużywanie tych adresów podczas konfiguracji routerów, a skorzystanie z lokalnych adresów IP.