Firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży procesora Ryzen Threadripper 2920X. Jednostka została wyposażona w 12 rdzeni i 24 wątki. Nazwa kodowa brzmi Colfax. Procesor oferuje do 64 linii PCIe Gen 3.0, a współczynnik TDP wynosi 180 W. Pojemność pamięci podręcznej to aż 38 MB, z czego 32 MB stanowi pamięć L3. Zegar bazowy wynosi 3,5 GHz, natomiast maksymalna wartość Boost to 4,3 GHz. AMD wyceniło ten model na 649 dolarów.

Bezpośrednim konkurentem nowego modelu jest procesor Core i7-7820X od firmy Intel. Ryzen Threadripper 2920X oferuje do 55% wyższą wydajność w porównaniu do wspomnianego procesora konkurencji. Zapewnia także do 32% wyższą wydajność w raytracingu. A nawet o 60% szybsze szyfrowanie w porównaniu do Core i7-7820X.

AMD zaprojektowano nową funkcję o nazwie Dynamic Local Mode. Jej zadaniem jest optymalizacja działania aplikacji poprzez zapewnienie najbardziej obciążonym wątkom preferencyjnego dostępu do pamięci lokalnej.

AMD Ryzen Threadripper 2950X
Współczynnik TDP 180W
Liczba rdzeni, wątków 12 rdzeni, 24 wątki
Pojemność pam. podręcznej L2 512 KB per rdzeń (6 MB w sumie)
L3 Cache 32 MB per układ (32 MB w sumie)
Bazowe taktowanie 3,5 GHz
Taktowanie w trybie „Boost” 4,3 GHz
Liczba linii PCIe Gen3 64 (4 zarezerwowane dla chipsetu)
Liczba kanałów dla pamięci RAM 4
Extended Frequency Range 2 (XFR2) Obsługiwane
Precision Boost 2 Obsługiwane
Precision Boost Overdrive (OC) Dostępne
Sugerowana cena w sklepie internetowym 649 USD

Nie wiadomo obecnie, czy wspomniany wcześniej tryb działa w tej akurat jednostce.


PRZEZtechpowerup.com
ŹRÓDŁOMateriały prasowe
Poprzedni artykułECS Season 6: Virtus.pro pokonuje Fnatic na dwóch mapach!
Następny artykułLord of the Rings Online otrzymuje nowy legendarny serwer
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.