AMD Ryzen - procesor

W internecie pojawiają się pierwsze informacje o procesorach Ryzen 4000 oraz architekturze Zen 3. To właśnie ona ma być dość rewolucyjna na wielu płaszczyznach. Jak możemy przeczytać na portalu RedTechGaming, obliczenia zmiennoprzecinkowe (FPU) mają być wykonywane nawet o 50% szybciej, w stosunku do Zen 2. W przypadku liczb całkowitych wartość ta ma wzrosnąć do maksymalnie 10 – 12%.

Ryzen 4000 i Zen 3

Możemy się także dowiedzieć, że współczynnik IPC (Instructions Per Cycle) w Ryzen 4000 ma wzrosnąć o 17%, co jest wartością całkiem przyzwoitą. Warto nadmienić, że dzięki temu wydajności w operacjach jednowątkowych, powinna być o wiele lepsza.

W niedawnym wywiadzie dla TomsHardwareMark Pepermaster poruszył dość ważną kwestię ilości rdzeni. Liczba ta ma pozostać na obecnym poziomie, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań do ich zwiększenia. Chodzi tutaj raczej o dopasowanie się aplikacji do działania z wielordzeniowymi procesorami. AMD chce teraz poczekać na reakcję ze strony samego rynku. Dodatkowo trzeba bardzo uważać z ilością dodawanych rdzeni, aby zachować odpowiedni balans.

AMD Epyc Milan Zen 3

Taktowania nowych jednostek nie wzrosną jakoś drastycznie – według informacji ma to być maksymalnie do 100 do 200 MHz na rdzeń. Trzeba tutaj pamiętać, że wykorzystanie tu zostanie ten sam 7 nm proces technologicznych, co przy architekturze Zen 2. Będzie on natomiast o wiele bardziej dopracowany, co powinno pozwolić na mniejszy pobór mocy oraz lepszy uzysk.

AMD - plany rozwoju architektury ZEN

Na koniec warto wspomnieć krótko o technologii chipletów. AMD zaczęło ją stosować, aby móc zaoferować użytkownikom właśnie tak dużą ilość rdzeni. W tym celu opracowano także technologię Infinity Fabric , czyli interfejs do komunikacji pomiędzy poszczególnymi chipletami. Nowa odsłona pozwoli na wsparcie DDR5 oraz PCI Express 5.0. Będzie to naprawdę duży skok wydajnościowy.


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments