Tom’s Hardware przeprowadziło ciekawy wywiad z Richardem Solomonem, wiceprezesem organizacji PCI-SIG. Prócz tego, że PCI Express 4.0 zaoferuje nam zwiększoną przepustowość (bo aż 16 GT/s), to jest zasilanie z gniazda może wzrosnąć do nawet 300 Watów! Jest to informacja bardzo obiecująca dla wielu producentów sprzętu. Dzięki temu prądożerne karty graficzne o wysokiej wydajności nie wymagałyby już żadnego dodatkowego zasilania lub tylko jednego 6-pinowego.

Co więcej, byłoby to zwieńczenie marzeń osób budujących zestawy mini-ITX. Jak zapewne jest wiadome, większość kart graficznych ma zasilanie montowane ku górze płytki PCB. Czasami zdarzały się modele (AMD Radeon R9 Nano), które miały je równolegle z płytką. Tym samym zniknąłby problem zbyt wystającego kabla i małej ilości miejsca w obudowach mini-ITX.


Poprzedni artykułAMD Radeon RX 480 nie spełnia wymogów standardu PCI Express 3.0
Następny artykułGenesis SX77 – wyprofilowany fotel dla gracza ze skóry ekologicznej
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.