Firma nVidia zaprezentowała dziś kartę graficzną GeForce GTX 970, która jest jedną z pierwszych wersji, opartych na architekturze mikroprocesorowej Maxwell 2.0. Model ten zastępuje na rynku GTX 770. Podstawą karty GeForce GTX 970 jest rdzeń GM204-200, ze 1664 jednostkami CUDA, czyli mamy aktywnych 13 bloków SMM, po 128 rdzeni w każdym. Prócz tego producent wyposażył model w 64 jednostki ROP oraz 104 jednostki teksturujące.

nVidia GeForce GTX 970

nVidia GeForce GTX 970 zapewnia dwukrotnie większą sprawność energetyczną w porównaniu z produktem poprzedniej generacji. Maxwell to 10-ta generacja architektury procesorów graficznych firmy NVIDIA, będąca następcą architektury Kepler. Z ciekawszych technologii warto wymienić:

  • Voxel Global Illumination (VXGI) – umożliwia stosowanie dynamicznego oświetlenia całej sceny w czasie rzeczywistym. Świat gry staje się bardziej rzeczywisty, ponieważ realistyczne zachowanie światła bardziej angażuje graczy w akcję toczącą się na ekranie.
  • Wieloramkowy próbkowany antyaliasing (MFAA). W ramach techniki MFAA pobieranych jest wiele różnych wzorów próbek pikseli w obrębie pojedynczej klatki oraz wielu klatek. Następnie wykorzystuje się nowy filtr syntezy w celu uzyskania obrazu o najwyższej jakości – szybciej niż w przypadku tradycyjnych technik antyaliasingu. W efekcie, MFAA zapewnia graczom jakość zbliżoną do techniki 4xMSAA, ale obciążającą system nie bardziej niż technika 2xMSAA, dzięki czemu gry działają szybciej, zachowując wysoki poziom jakości obrazu.
  • Dynamiczne zwiększanie rozdzielczości (DSR). Dzięki tej technice, gry mogą być renderowane w rozdzielczości 4K lub podobnej, a następnie wyskalowane do faktycznej rozdzielczości wyświetlacza za pomocą 13-stopniowego filtra Gaussa. Jakość powstałego w ten sposób obrazu jest nieporównywalnie wyższa od obrazu renderowanego bezpośrednio w rozdzielczości 1080p. Technika DSR jest aktywowana w prosty sposób za pomocą aplikacji GeForce Experience, która automatycznie optymalizuje ustawienia gier w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności, pobiera najnowsze sterowniki, a także umożliwia strumieniowanie gier oraz nagrywanie rozgrywki. Wystarczy jedno kliknięcie, aby włączyć DSR i cieszyć się grami w wysokiej jakości bez kupowania nowego monitora.
  • VR Director. Aby wykorzystać ogromny potencjał, jaki drzemie w rzeczywistości wirtualnej, gracze wymagają rozwiązań gwarantujących dużą liczbę klatek na sekundę oraz niewielkie opóźnienia. Technologia VR Direct zawiera szereg nowych rozwiązań, które zwiększają wydajność, zmniejszają opóźnienia oraz zapewniają zgodność w grach wykorzystujących zestawy VR: VR SLI, Asynchronous Warp, Auto Stereo.

nVidia GeForce GTX 950

Karty graficzne nVidia GeForce GTX 970 są dostępne już dziś od wiodących producentów, w tym firm ASUS, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Inno3D, MSI, Palit, PNY, Point Of View i Zotac. Dostępność kart poszczególnych producentów zależy od regionu świata. Sugerowane ceny brutto to 1400 – 1600 zł, w zależności od specyfikacji.

W Polsce można ją nabyć między innymi za pośrednictwem sklepów Agito, Komputronik, Morele, Proline i X-KOM oraz w gotowych zestawach komputerowych przygotowanych przez firmy Komputronik i X-KOM.


ŹRÓDŁOgeforce.com
Poprzedni artykułSapphire R9 285 ITX Compact Edition: gamingowa wydajność także w małej formie
Następny artykułGigabyte GV-N970IXOC-4GD – karta graficzna w standardzie mini-ITX
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.
Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Maxwell 2.0, która została pierwszy raz zaprezentowana podczas premiery układów GeForce GTX 970 i GeForce GTX 980 we wrześniu 2014 roku. Podstawą nowego modelu jest rdzeń GM206 z 768 […]

trackback

[…] portalu HWBattle możemy się dowiedzieć o wstrzymaniu produkcji chipów GeForce GTX 980, GTX 970 oraz GTX 980 […]