Organizacja JEDEC, zajmująca się standaryzacją różnego rodzaju elektroniki, ogłosiła finalną specyfikację standardu GDDR5X, który został zaprojektowany z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na przepustowość pamięci. Nowa technologia pozwoli na osiągnięcie wyższej przepustowości: od 10 do 14 Gb/s, co będzie nawet dwukrotnym wzrostem względem modułów GDDR5. Dużą zaletą jest natomiast ta sama metoda komunikacji, , co umożliwi producentom płynne przejście z jednego standardu na drugi.

JEDEC GDDR5X

Pierwsze produkcyjne wdrożenie zapowiedziała firma Micron, a w ślad za nią pójdą pewnie Samsung i SK Hynix. Technologia znajdzie zastosowanie w kartach graficznych, systemach obliczeniowych i urządzeniach sieciowych. Przewiduje się, że GDDR5X pojawi się już w następnej generacji kart graficznych, w tym w architekturach Pascal i Polaris.

JEDEC GDDR5X

Warto tutaj zauważyć, że maksymalna przepustowość GDDR5X może sięgać 448 GB/s, co nie będzie stanowiła konkurencji dla pamięci HBM2 z 512 GB/s. Z innych usprawnień można wymienić mniejsze zużycie prądu oraz 64 bitowy dostęp do pamięci.


ŹRÓDŁOwccftech.com
Poprzedni artykułIntel przedstawia procesory szóstej generacji Intel Core vPro z Intel Authenticate i Unite
Następny artykułIntel Celeron G3900, Celeron G3920 oraz Celeron G3900T – jednostki dla najbardziej oszczędnych
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.