Organizacja JEDEC, zajmująca się standaryzacją różnego rodzaju elektroniki, ogłosiła finalną specyfikację standardu GDDR5X, który został zaprojektowany z myślą o rosnącym zapotrzebowaniu na przepustowość pamięci. Nowa technologia pozwoli na osiągnięcie wyższej przepustowości: od 10 do 14 Gb/s, co będzie nawet dwukrotnym wzrostem względem modułów GDDR5. Dużą zaletą jest natomiast ta sama metoda komunikacji, , co umożliwi producentom płynne przejście z jednego standardu na drugi.

JEDEC GDDR5X

Pierwsze produkcyjne wdrożenie zapowiedziała firma Micron, a w ślad za nią pójdą pewnie Samsung i SK Hynix. Technologia znajdzie zastosowanie w kartach graficznych, systemach obliczeniowych i urządzeniach sieciowych. Przewiduje się, że GDDR5X pojawi się już w następnej generacji kart graficznych, w tym w architekturach Pascal i Polaris.

JEDEC GDDR5X

Warto tutaj zauważyć, że maksymalna przepustowość GDDR5X może sięgać 448 GB/s, co nie będzie stanowiła konkurencji dla pamięci HBM2 z 512 GB/s. Z innych usprawnień można wymienić mniejsze zużycie prądu oraz 64 bitowy dostęp do pamięci.


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments