nvidia turing
nvidia turing

Najnowsze dziecko NVIDII, czyli procesory graficzne GeForce RTX oparte na procesorze Turing są bardzo drogie. Flagowiec czyli GeForce RTX 2080 Ti kosztuje 1900 USD i jest to pierwsze wydanie partii Founders Edition.

RTX 2080 Ti GTX 1080 Ti RTX 2080 GTX 1080 RTX 2070 GTX 1070
Cena początkowa przy uruchomieniu – MSRP 999 USD 699 USD 699 USD 549 USD 499 USD 379 USD
Cena początkowa przy uruchomieniu – NVIDIA Founders Edition 1199 USD 699 USD 799 USD 699 USD 599 USD 449 USD

Wszyscy bardzo czekaliśmy na krok NVIDII i jej nowy produkt. Ale zwolennicy Zielonych jak i Czerwoni są zdania że ceny mogą spaść o ile AMD wypuści konkurencyjny model dla kart z RTX.

Nowym graczem i powodem do opuszczenia cen przez NVIDIę być może stanie się nowy produkt Intela. Ale na niego musimy jeszcze trochę poczekać.

Analityk Jon Peddie wprost stwierdza że lwią część ceny nowej karty stanowią ogromne koszty produkcji  oraz testowania nowych chipów graficznych. Kolejnym kosztem jest duża ilość pamięci wykorzystana w budowie kart a także koszt chłodzenia podzespołów. I niby nie ma w tym zdzierstwa i spisku cenowego, ale może to być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Stephen Baker, wiceprezes ds. analiz branżowych w NPD, zasugerował, że obecna sytiuacja może być spowodowana zapasami lub dostępnością. “Myślę, że najprawdopodobniej starają się wycenić je jako produkty bardzo wysokiej jakości” – powiedział Baker. “Z pewnością, jeśli istnieje duża liczba kart z serii 10, które będą się uwijać, chcieliby przynajmniej nieco ją obniżyć.”

Nie ma się co oszukiwać, wysokie ceny za karty graficzne w ostatnich latach były spowodowane szaleństwem krypto walut, ograniczonym dostępem do kart graficznych dla graczy. Aby na starcie nowej technologii nie doszło do ograniczenia zapasów, wysoka cena może być sposobem ochrony producenta.

Do dziś zastanawiam się także nad porównaniem RTXa z istniejącą 10-serią GTXów. Spece od NVIDII długo tłumaczyli nam jak działa śledzenie promieni RTX, ale żaden nie porównał RTX 2070 czy 2080 Ti do znanego GTX 1080 Ti.

Możliwe jest, że nowe karty będą wielkim przełomem na rynku technologicznym. I są warte swojej wygórowanej ceny, ale aby być pewnym tego faktu musimy poczekać na porównania niezależnych firm czy YTberów zajmujących się nowinkami technologicznymi.


Poprzedni artykułDzisiejsze spotkania Polaków w międzynarodowych turniejach
Następny artykułMiddle-earth: Shadow of War do kupienia w wersji Definitive Edition
Łukasz Ruszczak vel Moherowy Berecik, od 1997 roku zajmuję się składaniem oraz serwisem komputerów. Obecnie helpdeskiem IT zajmuję się zawodowo jaki i rekreacyjnie ;) Mieszkam z rodzinką w Toruniu. Od najmłodszych lat zaznajomiony jestem z takimi maszynami jak metalowy ZX-Spectrum, Pegazus, Commodore64, C128 czy już mocniejsze maszyny takie jak: 286, 486, Pentium 200 MMX, Pentium 3 800 ... itd itd wyścig zbrojeń trwa :) TAK: wiem co to 3DFX, VOODOO 1/2, Riva TNT i inne graty ;] aaaa no i znam GG, NK, IRC, mIRC, Putty i używałem volkov commandera ;) NIE: nie znam nikogo kto miałby legalną wersję WinRARa