Seagate przedstawił nam ostatnio kolejne dyski ze swojego portfolio: Barracuda Pro, IronWolf i IronWolf Pro oraz SkyHawk. Wszystkie nowe modele posiadają zawrotną pojemność aż 14 TB. Wymieniona seria dołącza do 14TB Exos X14, który jest przeznaczony do hiperskalowanych centrów danych. Dyski Seagate 14TB to konstrukcje korzystające ze standardowego PMR (Perpendicular Magnetic Recording).

Jest to zatem kolejna seria dysków od Seagate, która  będzie korzystała z debiutującej technologii HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording). Wykorzystuje ona małe lasery, do zwiększenia gęstości pamięci. Co ciekawe, na nowinki następnej generacji musimy poczekać do przyszłego roku.

Nowe dyski Seagate 14TB to debiut dla TDMR (Two-Dimensional Magnetic Recording).
TDMR wykorzystuje dwa element odczytu w głowicy napędu. Z tego powodu poprawiono dokładność, a tym samym zwiększono gęstość pamięci. Technologia pozwoliła Seagate na poprawę gęstości powierzchni z 923 Gb/in2 do 1077 Gb/in2. Nowe modele 14TB mają również konstrukcję helową, która redukuje wewnętrzne turbulencje zastępując powietrze wewnątrz dysku helem. Zabieg ten zwiększa niezawodności i wydajność urządzenia jednocześnie zmniejszając wagę i zużycie energii.

Barracuda Pro 14 TB

Dysk przeznaczony dla komputerów stacjonarnych korzystający z interfejsu SATA 6 GB/s z maksymalną szybkością transferu wynoszącą 250MB/s. przy prędkości dysku 7.200 RPM
Charakterystyka zużycia energii to 4.9 W w bezczynności, 6.9 W podczas pracy, ośmiotalerzowa konstrukcja ma także limit 300TB na rok.

Seagate Barracuda Pro

Seria dysków twardych BarraCuda korzysta z technologii wielostopniowego buforowania firmy Seagate (MTC). Zwiększa to wydajność HDD przez zastosowanie inteligentnych warstw pamięci podręcznej NAND, DRAM lub multimediów. Modele stacjonarne nie korzystają z buforowania NAND, zamiast tego polegają na 256MB pamięci DRAM i dodatkowej pamięci podręcznej multimediów.

Firma Seagate ocenia dyski Barracuda Pro na 300 000 cykli ładowania/rozładowywania (standard w tym segmencie dysków stacjonarnym). Oferuje 5 letnią gwarancję na HDD oraz dodatkowo usługą Resuce Data Recovery Services firmy Seagate na okres pierwszych 2 lat, usługę trzeba aktywować rejestrując produkt. Jest ona całkowicie bezpłatna, co świadczy o profesjonalnym podejściu do klienta przez Seagate. Cena modelu na Amazonie to 580 USD.

IronWolf i IronWolf Pro

Przeznaczenie dysków Seagate IronWolf to aplikacje NAS, gdyż mają bardziej solidny zestaw funkcji niż standardowe modele komputerów stacjonarnych. Jednym z dodatków jest technologia AgileArray firmy. Co ciekawe, umożliwia ona dwupłaszczyznową technologię równoważenia i optymalizacji RAID dla urządzeń z wieloma napędami.

Seagate IronWolf i IronWolf Pro

Dyski korzystają z interfejsu SATA 6GB/s z maksymalną prędkością transferu 210 MB/s przy prędkości 7.200 RPM. Dodatkowo wyposażone są w czujniki RV (Rotare Vibration) które pomagają przeciwdziałać drganiom napędu, oraz zaawansowane funkcje zarządzania zasilaniem przystosowane dla urządzeń NAS. Zużycie energii na poziomie  5,3 W / 7,9 W. Roczne obciążenie dysku na poziomie 180TB, lecz dzięki działaniu na serwerach NAS przystosowane do technologii spin-up/spin-down wzrosła ocena cyki ładowania / rozładowania do 600 000. Urządzenia także wyposażone w 256 MB pamięci podręcznej DRAM. Dyski IronWolf 14TB możemy nabyć już od 530 USD. Posiadają 3 letnią gwarancję.

Modele IronWolf Pro nabyć można za 600 USD. Objęte są one 5 letnią gwarancją oraz 2 letnią usługą odzyskiwania danych przez Seagate. Dyski przeznaczone są do pracy w grupach do 24 napędów. W rezultacie wzrosła ocena obciążenia do 300TB rocznie, a także prędkość transferu do 250 MB/s przy prędkości 7.200 RPM. Ilość pobieranej energii jest taka sama jak w modelu IronWolf.

SkyHawk

Seria SkyHawk, do nabycia w cenie 510 USD, przeznaczone do urządzeń monitorujących wideo takich jak rejestratory i rejestratory NVR mogące pomieścić do 9000 godzin wideo w rozdzielczości HD z maksymalnie 64 jednoczesnych wejść kamer.
Dyski mają 3 letnią gwarancję.


ŹRÓDŁOtomshardware.com
Poprzedni artykułTRANSCEND DDR4 2666 JetRam U-DIMM oraz SO-DIMM
Następny artykułFACEIT Major: Dla niektórych zespołów, dużo przemyśleń po turnieju w Londynie.
Łukasz Ruszczak vel Moherowy Berecik, od 1997 roku zajmuję się składaniem oraz serwisem komputerów. Obecnie helpdeskiem IT zajmuję się zawodowo jaki i rekreacyjnie ;) Mieszkam z rodzinką w Toruniu. Od najmłodszych lat zaznajomiony jestem z takimi maszynami jak metalowy ZX-Spectrum, Pegazus, Commodore64, C128 czy już mocniejsze maszyny takie jak: 286, 486, Pentium 200 MMX, Pentium 3 800 ... itd itd wyścig zbrojeń trwa :) TAK: wiem co to 3DFX, VOODOO 1/2, Riva TNT i inne graty ;] aaaa no i znam GG, NK, IRC, mIRC, Putty i używałem volkov commandera ;) NIE: nie znam nikogo kto miałby legalną wersję WinRARa