Firma ASRock zaprezentowała minikomputer ASRock Z390 DeskMini GTX. Jest to niewielkich rozmiarów komputer dla graczy, wyposażony w komponenty Micro-STX. Jednostka wspiera ośmiordzeniowe procesory Intel Core, pamięci DDR4 o maksymalnym taktowaniu 4000 MHz oraz karty graficzne GeForce GTX na architekturze Pascal. Ten ostatni komponent jest oparty o złącze MXM.

ASRock Z390 DeskMini GTX

Przejdźmy teraz do poszczególnych podzespołów. Płyta główna to Z390M-STX MXM, mająca chipset Z390. ASRock po raz kolejny łamie wszelkie granice, jeżeli chodzi o miniaturowe płyty główne oraz mocne chipsety. Dzięki temu we wnętrzu komputera można zamontować procesory Intel Core 8 i 9 generacji. Mowa tutaj chociażby o topowej jednostce Core i9-9900K o TDP 95W.

A skoro jesteśmy przy procesorach, to jest możliwość ich podkręcania. Producent zamontował na płycie głównej mocną 6 fazową sekcję zasilania. Ma to dostarczyć odpowiedniej mocy zamontowanemu procesorowi.

Dwa moduły na pamięci RAM w rozmiarze SO-DIMM, potrafią obsłużyć do 32 GB w obu kościach. Maksymalne zegary wynoszą 4000+ MHz po OC. Warto tutaj zatem poszukać modułów z radiatorami.

Jeżeli chodzi o karty graficzne, to producent pozwala na montaż modułów na złączu MXM typu B+. Z jednej strony niewielki rozmiar, z drugiej dość wysoka cena. Wspomniane karty mogą mieć maksymalną długość 113 milimetrów. Według specyfikacji na stronie, płyta wspiera modele NVIDIA GeForce GTX 1060 i NVIDIA GeForce GTX 1080.

Przejdźmy teraz do dysków. Producent umożliwia zamontowanie do trzech urządzeń M.2 typu 2280/2260 oraz dwóch SATA 6 Gb/s z zasilaniem 5 V.

Na tylnym panelu ASRock Z390 DeskMini GTX znajdziemy: 2 x HDMI, DisplayPort, mini DisplayPort, 2 x USB 3.1 Gen 1, 2 x USB 3.1 Gen 2, gigabitową kartę sieciową, złącze zasilania. Jest to zatem wystarczająca ilość dla zwykłego gracza i użytkownika. Na przodzie natomiast jest włącznik zasilania, USB 3.1 Gen 2, mikrofon, słuchawki oraz USB 3.1 typu C. Z boku natomiast są jeszcze dwa złącza 2 x USB 2.0.

ASRock DeskMini GTX Z390 to bardzo ciekawa jednostka. Małe rozmiary idealnie wpasowują się w nasze zamiłowanie to mini-ITX. Do tego komputer jest bardzo mobilny i lekki. Możliwość montażu mocnych podzespołów również jest na plus. Jesteśmy ciekawi jedynie ceny i dostępności w sprzedaży.


ŹRÓDŁOasrock.com
Poprzedni artykułShenmue III uzbierało kwotę 7.1 miliona dolarów na Kickstarterze
Następny artykułGeForce GTX Fortnite Bundle, czyli promocja dla graczy Fortnite
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.