Firma AMD przedstawiła dziś szereg rozwiązań, jakie będą wchodzić w skład ekosystemu procesorów AMD Ryzen. Przedstawiono aż szesnaście modeli płyt głównych z gniazdem AM4 od 5 producentów: ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte i MSI. Będą one bazować na dwóch odmian chipsetów X370 i X300. Wg przewidywań firmy AMD komputery z procesorami Ryzen będą oferowane przez wszystkich najważniejszych producentów OEM.

Produkty wykorzystujące układ X370 są przeznaczone dla najbardziej wymagających. Będą posiadały najnowsze funkcje, najlepsze możliwe konfiguracje interfejsów wyjścia/wejścia (I/O), w tym wsparcia dla podkręcania i konfiguracji z dwoma kartami graficznymi. Dla użytkowników szukających wydajnych i kompaktowych zarazem rozwiązań przeznaczony jest chipset X300. Obsługiwać będzie procesory AMD Ryzen w ramach platformy AM4 przy wykorzystaniu formatu Mini-ITX, który jest idealny do budowy rozwiązań w formie MiniPC.

AMD Ryzen - płyty główne

Oba chipsety wspierają w pełni najnowsze rozwiązania takie jak:

  • Dwukanałowa pamięć DDR4
  • NVMe
  • 2 SATA
  • USB 3.1 generacji 1 i 2
  • PCIe 3.0

Chipsety dla platformy AM4 zapewniają również dedykowane linie PCIe dla podsystemów USB, graficznych, danych i innych interfejsów I/O. Dzięki temu umożliwiają tworzenie potężnych, skalowalnych i niezawodnych systemów komputerów, które są jednocześnie przyszłościowe. Wśród płyt głównych zaprezentowanych na CES 2017 są:

  • ASRock X370 Taichi, ASRock X370 Gaming K4, ASRock AB350 Gaming K4 & ASRock A320M Pro4
  • Asus B350M-C
  • Biostar X370GT7, Biostar X350GT5 & Biostar X350GT3
  • Gigabyte GA-AX370-Gaming K5, Gigabyte GA-AX370-Gaming 5, Gigabyte AB350-Gaming 3 & Gigabyte A320M-HD3
  • MSI A320M Pro-VD, MSI X370 Xpower Gaming Titanium, MSI B350 Tomahawk & MSI B350M Mortar

AMD Ryzen

Firma AMD udostępniła również informację o współpracy z 15 najważniejszymi producentami systemów chłodzenia. Pozwoli to stworzyć szeroką bazę alternatywnych rozwiązań zgodnych z platformą AM4. Zadowolą one entuzjastów, osoby wymagającej bezwzględnej ciszy i bezkompromisowej jakości komponentów, a także fanów podkręcania. Wśród ultracichych systemów zgodnych z AM4 będą m.in. modele NH-D15 oraz NH-U12S firmy Noctua. Ponadto EKWB doda wsparcie dla gniazda AM4 dla swoich produktów służących do pracy w ramach instalacji chłodzenia wodą.

Komputery z procesorami AMD Ryzen, płyty główne AM4 oraz kompatybilne systemy chłodzenia powinny być dostępne w 1 kwartale 2017 roku.


Poprzedni artykułAMD przedstawia FreeSync 2. Jednakże brak konkretnych danych
Następny artykułVega – nowa architektura układów graficznych od AMD
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.