Podczas targów Computex firma AMD zademonstrowała siódmą generację APU – Bristol Ridge i Stoney Ridge. Oba z nich zostały oparte na znanej architekturze Excavator i układzie graficznym GCN. Pierwsza seria trafi do procesorów FX, A12 oraz A9, a druga do układów A6 i E2. Układy Bristol Ridge zostały wykonane w 28 nm litografii, jednakże AMD udoskonaliło maksymalnie zarówno wydajność, jak i pobór mocy.

AMD Bristol Ridge i Stoney Ridge

Pojawił się dwukanałowy kontroler pamięci DDR4, kontroler PCI-Express z 12 liniami sygnałowymi, kontroler interfejsów wejścia/wyjścia czy mikroprocesor AMD Secure Processor odpowiadający za bezpieczeństwo. AMD Bristol Ridge zastępuje Carrizo, od którego ma mniejszy pobór moc o maksymalnie 12%. Udało się to zrobić dzięki technologiom:

  • AVFS (Automated Voltage Frequency Scaling) – odpowiada za dopasowanie częstotliwości do napięcia
  • STAPM (Skin Temperature Aware Power Management) – przyspieszenie pracy w zależności od temperatury rdzeni
  • BTC – wyższe napięcia dla poszczególnych stanów energetycznych

AMD Bristol Ridge i Stoney Ridge

Omawiane procesory zapewniają także płynną pracę wielowątkową, szybkie uruchamianie systemu i obsługę wysokiej klasy materiałów wideo zarówno strumieniowanych jak i lokalnie odtwarzanych – wszystko przy zachowaniu optymalnej energooszczędności. Rozwiązania te oferują najlepszą wydajność graficzną i obliczeniową w porównaniu z konkurencją, w tym nawet o 53% wyższą wydajność w grach i o 51% wyższą w aplikacjach służących do pracy, jeśli porównujemy 7. generacji procesor AMD FX z Intel Core i7. Lepsza efektywność energetyczna modelu AMD FX 9800P przekłada się na nawet 12% mniejsze zużycie energii w porównaniu do poprzedniej generacji procesora AMD FX-8800P.

Stoney Ridge natomiast posiada jednokanałowy kontroler pamięci i zastępuje APU z rdzeniami Puma. W środku zintegrowane będę rdzenie Radeon R2, R4 lub R5, ze wsparciem dla dekodowania HEVC i VP9 oraz obsługą HDMI 2.0. Ich TDP to domyślnie 15 W.

AMD 7th Gen 3D Model


ŹRÓDŁOwccftech.com
Poprzedni artykułiiyama prezentuje 3 nowe monitory z serii LFD
Następny artykułAMD pokazuje kartę Radeon RX 480 w cenie 199 dolarów
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.