Wraz z premierę karty graficznej Radeon RX 480, wiele osób zauważyło całkowicie nowe nazewnictwo. Nie jest to nic nowego ze strony producentów, ale dla wielu osób interesujących się branżą pozostawało zagadką. Z pomocą przyszła sama firma AMD, która udostępniła schemat nowe sposobu nazywania poszczególnych modeli. I tak od razu możemy zauważyć podział na dwie kategorie: Radeon RX 400 lub Radeon 400.

AMD Radeon - nazewnictwo

Do Radeonów RX 400 będą mogły należeć karty posiadające wydajność większą niż 1.5 TFLOPS i przepustowość pamięci wyższą niż 100 GB/s. Do tego płynność w popularnych grach (DOTA 2, League of Legends, itp) w rozdzielczości 1920×1080 pikseli musi utrzymywać się na poziomie 60 klatek na sekundę.

AMD nie poprzestaje na tym. W oznaczeniu mamy zawartą także generację produktu, tzw. Tiery oraz rewizję. Dla kart Radeon RX zarezerwowano Tier 5 – 9, natomiast dla zwykłych Radeonów 4 – 6. Nowe nazewnictwo może być mylące, szczególnie że kilka modeli, jak Radeon RX 460 i Radeon 460 będą się nakładać. Pozostaje nam zatem czekać na kolejne premiery i ustalenie dobrych cen.


ŹRÓDŁOvideocardz.com
Poprzedni artykułSharkoon Shark Zone GK15 – klawiatura i mysz dla graczy
Następny artykułPierwsze przecieki o karcie graficznej GeForce GTX 1060
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.