Firma AMD zaprezentowała pierwszą kartę graficzną z rodziny Polaris – Radeon RX 480. Produkty z serii RX mają oferować imponującą wydajność w warunkach wirtualnej rzeczywistości i nie tylko, a także szereg przyszłościowych technologii w wielu segmentach cenowych. Karta będzie posiadać architekturę GCN 4.0, całkowicie przebudowaną od zera i zapewniającą o wiele większą wydajność.

Raja Koduri
Rdzeń AMD Radeon RX 480 zostanie wykonany w 14 nm procesie technologicznym FinFET. Na pokładzie znajdziemy 2304 procesory strumieniowe i 4 GB lub 8 GB pamięci GDDR5 o taktowaniu 2000 MHz (8 GT/s). Radeon będzie miał jedną 6-pinową wtyczkę zasilania, a TDP określono na 150 W. Z wyjść znajdziemy HDMI 2.0a oraz trzy DisplayPort 1.3/1.4 z obsługą HDR.

Podczas konferencji pokazano demonstrację Ashes of Singularity w rozdzielczości 1920×1080, uruchomionej na dwóch komputerach: jednym z GeForce GTX 1080, drugim z dwoma Radeonami RX 480 (nie połączonymi w Crossfire, ale dzięki technice Explicit Multiadapter z DirectX 12). Dwie karty Radeon były nieco szybsze, ale to nie pokazuje typowej ich wydajności.

AMD Radeon RX 480

Karty graficzne Radeon™ Serii RX to pierwsza salwa nowej strategii AMD „Water Drop”, która ma na celu wprowadzanie nowych architektur graficznych najpierw w segmentach o wysokiej sprzedaży, co pozwoli wesprzeć kontynuację wzrostu udziałów rynkowych kart Radeon. Pierwsze modele mają trafić do sklepów 29. czerwca.


Poprzedni artykułAMD pokazuje układy Bristol Ridge i Stoney Ridge
Następny artykułHiszpańskie malowania dla ciężarówek w Euro Truck Simulator 2
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments