ADATA postanowiła wprowadzić do sprzedaży dysk Ultimate SU630. Wydawać by się mogło, że to młodszy brat serii ADATA SU650. Jednakże tak nie jest. Dysk został wyposażony w najnowsze pamięci 3D QLC NAND (Quad-Level Cell). Mieliśmy okazję o nich pisać przy okazji premiery dysku Intel 660p. Nowe kości zapewniają lepszy stosunek ceny do pojemności. Co do wydajności i wytrzymałości to jeszcze sobie chwilę poczekamy na testy.

ADATA Ultimate SU630 posiada pamięć podręczną SLC Cache, jednakże nie podano dokładnie jaką. Dysk występuje w rozmiarach 240 GB, 480 GB i 960 GB. Nominalna wartość TBW to odpowiednio 50 TB, 100 TB i 200 TB. Współczynnik MTBF wynosi natomiast 1,5 mln godzin.

Dyski mogą osiągać maksymalne prędkości zapisu do 450 MB/s i odczytu do 520 MB/s. Losowe operacje wejścia i wyjścia to natomiast 40 000/65 000 IOPS dla odczytu i zapisu danych.

Obudowa dysku posiada zaledwie 7 mm grubości, a jego waga to zaledwie 47.5 grama. Nośnik może pracować w temperaturach od 0 °C do 70 °C i jest odporny na wstrząsy o sile 1500 G/0,5 ms.

Dysk obsługuje technologię LDPC ECC. Dodatkowo każdy użytkownik otrzymuje wraz z nośnikiem dedykowane oprogramowanie, umożliwiające łatwe i wygodne przeniesienie systemu lub danych ze starego dysku.

Do sprzedaży trafią modele o pojemnościach ADATA SU630 240, 480 i 960 GB. Sugerowane ceny producenta wynoszą odpowiednio 149 zł, 249 zł oraz 499 zł. Dyski będą objęte 2-letnią gwarancją bez limitu zapisanych danych.


Poprzedni artykułMSI GeForce RTX 2070 Aero ITX – ciekawy model mini-ITX
Następny artykułHumble Freebie – Sins of a Solar Empire Rebellion
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.