SilverStone SG13B to obudowa tajwańskiego producenta akcesoriów komputerowych. Swoją premierę miała na początku 2015 roku. Jej dużą zaletą są kompaktowe rozmiary oraz stosunkowo niska cena. Prócz tego modelu, są jeszcze dostępne inne odmiany.

Obudowa SilverStone SG13 występuje w aż pięciu modelach:

 • SilverStone SG13B (kolor czarny, siatka na przednim panelu)
 • SilverStone SG13B-Q (kolor czarny, plastik na przednim panelu imitujący aluminium)
 • SilverStone SG13WB (kolor czarny i biały, siatka na przednim panelu)
 • SilverStone SG13WB-Q (kolor czarny i biały, plastik na przednim panelu imitujący aluminium)
 • SilverStone SG13P (kolor różowy, siatka na przednim panelu)

Jak to się przekłada na jakość wykonania oraz jej przestrzeń we wnętrzu? W poniższym artykule postaramy się na to odpowiedzieć.

Wygląd zewnętrzny SilverStone SG13B

Konstrukcja posiada ogólne wymiary 285 milimetrów długości, 181 milimetrów wysokości oraz 222 milimetrów szerokości. Główny szkielet nośny został wykonany z dobrej jakości stali, dzięki czemu cała obudowa jest bardzo stabilna.

Panele boczne oraz górny to jedna zwarta bryła aluminium. Na każdym z boków mamy perforowane otwory do odprowadzania ciepła z wewnątrz.

Otwór po stronie karty graficznej jest dwa razy dłuższy, aby zapewnić lepszy dostęp powietrza.

SilverStone SG13B

Przednia część została wykonana z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Na samej górze znajduje się włącznik oraz dioda statusowa. Po prawej stronie jest niewielkie wgłębienie z siatką do zasysania powietrza.

Cały przód natomiast to jedna wielka siatka, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Na samy dole z przodu producent umieścił dwa porty porty USB 3.0, wyjście słuchawkowe oraz wejście mikrofonowe. Widać tutaj także ładne logo producenta.

Z tyłu znajduje się miejsce na zaślepkę dla portów płyty, dwa sloty na kartę graficzną oraz miejsce na zasilacz ATX.

Na dole natomiast umieszczono gumowane nóżki, które niwelują przemieszczanie się obudowy po śliskiej powierzchni.

Wnętrze SilverStone SG13B

Przejdźmy teraz do opisania wnętrza. Demontaż odbywa się poprzez odkręcenie czterech śrub z tyłu i lekkim cofnięciu blachy w swoim kierunku.

Na samej górze na przodzie widzimy odkręcany panel, do którego można przymocować dyski twarde – talerzowe i SSD.

SilverStone SG13B

Troszkę dalej z tyłu po prawej stronie znajduje się uchwyt na dysk SSD.

Na samy przodzie natomiast są cztery otwory montażowe na wentylator lub chłodnicę. Aby móc to zamontować, trzeba zdjąć przednią część obudowy. Robi się to, odkręcając cztery śrubki trzymające uchwyty.

Z przodu wychodzą również wszystkie najważniejsze podłączenia przedniego panelu do płyty głównej.

Troszkę o umieszczaniu podzespołów

Jak widać ze zdjęć obudowa SilverStone SG13B jest bardzo niewielkich rozmiarów. To także determinuje podzespoły, jakie możemy do niej włożyć. Standardem płyt głównych jest mini-ITX, czyli 170 x 170 milimetrów. Tuż nad płytą główną znajduje się zasilacz w rozmiarze ATX (maksymalna długość to 150 mm) lub STX z odpowiednią przejściówką mocującą.

Z chłodzeniami powietrznymi jest już drobny problem. Można umieścić niskoprofilowe, o maksymalnej wysokości 61 mm. Natomiast jeżeli ktoś chce skorzystać z wodnego, to musi ono posiadać wężyki przymocowane kolankami do pompy. Dzięki temu można zmieścić je tuż pod zasilaczem.

SilverStone SG13B

Jeżeli chodzi o karty graficzne, to wejdą wszystkie w rozmiarze mini-ITX do maksymalnej długości 266 mm. Jest niestety ograniczenie szerokości chłodzenia do 129 mm.

Podsumowanie i werdykt

Jaki jest zatem nasz werdykt? Po wielu dniach użytkowania możemy stwierdzić, że obudowa SilverStone SG13B spełniła nasze oczekiwania. Pomimo bardzo niewielkich rozmiarów, świetnie nadje się do zestawu mini-ITX. Przy jej wyborze, podczas budowania zestawu trzeba kierować się ilością dostępnego miejsca. Inaczej, może się okazać, że albo będzie bardzo ciasno, albo coś nie wejdzie.

SilverStone SG13B posiada bardzo łatwy dostęp do wnętrza oraz sprawny przepływ powietrza. Dodanie wentylatora z przodu poprawia wentylację oraz temperatury. Warto zastanowić się nad kupnem modularnego zasilacza SFX, aby mieć więcej miejsca. Duży plus od nas, za brak denerwujących diod stanu.

Zalety:

 • Świetny wygląd
 • Dobry stosunek ceny do jakości
 • Dobrze dopasowane elementy
 • Dobrej jakości plastik z przodu
 • Mieści karty graficzne do 266 milimetrów

Wady:

 • Ciut mało miejsca na chłodzenie dla procesora
 • Bez zasilacza z przodu, słaba wentylacja (lepsza od wiekszości podobnych rozwiązań, problem bardzo małej obudowy)

Podsumowując, jesteśmy w stanie polecić tą obudowę wszystkim tym, którzy szukają czegoś w miarę taniego, ale solidnie wykonanego i posiadającego dobry wygląd.

W sklepie ProLine.pl dostępne są dwie odmiany:


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] umieścić chłodzenia we wszystkich obudowach. Mówimy tutaj o takich modelach jak Geeek A40, czy SilverStone SG13B. W przypadku tej pierwszej jest za mało miejsca od strony bocznej ścianki. W drugim przypadku nie […]

trackback

[…] obudowy. W przypadku Cougar QBX zamontowaliśmy wentylator od strony węży. Natomiast obudowa SilverStone SG13B wymagała będzie montażu po przeciwnej […]