Komputery mini-ITX zdobywają powoli rynek. Nie jest to jakiś wielki szturm, ale coraz więcej graczy przekonuje się, że małe potrafi być piękne i wydajne. Ale czy zawsze musi to być jednostka z super potężnym procesorem i kartą graficzną z wyższej półki? Okazuje się, że wiele osób zadowala się układami ze średniego, a czasem nawet niższego segmentu.

Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak w komputerze z procesorem Core i5-2400 i 6 GB pamięci RAM sprawdzą się następujące karty graficzne: SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile i ASUS GT 730 2048MB.

SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile

Sapphire R7 240 2GB Low Profile to karta graficzna idealna do komputerów typu SFF (Small Form Factor; kompaktowych rozmiarów) i HTPC (Home Theater PC), która za niewielką kwotę znacznie podniesie wydajność zastępując zintegrowany układ graficzny.

SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile

Model ten posiada rdzeń Oland Pro wykonany w 28 nm, 320 procesorów strumieniowych, 20 jednostek teksturujących i 8 jednostek ROP. Do tego dochodzi 2 GB pamięci GDDR3 na 128-bitowej magistrali. Taktowanie rdzenia wynosi 730 MHz, a w trybie Turbo wzrasta do 780 MHz. Pamięci są taktowane na poziomie 900 MHz.

SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile

Sapphire R7 240 Low Profile obsługuje następujące technologie: AMD Mantle, UltraHD, Eyefinity, DirectX 11.2, OpenGL 4.3, OpenCL 1.2, Direct Compute 11.1, PCI-Express 3.0.

SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile

Karta chłodzona jest jednoslotowym radiatorem z pojedynczym wentylatorem. Całkowita długość płytki drukowanej wynosi 16 cm.

SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile

Na śledziu znajdziemy 2 wyjścia HDMI 2.0. Jest to rzadki model z takim układem i praktycznie niespotykany na rynku. Dla dwóch monitorów z HDMI jak znalazł.

ASUS GT 730 2048MB

Karta ASUS GT 730 2048MB to typowy przykład konstrukcji niskoprofilowej dla komputerów typu SFF. Model ten został oparty na rdzeniu Kepler GK107 opracowany w procesie technologicznym 28 nm. Na pokładzie znajdziemy 384 rdzenie CUDA, wspomagane przez 2 GB pamięci DDR3 o taktowaniu 1800 MHz i 64 bitowym interfejsie.

ASUS GT 730 2048MB

Karta graficzna obsługuje biblioteki DirectX 11 i 12 oraz OpenGL 4.4.

ASUS GT 730 2048MB

Karta została wyposażona w pasywny układ chłodzenia, co czyni ją bezgłośną w pracy. Jesteśmy ciekawi, jak się sprawdzi podczas obciążenia ten radiator, i czy nie wygeneruje zbyt dużej temperatury w obudowie.

ASUS GT 730 2048MB

Całkowita długość płytki drukowanej wynosi 10 cm.

ASUS GT 730 2048MB

Na śledziu znajdziemy D-Sub, HDMI oraz DVI-D.

Więcej, niż jeden monitor?

Pod obie karty można podłączyć po minimum dwa monitory. Sporo producentów postawiło też na DisplayPort, ale dziwnym zbiegiem okoliczności te złącza nie są aż tak popularne w monitorach z niskiej i średniej półki.

SAPPHIRE R7 240 2GB Low Profile

Model Sapphire R7 240 posiada dwa złącza HDMI, które dla nas są obecnie wyznacznikiem cyfrowego świata. Bez problemów podepniemy pod nią większość monitorów, posiadających te złącza.

ASUS GT 730 2048MB

Natomiast Asus GT 730 ma złącza: HDMI, VGA i DVI-D. Jak dla nas ten model powinien posiadać tylko i wyłącznie złącza cyfrowe, aczkolwiek producenci nie kwapią się z tym. W przypadku posiadania dwóch monitorów ze złączami HDMI, trzeba w jednym kombinować z przejściówkami.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie warunki w grach. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i5 LGA 1155Intel Core i5-2400 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire R7 240 Low Profile - chlodzenieSapphire R7 240 Low Profile Sapphire
Karta graficzna ASUS GT 730 2048MBASUS GT 730 2048MB proline.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 6 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Unigine Heaven

Pierwszy test i już wiemy, że obie karty graficzne nie dają rady. Liczba klatek w teście mówi sama za siebie.

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Unigine Heaven

Unigine Valley

Tutaj widzimy znaczną poprawę w ilości wyświetlanych klatek. Mimo, że jest to dolina, to i tak jest bardziej komfortowo.

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Unigine Valley

Elite Dangerous Arena

Jest to symulator, a jednocześnie FPS. Ustawiliśmy detale Low. Pozwalają one zachować dobry stosunek jakości grafiki do grywalności. Spadki FPS poniżej 30 klatek na sekundę były niezauważalne. Dało się bez problemów polatać, a także powalczyć.

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Elite Dangerous Arena

Dying Light

Jako, że jest to gra typu FPS obniżyliśmy do minimum wszystkie opcje graficzne. Niestety, to nadal nie dało satysfakcjonującej liczby klatek na sekundę. Gra była przez to bardzo powolna i nie można było grać komfortowo.

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Dying Light

DOTA 2

W tej grze liczy się szybkość, zwinność i refleks. Dlatego wymaganym minimu do gry ustaliliśmy na 50 klatek na sekundę. Udało się to zrobić w ten sposób:

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - DOTA 2

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - DOTA 2

Euro Truck Simulator 2

Tutaj ustawiliśmy średnie dostępne detale. Dało to możliwość grania w około 31 klatkach na sekundę. Zmniejszenie detali niestety skutkowało gorszym wrażeniem z samej jazdy. Jako, że jest to symulator jazdy ciężarówką, to te 30 klatek w zupełności starczało.

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Euro Truck Simulator 2

Temperatury

Sapphire Radeon R7 240 posiada chłodzenie aktywne. Jest to niewielkich rozmiarów radiator z wentylatorem.

Asus GT 730 to w pełni pasywne chłodzenie. Karta posiada duży radiator, rozpraszający ciepło.

Poniższy wykres obrazuje temperatury, jakie uzyskują obie karty w stanie spoczynku:

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Temperatury spoczynek

oraz podczas intensywnego grania.

Sapphire R7 240 czy Asus GT 730 - Temperatury obciążenie

Podsumowanie

Producenci niechętnie zajmują się rynkiem słabszych kart graficznych. Widać to od dość dawna, szczególnie jeżeli mówimy o modelach kart, tańszych niż 400 zł. A wbrew pozorom czasami można wyłapać ciekawe karty, które mimo niskiej wydajności, pozwalają pograć w wiele tytułów oraz komfortowo pracować.

Jest to dobre pole do popisu, zarówno dla producentów jak i inżynierów. Rynek komputerów mini-ITX rośnie w bardzo szybkim tempie. I coraz więcej osób decyduje się na takie mini jednostki, ze względu na małe rozmiary, cichą pracę oraz ewentualne możliwości rozbudowy.

Asus GT 730 2048MB to bardzo ciekawa konstrukcja. Z jednej strony pasywne chłodzenie i niskie temperatury pracy. Z drugiej w miarę przyzwoita wydajność. Martwi tylko to złącze VGA.

Zalety:

  • Małe rozmiary karty
  • Bezgłośna praca
  • Niskie temperatury pracy, nawet pod obciążeniem
  • Można pograć w miarę przyzwoicie w wiele tytułów
  • Świetnie nadaje się do komputera mini-ITX
  • Lepsza od zintegrowanej karty graficznej

Wady:

  • Brak drugiego złącza HDMI
  • Niepotrzebne złącze VGA
  • Pasywne chłodzenie zajmuje dwa sloty, ale da się to przeboleć
  • Słabsza wydajnościowo od Radeona R7 240

Sapphire Radeon R7 240 to jedna z naszych ulubionych konstrukcji. Kiedy dostaliśmy do naszych rąk tą kartę, byliśmy wręcz zachwyceni. Jej małe rozmiary, cicha praca oraz dwa złącza HDMI to było coś. Na rynku nie ma obecnie drugiego takiego modelu. Jedyny minus to bardzo ciężko jest kupić tą kartę w Polsce.

Zalety:

  • Małe rozmiary karty
  • Dwa złącza HDMI
  • Zajmuje tylko jeden slot
  • Niskie temperatury pracy, nawet pod obciążeniem
  • Cicha praca systemu chłodzenia
  • Można pograć w miarę przyzwoicie w wiele tytułów
  • Świetnie nadaje się do komputera mini-ITX
  • Lepsza od zintegrowanej karty graficznej
  • Mocniejsza od GeForce GT 730

Wady:

  • Trudno dostępna na rynku
  • Czasami cena jest zbyt wysoka

Za wypożyczenie sprzętu serdecznie dziękujemy firmom Sapphire oraz ProLine.pl.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułCooler Master zaprezentuje nowe produkty z okazji 25-lecia marki
Następny artykułGigabyte wprowadza płyty główne na chipsetach Z270 i B250
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.