Jakiś czas temu na rynku pojawiła się seria kart graficznych Radeon RX 550. Zostały one stworzone z myślą o użytkownikach gier MOBA, strzelanek sieciowych, MMORPG oraz innych mało wymagających tytułach. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić wydajność modelu Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5.

Aktualizacja wyników

W grudniu 2017 roku zrobiliśmy aktualizację wyników z wykorzystaniem procesora Intel Core i7-3770.

Wygląd

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5 posiada układ graficzny Polaris 12, wykonany w 14 nm procesie technologicznym GloFo. W jego wnętrzu znajduje się 512 Procesorów Strumieniowych (8 Compute Units), 32 jednostki teksturujące oraz 16 jednostek renderujących.

Karta ma fabrycznie podkręcone zegary i w trybie Boost pracuje z częstotliwością 1206 MHz. Nasz model posiada 4 GB pamięci GDDR5 na 128 bitowej szynie.

Kondensatory charakteryzują się długą żywotnością. Do tego dochodzą dobrej jakości bezpieczniki. Karta posiada system Intelligent Fan Control III, który wyłącza wentylator przy małym obciążeniu. Dzięki temu system chłodzenia działa półpasywnie.

PCB posiada długość 158 mm oraz system chłodzenia, składający z jednego wentylatora. Do rdzenia przylega tylko środkowa część aluminiowego radiatora. Osłonę systemu stanowi chropowaty czarny plastik.

Na śledziu znajdziemy wtyczki DL-DVI-D, HDMI 4K60, oraz DisplayPort 1.4. Łączna długość całej karty wynosi 158,6 mm.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Sapphire PULSE Radeon RX 550Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5 Sapphire
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSeagate Barracuda PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 550WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 550W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

Unigine Heaven

Unigine Heaven to znany benchmark do mierzenia wydajności kart graficznych. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale, średnią teselację oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Unigine Valley

Unigine Valley to benchmark do testowania wydajności karty graficznej od Unigine Corp. Podczas testów generowany jest krajobraz w klimacie górskim, z dużą rozległą doliną. Doskonale tutaj widać działanie teselacji oraz jak zmienna pogoda, wpływa na ilość generowanych klatek. W naszych testach włączyliśmy wysokie detale oraz wyłączyliśmy antyaliasing. Liczba klatek była mierzona po około 10 minutach od uruchomienia benchmarku.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Unigine Superposition

Unigine Superposition jest to benchmark dopasowany pod karty graficzne najnowszej generacji. Obsługuje takie technologie jak OpenGL, Vulkan (w późniejszym czasie) oraz DirectX 12.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

3DMark – Fire Strike

3DMark – Fire Strike to jeden z najpopularniejszych benchmarków na świecie. Służy do testowania wydajności komputerów, w tym głównie układów graficznych. Ostateczny wynik podawany w ilości punktów.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

3DMark – Sky Diver

3DMark – Sky Diver jest to benchmarków do testowania wydajności sprzętu. Został jednak przystosowany do sprzętu ze średniego segmentu wydajnościowego. Ostateczny wynik podawany w ilości punktów.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Crysis 3

Crysis 3 to gra, która została wydana w 2013 roku. Działa na silniku CryEngine 3, który potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Co ciekawe, w OpenGL i Vulkan karta z 4 GB umożliwiła płynne granie. Bardzo nas to ucieszyło.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Elite: Dangerous Arena

Elite: Dangerous Arena to samodzielna produkcja od studia Frontier Development. Tytuł koncentruje się na szybkich i dynamicznych pojedynkach w trybie wieloosobowym. Jest to w zasadzie przerobiona wersja Elite Dangerous, bez możliwości zwiedzania ogromnego uniwersum.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Dying Light

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

DOTA 2

DOTA 2 to znana wszystkim gra typu MOBA. Jest to kontynuacja fanowskiej modyfikacji Defense of the Ancients dla gry Warcraft 3 i stała się jedną z najczęściej rozgrywanych gier online na świecie. W czasie rozgrywki może uczestniczyć do 10 graczy, po maksymalnie pięć osób w dwóch drużynach. Gracz kontroluje jednego bohatera, który zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy. Za zdobyte złoto kupowany jest ekwipunek, który wzmacnia bohatera.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2 to symulator jazdy ciężarówką. Gra oferuje nam kilka europejskich krajów do zwiedzania oraz wiernie odwzorowane modele pojazdów. Każde miasto w grze posiada swoje unikalne budynki. Za tytuł odpowiada czeskie studio SCS Software, w którym pracuje kilku Polaków.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Pobór mocy

Pobór mocy mierzyliśmy w całym zestawie przy użyciu watomierza. Błąd pomiarowy mógł wynieść maksymalnie 5 Watów. Jak widzimy, podczas zwykłej pracy zestaw pobiera niewiele. W naszych testach wartość ta mogła urosnąć do 75 watów, jeżeli oglądaliśmy film czy wykonywaliśmy jakieś inne czynności, które w zamierzeniu miały lekko obciążyć zestaw.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Maksymalny pobór mocy zmierzyliśmy po około 15 minutach uruchomienia gry Crysis 3 na mapie Welcome to the Jungle.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Temperatury

Karta Sapphire PULSE Radeon RX 550 2GB w stanie spoczynku posiadała normalne temperatury. Chłodzenie było praktycznie bezgłośne, a wiatraki chodziły na minimalnych obrotach.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Podczas obciążenia można było usłyszeć lekki szum wentylatorów. Podczas 20 minutowego obciążenia w Unigine Heaven karta nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza.

Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5

Wnioski końcowe na temat karty Sapphire PULSE Radeon RX 550

Nasza przygoda z kartą Sapphire PULSE Radeon RX 550 4GD5 była nader ciekawa. Model ten jest czasami jest lepszy Sapphire PULSE Radeon RX 550 2GB od który mieliśmy okazję testować jakiś czas temu. Warto nadmienić, że na tej karcie mogliśmy komfortowo pograć w prawie wszystkie tytuły w rozdzielczości Full HD.

Sapphire PULSE Radeon RX 550Karta posiada dobry i cichy system chłodzenia. Jej pobór mocy również nie jest duży i nie powinien przekraczać 75 Watów przy maksymalnym obciążeniu. Dzięki temu świetnie nadaje się do zestawu mini-ITX, który obecnie posiadamy.

Sugerowana przez producenta cena to około 500 zł.

Zalety:

  • Zadowalająca wydajność w testowanych tytułach
  • Można zagrać w DOOM w płynnej ilości klatek 🙂
  • Nie wymaga dodatkowej wtyczki zasilania
  • Kulturalna praca chłodzenia
  • Świetnie się sprawdzi w zestawach mini-ITX
  • Schludny i kompaktowy wygląd

Wady:

  • Wysokie temperatury podczas obciążenia

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Sapphire.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułPodczas Warsaw Comic Con 2017 pojawi się iiyama ze swoimi monitorami
Następny artykułGry Wolfenstein II i Prey za darmo z kartami Radeon RX Vega
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.