Do naszej redakcji zawitał dysk SSD — Samsung 860 QVO 1 TB od firmy Samsung. Jest to dysk oparty na kościach QLC V-NAND (Quad-Level Cell), czyli autorskiej technologii. Komórki pamięci ułożone są w tzw. kształcie piramidy z mikroskopijnymi kanałami. Warto tutaj także wspomnieć o interfejsie Toggle DDR 4.0, który odpowiada za szybkość wymiany danych między nośnikiem a pamięcią. Czy zatem warto nadal interesować się nośnikami na interfejsie SATA? Wszak systematycznie wzrasta zainteresowanie modelami M.2, a dyski talerzowe powoli są wypierane z rynku. Wprowadzenie pamięci QLC po raz pierwszy przez firmę Intel w modelu Intel 660p może w przyszłości spowodować obniżenie ceny podstawowych nośników. Aczkolwiek od grudnia 2019 roku cena wszystkich dysków SSD malej w zawrotnym tempie.

Sama technologia QLC to po prostu chęć zmniejszenia kosztów produkcji przez samych producentów. Rozwiązanie pozwala na zapisanie aż 4 bitów w jednej komórce. Już wprowadzenie pamięci TLC było dużym skokiem naprzód i bardzo mocno obniżyło ceny dysków SSD. Mogły one zadomowić się na rynku i wypierać powoli rozwiązania talerzowe. Dodatkowo zwiększała się ich pojemność – ze 120 GB do zawrotnych 2 TB. I o ile, kiedy SSD i pojemności 512 GB kosztował prawie 1000 zł, to teraz możemy go dostać poniżej 300 zł. Obecnie 3D TLC jest dojrzałym tworem i dominuje praktycznie w całym segmencie konsumenckim. Dodatkowo można już nawet myśleć o braku konieczności zaopatrywania się w nośniki talerzowe, jako magazyny danych. A trend ten ma jeszcze bardziej spotęgować wspomniane QLC.

Samsung 860 QVO 1 TB wykorzystuje autorskie 64-warstwowe kości QLC V-NAND (V-NAND v4). Współpracują one z ośmiokanałowym kontrolerem Samsung MJX, który jest dostępny w nośnikach Samsung 860 EVO i Samsung 860 PRO. Ilość pamięci podręcznej wynosi 1024 MB LPDDR4. Mamy dostępne trzy warianty pojemnościowe: 1 TB, 2 TB i 4 TB. Maksymalna prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 550 MB/s, natomiast zapisu sekwencyjnego 520 MB/s. W przypadku IOPS 4K mamy wartości 96 000 / 89 000.  Ilość cyklu zapisu/odczytu wynosi tylko 1000, w porównaniu do 3000 przy TLC.

Warto tutaj także wspomnieć o dwóch buforach: statycznym i dynamiczny. Pierwszy ma rozmiar 6 GB, a drugi 36 GB. Mają one przyspieszać transfery na małych i średnich plikach. Ich zapełnienie wiąże się z drastycznym spadkiem wydajności. Wspierane są następujące technologie: szyfrowanie AES i TCG Opal 2.0. Mamy również 1 500 000 miliona godzin bezawaryjnej pracy,  360 TB zapisu danych i 3-letnią gwarancję producenta (do limitu TBW).

Pojemność1 TB2 TB4 TB
KontrolerSamsung MJX
NAND Flash64-warstwowe kości QLC V-NAND
InterfejsSATA 6 Gb/s
Rozmiar100 x 69,85 x 6,8 mm
Odczyt sekwencyjny550 MB/s550 MB/s550 GB/s
Zapis sekwencyjny520 MB/s520 MB/s520 GB/s
Losowy odczyt IOPS96 00097 000600,000
Losowy zapis IOPS89 00089 000600,000
TBW360 TB720 TB1440 TB
Pobór mocy< 900 mW (?)
DRAM Buffer1024 MB2048 MB4096 MB
Gwarancja3 lata

 

Wygląd dysku

Nasz dysk przyjechał w takim oto opakowaniu. Wygląda ono bardzo schludnie i zawiera wszystkie niezbędne dla użytkownika informacje.

Pamięci schowane są w obudowie z tworzywa sztucznego. Ma ono gładką strukturę, która niestety zbiera odciski palców. Po obu stronach oraz od spodu mamy otwory do mocowania dysku w obudowie lub szynie.

Z tyłu znajduje się naklejka informacyjna. Dysk waży zaledwie 62 gramy, a wymiary to 100 x 69,85 x 6,8 mm. Nośnik może pracować w temperaturach od 0 °C do 70 °C i jest odporny na wstrząsy o sile 1500 G/0,5 ms.

Procedura testowa

Wszystkie testy dysku Samsung 860 QVO 1 TB wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Home 64-bit w wersji October 2018 Update. Pobrane były najnowsze aktualizacje oraz zainstalowaliśmy najbardziej podstawowe oprogramowanie:

 • Steam z kilkoma grami
 • Przeglądarka Firefox
 • Sterowniki systemowe oraz do karty graficznej
 • Oprogramowanie płyty głównej

Dysk SSD był wpięty w port M.2 i pracował na swoich domyślnych ustawieniach. Jeżeli posiadaliśmy dysk SSD na interfejsie SATA, to był on wpięty w porty SATA 6 Gb/s.

Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Jeżeli zachodziły jakiekolwiek anomalie w wynikach, to test powtarzany był do około 10 razy i z tego staraliśmy się wybrać średnią. Odrzucane były najbardziej skrajne wartości.

Oto użyte oprogramowanie:

 • AS SSD 2.0.6821.41776
 • HWInfo 6.0
 • 7-zip 18.06
 • Plik MKV – film Tears of Steel w wersji 4K o rozmiarze 6.23 GB
 • Gra DOOM w najnowszej wersji na Steam
 • Gra Dead Island w najnowszej wersji na Steam

Do mierzenia temperatury dysku używaliśmy dostarczonego przez producenta oprogramowania oraz HWInfo. Pozwoliło to na w miarę precyzyjne zapisanie wyników.

Platforma testowa

ModelDostawca
Procesor2nd Gen. Ryzen CPUAMD Ryzen 7 2700X @ 4.1 GHzPcMod.pl
Płyta głównaBiostarRacingX GTNBIOSTAR RACING X370GTNPcMod.pl
Karta graficznaZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionPcMod.pl
Pamięć RAMPatriot Viper SteelPatriot Viper Steel 2×8 GB DDR4 4000 MHzPatriot Viper Steel
Dysk twardySamsung 860 QVO 1 TBSamsung 860 QVO 1 TBSamsung - logo
Zasilaczbe quiet! SFX L Powerbe quiet! SFX L Power 500 WPcMod.pl
System operacyjnyWindows 10Windows 10 Home 64 bityPcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS SSD Benchmark to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD poprzez wykonywanie analizy pracy urządzenia z wykorzystaniem różnych próbek.

Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Przygotowaliśmy 7 GB plik binarny, który następnie został skopiowany do innej lokalizacji.

Samsung 860 QVO 1 TB - Czas kopiowania 7 GB pliku binarnego

Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Aby zminimalizować wpływ procesora do minimum, użyliśmy 0% kompresji. Wykorzystywane były wszystkie dostępne wątki procesora. Czas mierzyliśmy od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Samsung 860 QVO 1 TB - Pakowanie pliku 7 GB do archiwum

Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

7 GB plik binarny został spakowany do archiwum ZIP. Następnie mierzyliśmy czas jego rozpakowywania od momentu wciśnięcia klawisza zaczynającego.

Samsung 860 QVO 1 TB - Rozpakowywanie archiwum z 7 GB plikiem

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w jednym katalogu — od małych, ważących ledwie kilka kB, aż po pliki większe, których rozmiar przekraczał kilka gigabajtów. Nasz test ma w zamierzeniach symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Samsung 860 QVO 1 TB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Stworzyliśmy kopię zapasową gry Dead Island na tym samym dysku. Następnie skasowaliśmy grę i przywróciliśmy ją z kopii. Czas mierzony był od wciśnięcia przycisku zatwierdzającego zadanie.

Samsung 860 QVO 1 TB - Instalacja gry Dead Island z kopii zapasowej na Steam

Wielozadaniowość

W tym teście robimy dwie operacje jednocześnie: kopiujemy plik z filmem MKV o wadze 6.2 GB oraz instalujemy grę Dead Island z kopii zapasowej Steam. Test sprawdza, jak dysk radzi sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie.

Samsung 860 QVO 1 TB - Wielozadaniowość

Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

Uruchomiliśmy grę w trybie Vulkan. Następnie mierzyliśmy czas wczytywania od momentu wybrania mapy.

Samsung 860 QVO 1 TB - Wczytywanie rozgrywki w grze DOOM — mapa Odlewnia

Podsumowanie testów Samsung 860 QVO

Samsung mocno zakorzenił się w świadomości wielu osób, jako producent dysków SSD. Wcześniej firma produkowała dyski HDD, ale nie miała aż takiego potencjału, jak Seagate czy WD. Wersja na kościach QLC dołączyła do rodziny TLC, z dyskami Samsung 860 PRO i 860 EVO. One również dostępne są na interfejsie SATA w 2.5 calowym rozmiarze.

Samsung SSD 860 QVO radzi sobie całkiem nieźle w testach syntetycznych, co widzimy po wykresach. Zapis i odczyt są zbliżone do nośnika SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB, a czasami nawet go wyprzedzają. Kopiowanie pliku 7 GB, czy wczytywanie rozgrywki DOOM jest również na przyzwoitym poziomie.

Kłopoty zaczynają się w momencie pakowania 7 GB pliku, kiedy to prędkość drastycznie spada. To samo dzieje się przy rozpakowaniu, instalacji gry Dead Island, czy kopiowaniu dużej ilości plików (30 GB). Wtedy bufor pamięci podręcznej bardzo szybko się zapełnia. A pamiętajmy, że podstawowy wynosi 1 GB, natomiast ten TurboWrite aż 40 GB. I pewnie dlatego najmniejsza wersja w ofercie to 1 TB. Mniejsze rozmiary dysków nie dawałyby rady.

A jak wypada kwestia wydajności przy zapełnieniu powyżej 60 GB? W syntetykach nie wypada to tak źle, ale w innych testach wydajność zwalniała. Już proste kopiowanie 7 GB ukazało problemy z prędkością – transfer wynosił między 30 – 60 MB/s.

Na koniec omówmy temperatury. Najmniejsza zanotowana przez nas wynosi 29 °C, a największa to 52 °C. Czyli nawet przy dużym obciążeniu nie powinno być problemów z przegrzewaniem się urządzenia.

Pora przejść do werdyktu. Patrząc po cenie za 1 TB, nośnik ten jest słabo opłacalny. Zważywszy na fakt, że za około 80 zł więcej możemy już kupić dysk SanDisk Ultra 3D SSD 1 TB, którego wydajność jest aż nader zadowalająca. A pamiętajmy, że nośników 1 TB w niższych cenach i podobnej wydajności jest dość dużo obecnie na rynku. Mowa tutaj o ADATA SU800 1 TB, Patriot P200 1 TB, czy Crucial BX500 960 GB. Samsung 860 QVO ma więc bardzo trudny orzech do zgryzienia, bo w obecnej cenie około 500 zł nośnik ten jest nieopłacalny w zakupie.

Zalety:

 • Kości pamięci QLC V-NAND
 • Dobrej jakości kontroler
 • Niskie temperatury pracy
 • Wysokie współczynniki TBW oraz MTBF
 • Lekka waga oraz ładna obudowa

Wady:

 • Anomalie przy wielu testach kopiowania
 • Szybko zapełniający się bufor pamięci
 • Dysk zwalnia po zapełnieniu w 60%
 • 3 lata gwarancji
 • Cena w stosunku do oferowanych możliwości

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Samsung.


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments