Rufus to specjalistyczne narzędzie, które pozwala tworzyć bootowalne dyski USB. Można do tego celu wykorzystać klucze pendrive, karty pamięci, czy przenośne dyski. Oprogramowanie przydaje się szczególnie podczas tworzenia dysku instalacyjnego systemów Windows, czy dystrybucji Linuksa. Wspierane są bezproblemowo takie technologie, jak UEFI, GPT, MBR, systemy plików NTFS i FAT32.

Uruchomienie aplikacji

Pobieramy program Rufus ze strony producenta: https://rufus.ie/pl/. Do wyboru jest wersja instalacyjna lub przenośna, aczkolwiek niewiele się one różnią. Po pobraniu pliku klikamy dwa razy na ikonkę, a po chwili program się uruchomi. Mamy dostępne dwa rodzaje widoków: podstawowy oraz z zaawansowanymi opcjami.

Na górze w drugim wierszu jest widoczna ikonka dyskietki. Umożliwia ona zapisanie obrazu ISO naszego urządzenia. Na dole okna mamy widoczne 4 niebieskie ikonki:

  • globus – zmiana języka aplikacji
  • i w kółeczku – informacje o aplikacji
  • suwaczki – polityka aktualizacji i ustawienia
  • okienko – logi aplikacji

Rufus

Nagrywanie obrazu płyty

W pierwszej pozycji wybieramy urządzenie, na które chcemy nagrać. Aplikacja sama ustawi nam praktycznie całą resztę opcji. Drugi wiersz pozostawiamy bez zmian. Przy wyborze systemu plików musimy się zastanowić, czy chcemy stworzyć pamięć z obrazem systemu Windows, czy dystrybucją Linuksa.

Obraz systemu Windows

W przypadku systemu Windows 10 wystarczy tylko wybrać obraz płyty, ustawić formatowanie na system plików NTFS, podpisać urządzenie (opcjonalne) i kliknąć przycisk START. Czas trwania zapisu jest zależny do rozmiaru obrazu ISO oraz

Obraz dystrybucji Linuksa

Na początek wybieramy system plików FAT32. Następnie wyszukujemy obraz ISO naszej dystrybucji Linuksa. Warto wybrać system partycjonowania GPT, aczkolwiek MBR też powinien się sprawdzić. Na koniec trzeba się zastanowić, czy chcemy tworzyć trwałą partycję na urządzeniu, w celu zapisywania ustawień i plików. Podpisujemy naszą pamięć (opcjonalne) i klikamy START.

Podsumowanie

Narzędzie Rufus bardzo dobrze radzi sobie z obrazami systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows 10. Potrafi również obsłużyć najbardziej popularne dystrybucje Linuksa, jak Ubuntu, Linux Mint, Kubuntu, openSUSE, Manjaro, czy Fedora. Możemy bez problemów polecić je wszystkim, którzy tworzą bootowalne pamięci flash z obrazami systemów.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułMistrzostwa Polski Rainbow Six: Siege startuje z drugą edycją
Następny artykułBlizzard zapowiedział dodatek Rycerze Mroźnego Tronu do Hearthstone
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.