Procesory Ryzen i platforma AM4 zmieniły rynek komputerów

0

Ponad pół roku temu na rynku pojawiły się procesory Ryzen. Ich premiera wywarła ogromny wpływ na rynek sprzętu komputerowego. Firma Intel już wtedy wiedziała, że ma ciężki orzech do zgryzienia, po tylu latach zastoju i serwowaniu ludziom niewiele różniących się kolejnych generacji. Dużą zaletą nowej platformy AM4 okazała się cena do oferowanej wydajności. Np. takie procesory Ryzen 7 1600, czy Ryzen 7 1700 posiadają dużą liczbę rdzeni, za niewielkie pieniądze.

Zalety platformy AM4:

  • Przyszłościowość i stabilność – wsparcie dla AM4 zapowiedziano aż do 2020 roku, dzięki czemu przyszła modernizacja może być łatwiejsza, a ceny wymienianych podzespołów przy odsprzedaży korzystniejsze niż w przypadku innych platform. Zapowiedziano poza tym kolejne generacje procesorów na tę platformę, m.in. rodzinę procesorów APU „Raven Ridge”.
  • Opłacalność – platforma, która pozwala niskim kosztem zapewnić użytkownikowi dobre podzespoły
  • Wydajność – konkurencyjna, a w wielu dziedzinach wiodąca w swojej klasie. Procesory Ryzen zmieniły status quo w zakresie oferowanej wydajności w wielu dziedzinach przybliżając wielu konsumentom możliwości dotychczas zarezerwowane dla profesjonalistów i to zarówno w sferze czystej wydajności, jak i funkcjonalności.
  • Spójność – wszystkie procesory Ryzen są odblokowane, a portfolio płyt głównych logiczne i kompletne wliczając w to zarówno podstawowe modele z układami A320, umożliwiające podkręcanie i niewiele droższe produkty z chipsetami B350, jak i płyty X370 dla najbardziej wymagających.
  • Rozpiętość – od procesorów APU za ok. 200 zł do podstawowych systemów, przez solidne 4-rdzeniowe modele Ryzen 3, doceniane za opłacalność 4- i 6-rdzeniowe Ryzen 5, po super wydajne 8-rdzeniowe procesory Ryzen 7 dla wymagających zaawansowanych entuzjastów, streamerów i prosumentów.
  • Próg wejścia – najtańsze procesory można nabyć już za 200 zł i są one już wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną. Osoby zainteresowane stopniową modernizacją PC mają zatem możliwość bardzo niewielkim kosztem wejść w posiadanie komputera na bazie platformy AM4, by z czasem móc przeskoczyć na procesory z topowej półki bez bolesnej konieczności wymiany płyty głównej czy reinstalacji systemu operacyjnego.
  • Dostępność – na rynku szeroko dostępnych jest 20 modeli procesorów zgodnych z AM4 i po kilkadziesiąt model płyt głównych dla każdego z chipsetów A320, B350 i X370.