Firma Plextor użyczyła nam do testów dysk SSD – Plextor S3C 512 GB o pojemności 512 GB. Model ten należy do najniższej półki wydajnościowej w ofercie konsumenckiej firmy Plextor. Został on zbudowany w oparciu o 14 nm kości Hynix TLC NAND i jest przeznaczony dla użytkowników, którzy poszukują taniego rozwiązania. Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 512 GB oraz złącze 6 Gb/s. Producent udziela 3 letniej gwarancji, możliwość zapisania 35 TB danych oraz 1.5 mln roboczogodzin.

Plextor S3C 512 GB

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto opakowaniu razem z zawartością:

Plextor S3C 512 GB

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości szarego, matowego aluminium. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 60 gramów.

Plextor S3C 512 GB

W zestawie mamy również adapter do szerszych przegród. Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 470 GB. Jako kontrolera użyto SMI 2254. Producent zastosował również 256 MB pamięci podręcznej DDR3L, a także bufor z kości SLC NAND.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

ModelDostawca
ProcesorIntel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770PcMod.pl
Płyta głównaMSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53PcMod.pl
Karta graficznaZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionPcMod.pl
Pamięć RAMPamięć RAM, sprzętGoodRam 8 GB DDR3-1333 MHzPcMod.pl
Dysk twardyPlextor S3C 512 GBPlextor S3C 512 GB Plextor S3C 512 GB - duża pojemność dla zwykłego konsumenta 1
ObudowaCougar QBXCougar QBXPcMod.pl
ZasilaczSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WPcMod.pl
System operacyjnyWindows 10Windows 10 Pro 64 bityPcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

Plextor S3C 512 GB - Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

Plextor S3C 512 GB - Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

Plextor S3C 512 GB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

Plextor S3C 512 GB - Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

Plextor S3C 512 GB - Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

Plextor S3C 512 GB - Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7zip

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

Plextor S3C 512 GB - Wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów Plextor S3C 512 GB

Dysk Plextor S3C 512 GB okazał się przeciętny. Wbrew temu, co sugeruje producent w wielu operacjach codziennego użytku nie dawał rady. Widać to zresztą po samych testach kopiowania plików. Uruchamianie aplikacji, czy systemu operacyjnego trwa bardzo szybko. W graniu też da się odczuć niewielkie różnice, jak np. wczytywanie zapisanej rozgrywki, czy nowych plansz.

Jeżeli przyrównamy go do poprzednich modeli na kościach TLC, to wypada dość słabo. Przegrywa choćby z Transcend SSD370s, który również jest w podobnej klasie cenowej. W paru testach wygrywa, a w paru przegrywa z Transcend SSD220s. Spodziewaliśmy się czegoś więcej po tym modelu.

Czy zatem sugerowana przez producenta cena Plextor S3C 512 GB jest adekwatna? Jak dla nas powinna ona zostać dość mocno obniżona. Zwłaszcza, że za 640 zł możemy już kupić ADATA SU800 na kościach 3D TLC NAND.

Zalety:

  • Dobry odczyt i zapis sekwencyjny
  • Dobrej jakości obudowa
  • Bardzo mała waga
  • Duża pojemność
  • Oprogramowanie
  • 3 lata gwarancji

Wady:

  • Kiepskie wyniki w kopiowaniu, zarówno jednego dużego pliku, jak i małego
  • Bardzo szybko zapełniający się bufor pamięci podręcznej, co skutkuje obniżeniem wydajności w wielu operacjach
  • Cena nie adekwatna do oferowanych możliwości

Serdecznie dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Plextor za wypożyczenie dysku.