Strona głównaPcMod.plKonferencjePGL Major Kraków 2017 i infrastruktura sieciowa od TP-Link

PGL Major Kraków 2017 i infrastruktura sieciowa od TP-Link

W lipcu 2017 roku odbył się w Krakowie turniej PGL Major Kraków 2017. Brało w nim udział szesnaście najlepszych drużyn z całego świata. Walczyli oni o pulę nagród o wartości 1 miliona dolarów. W ciągu 6 dni krakowską Tauron Arenę odwiedziło ok. 90 tys. widzów, a miliony fanów z całego świata śledziły rozgrywki online. Aby całe wydarzenie miało rację bytu, trzeba było zapewnić odpowiednią infrastrukturę sieciową.

Okazuje się, że zadania tego podjęła się firma TP-Link. Na terenie imprezy wdrożono sieć przewodową i bezprzewodową.

Oś infrastruktury sieciowej na potrzeby fazy grupowej rozgrywek stanowiły najnowsze przełączniki zarządzalne TP-Link. Jako przełączniki szkieletowe zastosowano T2700G-28TQ, z dwoma portami typu uplink 10G, służące do połączenia głównych obszarów produkcji (centrum sterowania, montażownia, EVS), a także, jako szkielet dla pozostałego ruchu sieciowego (prasa, partnerzy, treningi, turniej, scena). Aby precyzyjnie wytyczyć i monitorować utworzoną sieć, ustanowione zostały dedykowane sieci VLAN z włączonymi zabezpieczeniami. Umożliwiło to uniknięcie burz broadcastowych, niepożądanych pętli lub prób nienadzorowanego dostępu.

PGL Major Kraków 2017 - schemat sieci

Stream z rozgrywek w języku angielskim obsługiwano za pomocą przełączników TL-SG5428E, T2500G-10TS (TL-SG3210) i T3700-28TQ, które zapewniły optymalne rozłożenie obciążenia węzłów produkcji. Przełączniki T2600G-52TS z 48 gigabitowymi portami miedzianymi obsługiwały strefę prasową Tauron Areny, a mniejsze modele T2500G-10TS (8 portów miedzianych, 2 porty światłowodowe typu uplink) przeznaczono do obsługi treningów, turnieju, green roomu, sceny i stanowisk komentatorskich. Podczas turnieju wykorzystano ponad 30 takich jednostek.

W trakcie rozgrywek PGL Major Kraków 2017 połączonych było ponad 200 komputerów i laptopów. Aby zapewnić zasięg sieci WiFi, zainstalowano dziesięć bezprzewodowych punktów dostępu (Wireless Access Points) EAP330, zarządzanych centralnie za pomocą dedykowanego oprogramowania, co umożliwiło łatwą konfigurację, monitorowanie i dostosowanie ustawień sieci na bieżąco. Kompaktowy design oraz możliwość montażu sufitowego i ściennego pozwoliły na łatwą instalację nawet w miejscach, gdzie pierwszeństwo miały względy estetyczne.

Obsługa standardu PoE realizowana za pomocą przełączników T2600G-28MPS umożliwiła łatwą i szybką instalację punktów dostępowych. Z kolei technologia kształtowania wiązki zapewniła wymagany zasięg sieci oraz dużą przepustowość podłączonych urządzeń.

Pomimo dużych przestrzeni Tauron Areny, liczby podłączonych urządzeń i krótkiego czasu montażu, sieć została uruchomiona zgodnie z harmonogramem, a przełączniki dowiodły swojej niezawodności nawet przy wyższym niż zakładane obciążaniu sieci. Zarówno gracze jak i tysiące uczestników odwiedzających przez kilka dni krakowską Tauron Arenę mogli cieszyć się wysoką jakością połączeń i zasięgiem sieci WiFi.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Michał Olber
Michał Olberhttp://olber.pl/
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

Warto przeczytać