Pamięci masowe

Obecnie na rynku istnieją dwa typy dysków: standardowe talerzowe oraz oparte na pamięciach półprzewodnikowych. Dyski twarde HDD istnieją na rynku od wielu lat, a technologiach ich wykonania co chwila jest udoskonalana, dzięki czemu producenci są w stanie zaoferować o wiele większe pojemności. Niestety, ale wadą tych rozwiązań jest szybkość działania, która we większości przypadków nie przekracza 120 MB/s.

Dlatego kilka lat temu na rynku pojawiły się dyski SSD. Szybko zdobyły szerokie grono odbiorców, ponieważ oferowały szybkości zapisu i odczytu niemożliwe do osiągnięcia przez zwykłe dyski talerzowe. Oczywiście w początkach swojego istnienia ich cena była bardzo duża, ale z biegiem czasu tanieje, dzięki udoskonalaniu technologii pamięci półprzewodnikowych.

Warto również wspomnieć o rodzajach stosowanych pamięci w dyskach. Najstarsze i najbardziej znane to SLC – Single-Level Cell. W tym przypadku w jednej komórce można zapisać jedynie jeden bit informacji. Są dzięki temu bardzo szybkie (w odczycie i zapisie), a także trwałe i energooszczędne. MLC, czyli Multi-Level Cell umożliwia zapis maksymalnie dwóch bitów. Dzięki temu można zapisać o wiele więcej danych, aczkolwiek kosztem szybkości odczytu i trwałością. Ostatni typ to TLC – Triple-Level Cell, który pozwala na zapisanie 3 bitów w jednej komórce. Jest to bardzo młoda technologia i szturmem zdobywa rynek, ze względu na stosunek ceny do ilości gigabajtów. Niestety, ale również posiada mniejszą trwałość i gorsze parametry odczytu oraz zapisu.

A jak się ma sprawa z trwałością? Otóż według różnych testów, aby zakończyć żywot takiego np. dysku na kościach TLC i MLC, potrzeba by zapisywać kilkadziesiąt GB danych codziennie przez około 5 lat.

Chcielibyśmy również wspomnieć tutaj o terminie TRIM, który został wprowadzony razem z SSD. Jest to komenda w systemach Windows 7/8/10 oraz dystrybucjach Linuksa, która informuje dysk SSD o fakcie skasowania danych i braku potrzeby wykorzystywania bloków danych. Kontroler w tym momencie rozpoczyna uwalnianie danego obszaru i dzięki temu dysk SSD działa wydajniej. Dodatkowo, od 2014 roku wiele dysków posiada swój wewnętrzny garbage collection, który działa na takiej samej zasadzie, co TRIM w systemie operacyjnym.

Tym samym obie technologie pozwalają na zwiększenie ogólnej wydajności dysku, w postaci szybszego zapisu i odczytu, a także żywotności. Ten ostatni parametr jest dla wielu osób bardzo ważny.

Nasuwa się teraz pytanie, co zatem wybrać. W poniższych zestawieniach postaramy się to ułatwić.

Dyski twarde

1 TB

Obecnie najbardziej popularna pojemność wśród tradycyjnych dysków HDD. Na rynku dominują 3 firmy: Seagate, WD oraz Toshiba. Którą z nich zatem wybrać? Wybór jest wbrew pozorom dość ciężki, aczkolwiek ostatnie testy w Internecie pokazały dużą przewagę firmy Western Digital nad Seagate, zarówno w kopiowaniu, jak i instalacji.

Seagate 1 TB Barracuda: ceny wahają się od 199 zł do 220 zł
Seagate Barracuda

Western Digital Caviar Blue 1TB: ceny wahają się od 205 zł do 230 zł

Western Digital Caviar Blue

Toshiba DT01ACA100 1 TB: ceny wahają się od 192 zł do 206 zł
Toshiba DT

Dyski SSD

Coraz częściej wybierane jednostki na system operacyjny. Obecnie najpopularniejsze są jednostki 128 GB, ale powoli i wersje 256 GB zaczynają zdobywać rynek. W naszym zestawieniu staraliśmy się wybierać modele na kościach MLC, ze względu na ich mniejszą awaryjność oraz lepsze osiągi, w stosunku do TLC.

120 GB

Są to obecnie najczęściej wybierane dyski SSD, ze względu na cenę do oferowanej pojemności. Według nas warto się zastanowić nad kupnem: Transcend SSD370S 128 GB, SanDisk SSD Plus 120 GB, Crucial BX100 120 GB, ADATA SU800 120 GB.

250 GB

Jeszcze nie tak dawno były bardzo drogie, ale powoli ceny zaczynają spadać i dyski o tej pojemności robią się coraz bardziej opłacalne. Oto nasze propozycje: Transcend SSD370S 256 GB, Zotac 240 GB Premium Edition SSD, SanDisk SSD Plus 240 GB, PNY Technologies 240GB, Crucial MX200 250 GB, HyperX Savage 240 GB, ADATA SU800 240 GB, ADATA SU900 240 GB.