Firma nVidia zaprezentowała dziś kartę graficzną GeForce GTX 970, która jest jedną z pierwszych wersji, opartych na architekturze mikroprocesorowej Maxwell 2.0. Model ten zastępuje na rynku GTX 770. Podstawą karty GeForce GTX 970 jest rdzeń GM204-200, ze 1664 jednostkami CUDA, czyli mamy aktywnych 13 bloków SMM, po 128 rdzeni w każdym. Prócz tego producent wyposażył model w 64 jednostki ROP oraz 104 jednostki teksturujące.

nVidia GeForce GTX 970

nVidia GeForce GTX 970 zapewnia dwukrotnie większą sprawność energetyczną w porównaniu z produktem poprzedniej generacji. Maxwell to 10-ta generacja architektury procesorów graficznych firmy NVIDIA, będąca następcą architektury Kepler. Z ciekawszych technologii warto wymienić:

  • Voxel Global Illumination (VXGI) – umożliwia stosowanie dynamicznego oświetlenia całej sceny w czasie rzeczywistym. Świat gry staje się bardziej rzeczywisty, ponieważ realistyczne zachowanie światła bardziej angażuje graczy w akcję toczącą się na ekranie.
  • Wieloramkowy próbkowany antyaliasing (MFAA). W ramach techniki MFAA pobieranych jest wiele różnych wzorów próbek pikseli w obrębie pojedynczej klatki oraz wielu klatek. Następnie wykorzystuje się nowy filtr syntezy w celu uzyskania obrazu o najwyższej jakości – szybciej niż w przypadku tradycyjnych technik antyaliasingu. W efekcie, MFAA zapewnia graczom jakość zbliżoną do techniki 4xMSAA, ale obciążającą system nie bardziej niż technika 2xMSAA, dzięki czemu gry działają szybciej, zachowując wysoki poziom jakości obrazu.
  • Dynamiczne zwiększanie rozdzielczości (DSR). Dzięki tej technice, gry mogą być renderowane w rozdzielczości 4K lub podobnej, a następnie wyskalowane do faktycznej rozdzielczości wyświetlacza za pomocą 13-stopniowego filtra Gaussa. Jakość powstałego w ten sposób obrazu jest nieporównywalnie wyższa od obrazu renderowanego bezpośrednio w rozdzielczości 1080p. Technika DSR jest aktywowana w prosty sposób za pomocą aplikacji GeForce Experience, która automatycznie optymalizuje ustawienia gier w celu zapewnienia jak najwyższej wydajności, pobiera najnowsze sterowniki, a także umożliwia strumieniowanie gier oraz nagrywanie rozgrywki. Wystarczy jedno kliknięcie, aby włączyć DSR i cieszyć się grami w wysokiej jakości bez kupowania nowego monitora.
  • VR Director. Aby wykorzystać ogromny potencjał, jaki drzemie w rzeczywistości wirtualnej, gracze wymagają rozwiązań gwarantujących dużą liczbę klatek na sekundę oraz niewielkie opóźnienia. Technologia VR Direct zawiera szereg nowych rozwiązań, które zwiększają wydajność, zmniejszają opóźnienia oraz zapewniają zgodność w grach wykorzystujących zestawy VR: VR SLI, Asynchronous Warp, Auto Stereo.

nVidia GeForce GTX 950

Karty graficzne nVidia GeForce GTX 970 są dostępne już dziś od wiodących producentów, w tym firm ASUS, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Inno3D, MSI, Palit, PNY, Point Of View i Zotac. Dostępność kart poszczególnych producentów zależy od regionu świata. Sugerowane ceny brutto to 1400 – 1600 zł, w zależności od specyfikacji.

W Polsce można ją nabyć między innymi za pośrednictwem sklepów Agito, Komputronik, Morele, Proline i X-KOM oraz w gotowych zestawach komputerowych przygotowanych przez firmy Komputronik i X-KOM.


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Maxwell 2.0, która została pierwszy raz zaprezentowana podczas premiery układów GeForce GTX 970 i GeForce GTX 980 we wrześniu 2014 roku. Podstawą nowego modelu jest rdzeń GM206 z 768 […]

trackback

[…] portalu HWBattle możemy się dowiedzieć o wstrzymaniu produkcji chipów GeForce GTX 980, GTX 970 oraz GTX 980 […]