PCI-SIG udostępniła pierwsze informacje o nadchodzącym standardzie PCI-Express 4.0. Przypomnijmy, że PCI Express to złącze służące do instalacji kart rozszerzeń na płycie głównej. Zastąpiło ono magistrale PCI oraz AGP. Organizacja oznajmiła, że w 2017 roku zostanie ukończona specyfikacja PCIe 4.0 i będzie systematycznie wprowadzana na rynek. W pierwszej kolejności z nowości skorzystają adaptery sieci.

PCI Express 4 - Road Mapa

Obecny z nami standard PCI Express 3.0 pojawił się w 2010 roku, czyli istnieje na rynku od dobrych 6 lat. Jego przepustowość wynosi obecnie 16 GT/s, a następca ma ją podwoić do 32 GT/s. Najbardziej na tej zmianie skorzystają oczywiście serwerownie i centra danych, gdzie przesyłanie danych po sieci, wymaga bardzo szybkich adapterów sieciowych.

A co z kartami graficznymi? Jeżeli śledzicie na bieżąco testy, to różnica między standardem PCIe 2.0, a PCIe 3.0 jest praktycznie żadna. Karty graficzne bez problemów mogłyby korzystać z interfejsu PCI Express x8 i nikt by tego nie zauważył w grze.


ŹRÓDŁOvideocardz.com
Poprzedni artykułChris Roberts prezentuje film ze Star Citizen podczas Gamescom 2016
Następny artykułOkhlos – wskocz w sandały antycznych greckich filozofów
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.