Zespół naukowców z Izraela stworzył oprogramowanie, które potrafi wykradać dane z odizolowanego komputerach, bez podłączenia z Internetem, kamerą, czy głośnikiem. Udało się tego dokonać przy wykorzystaniu smartfona oraz wentylatorów komputerowych. Metoda jest niezwykle efektywna i praktycznie niezauważalna dla użytkownika. Jednakże trzeba pamiętać, że złośliwe oprogramowanie musi znajdować się na komputerze i smartfonie.

Jak się już raz zainstaluje na komputerze, stara się uzyskać dostęp do sterowania prędkością obrotową wentylatorów. Następnie wykorzystując swojego rodzaju alfabet Morse’a, rozpoczyna wysyłanie odpowiednich fal akustycznych, które są odbierane i deszyfrowane przez urządzenie nasłuchujące (najlepiej się do tego nadają smartfony).

Oczywiście metoda ta ma swoje małe wady. Jedną z nich jest szybkość transmisji, która wynosi jedynie 900 bitów na godzinę. Jednakże hasła czy inne dane tekstowe, odpowiednio skompresowane można wykraść w dużej ilości. Drugą wadą jest zasięg tego rozwiązania – urządzenie nasłuchujące musi się znajdować w odległości nie większej, niż 8 metrów.

Jak widać, nie tylko przestępcy starają się szukać nowych rozwiązań do wykradania danych. Naukowcy także potrafią sprytnie wymyślać przeróżne sposoby. Jednym słowem czas na rozpowszechnienie się różnych rozwiązań pasywnych, tudzież chłodzenia wodnego.


ŹRÓDŁOmotherboard.vice.com
Poprzedni artykułEnigmatis 3: Cień Karkhali – tajemnicza przygoda w górach
Następny artykułWirtualna rzeczywistość zmieni nasze życie diametralnie
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.