Jakiś czas temu Microsoft zapowiedział, że nowe procesory AMD i Intel nie będą miały wsparcia w starszych systemach operacyjnych Windows 7 i 8.1. Teraz przechodzi do czynów. Za sprawą kwietniowych Microsoft zablokował aktualizacje dla wyżej wymienionych systemów. Wielu użytkowników przyzwyczajonych do systemu Windows 7 pytało czy nadchodzące procesory AMD Ryzen i Intel Kaby Lake pozwolą na jego instalację. Systemy na tych procesorach będzie można zainstalować jednak, żadne wsparcie techniczne, ze strony Microsoftu, dla pojawiających się błędów nie będzie udzielane.

Odpowiedzialne za taki stan rzeczy mają być łatki KB4015546 i KB4015549. Jeżeli zostanie wykryty na pokładzie najnowszy układ AMD lub Intela możliwość dalszego aktualizowania oprogramowania zostanie całkowicie zablokowana. Oczom użytkowników ukaże się następujący komunikat.

unsupported-hardware

W przypadku Windows 7 takie postępowanie jest zrozumiałe. Podstawowe wsparcie techniczne skończyło się w styczniu 2015 roku. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że nowe układy posiadają szereg funkcji, których wsparcia próżno szukać w starszych OS’ach. Dla przykładu można wziąć brak wsparcia Windowsa 7 dla NVMe oraz dla najnowszych rozwiązań magistrali USB 3.0.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku Windows 8.1, którego wsparcie techniczne zakończy się w styczniu 2018 roku. Zgodnie ze swoją polityką Microsoft jest zobowiązany zapewnić wsparcie dla każdego sprzętu pojawiającego się na rynku. Tu jednak firma zaznacza, że takiego wsparcia nie będzie, ponieważ uważa, że nowe procesory mają współpracować tylko z Windows 10.

Jeżeli jesteśmy już przy kończących się wsparciach systemów z rodziny Windows to przypominamy, że 9 maja tego roku wsparcie traci Windows 10. Chodzi dokładnie o wersje 1507. Użytkownicy, którzy nie zainstalują aktualizacji Creators Update utracą wsparcie techniczne, w tym możliwość korzystania z Windows Update.


ŹRÓDŁOhardwarezone
Poprzedni artykułAMD wprowadza do sprzedaży kartę Radeon RX 550
Następny artykułQNAP TVS-1282T3 – pierwszy QNAP NAS z Thunderbolt 3