Firma Microsoft udostępniła kod źródłowy Git Virtual File System (GVFS). Oprogramowanie wirtualizuje system plików w repozytorium kodu. Dzięki temu wygląda to, jak zewnętrzny dysk twardy. W praktyce pobiera jeden plik w danym czasie. Narzędzie potrafi ocenić, ile miejsca w danym momencie jest potrzebne, jednocześnie wykonując polecenia status i checkout. Krytyczne operacje są wykonywane na poziomie systemu plików.

Jakie ma to przełożenie w realnym zastosowaniu? W repozytorium kodu Windows znajduje się około 3 milionów plików. Dotychczas deweloperzy musieli pobierać i używać około 50 – 100 tysięcy tych plików Operacja checkout trwała prawie 4 godziny. Po wprowadzeniu GVFS udało się skrócić do około 30 sekund. Jednym słowem przyrost szybkości jest 480-krotny!

Microsoft zaprasza wszystkich chętnych do rozwijania oprogramowania i zgłaszania błędów. Cały kod dostępny jest w serwisie GitHub.


ŹRÓDŁOblogs.msdn.microsoft.com
Poprzedni artykułX-Plane 11 – jeszcze łatwiejszy interfejs oraz zaawansowana awionika lotu
Następny artykułAction! 2.2 z nagrywaniem 2 urządzeń wejściowych dźwięku
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.