The Document Foundation udostępniło oprogramowanie LibreOffice 6.1. Jest to znany wszystkim pakiet biurowy, darmowy i wolny zamiennik komercyjnego pakietu Microsoft Office. Czym tym razem twórcy nas uraczyli? Poniżej zamieszczamy najważniejsze zmiany w nowej wersji.

Nowe zestawy ikon dla Linux, macOS i Windows

Pod systemami Linux, pakiet biurowy od teraz korzysta z zestawu ikon Elementary, znanych ze środowiska GNOME.

LibreOffice 6.1 - ikony Colibre

Pod systemami Windows natomiast postanowiono wykorzystać Colibre. Wiele osób na pewno zauważy tą zmianę z Tango.

Nowe ikony systemowe aplikacji

Postanowiono odświeżyć zestaw ikon systemowych. Można zauważyć, że twórcy jeszcze bardziej je spłaszczyli. Zaokrąglono rogi, poprawiono odcienie kolorów, a także kontrast.

LibreOffice 6.1 - ikony systemowe

Lepsza obsługa obrazów

Libreoffice 6.1 posiada udoskonalną obsługę obrazów. Deweloperzy zaimplementowali całkowicie nowy menedżer grafik w pakiecie biurowym. Od teraz można dodawać, zarządzać i edytować obrazkami o wiele łatwiej, niż poprzednio.

LibreOffice 6.1 - obrazy w Calc

Co ciekawe, twórcy piszą że ma to pomóc w szybkości ładowania zamieszczonych zdjęć w dokumencie. Szczególnie tyczy się to plików w formatach MS Office.

Pasek narzędzi Notebook Bar dla Writera

Deweloperzy cały czas rozwijają pasek narzędzi o nazwie Notebook Bar. Ma to być kopia znanej wstążki z Microsoft Office. Która według nas jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Sam projekt jest nadal w fazie eksperymentalnej. Ale cały otrzymuje nowości i udoskonalenia.

LibreOffice 6.1 - pasek narzędzi NotebookBar

Eksport tekstów do formatu EPUB

Nowa odsłona pakietu biurowego otrzymała udoskonaloną funkcję eksportu dokumentów do formatu ePub. Tyczy się to szczególnie filtra:

LibreOffice 6.1 - ePub

Okno posiada lepszą obsługę linków, tabel oraz obrazków. Dodano wsparcie dla wbudowanych czcionek i notatek w stopce. Zauważyć można również nowe pola, jak autor, tytuł czy numer ISBN.

Pomniejsze zmiany:

  • Dodano nowe gradienty, tła itp.
  • Udoskonalono import dokumentów z formatu Excel 2003 XML
  • Sporo poprawek, związanych z macOS
  • Udoskonalono eksport/import DOCX
  • Przerobiono menu Draw
  • Dodano nowy zestaw domyślnych gradientów
  • Dodano opcję generowania sygnatury linii przy użyciu Wstaw -> Sygnatura Linii
  • Udoskonalono pomoc online

ŹRÓDŁOomgubuntu.co.uk
Poprzedni artykułHistoria Majorów w CSGO, czyli od czego to się zaczęło?
Następny artykułQuake Champions – Athena zapowiedziana jako nowy czempion
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.
Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments