John Carmack, legendarny twórca gier i pionier wielu technologii graficznych, opuścił id Software. Głównym powodem tej decyzji jest chęć skupienia się na rozwijaniu Oculus Rift – okularów rzeczywistości wirtualnej. Jego zdaniem owe okulary zrewolucjonizują gry wideo oraz rozrywkę multimedialną. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza tak znana osoba, która opuszcza to studio. Na początku tego roku, z id Software odszedł Todd Hollenshead, były CEO.

Przypomnijmy zasługi Johna Carmacka:

  • Współtwórca gatunku gier FPS
  • Ray casting (Hovertank-3D, Catacomb-3D)
  • Binary Space Partitioning (Doom)
  • Surface caching (Quake)
  • MegaTexture (Enemy Territory: Quake Wars, Rage)
  • Spopularyzował przy użyciu bufora stencil, technikę shadow volume (Doom 3) (nazywaną Carmack’s Reverse), pozwalającą ominąć przypadki, w których dawała ona niepoprawne wyniki

Wspiera działalność organizacji zajmujących się wolnym oprogramowaniem. Silniki do gier Quake, Quake II i Quake III: Arena kilka lat po wyprodukowaniu zostały upublicznione na licencji GPL. Jego gry są zwykle tworzone w otwartym standardzie OpenGL.

Źródło: xbitlabs.com

Poprzedni artykułAMD A10-6790K dostępny w sprzedaży
Następny artykułFortinet FortiSandbox-3000D – zabezpieczenie przed najgroźniejszymi atakami ATA i APT
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.