Podczas niedawno odbytej konferencji JavaOne, John Duimovich dyrektor generalny działu Java w firmie IBM, zaprezentował akcelerację graficzną dla języka Java JDK 8. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wykorzystują język Java do projektów, wymagających wysokiej mocy obliczeniowej. Jako przykład pokazano sortowanie dane przy użyciu standardowych bibliotek nVidia CUDA, w stosunku do operacji wykonywanych z użyciem procesora.

Sortowanie z uzyciem Java JDK 8 i nVidia CUDA

Jak widać na wykresie, czas wykonywania operacji z użyciem akceleracji graficznej potrafi wynieść od 2 do 48 razy szybciej.

Zastosowania aplikacji Java akcelerowanych przez procesory graficzne są praktycznie nieograniczone: od wysokiej wydajności systemów wykorzystywanych do analiz finansowych, przez obliczenia związane z przetwarzaniem obrazu po nowoczesne aplikacje naukowe.

Duimovich wspomniał również o niedawno powołanej inicjatywie OpenPOWER, która jest ekosystemem zbudowanym wokół architektury POWER, wnoszącej do platformy szereg innowacji, wykorzystując siłę otwartych rynków oraz takich partnerów jak nVidia. Wsparcie języka Java przez akceleratory graficzne jest właśnie jednym ze skutków powołania OpenPOWER.

Źródło: blogs.nvidia.com