Podczas ubiegłorocznych targów Mobile World Congress 2016 Intel ogłosił plany dotyczące technologii 5G. W tym roku firma pokaże, w jaki sposób można efektywnie zestawić poszczególne elementy składowe 5G. Implementacja technologii 5G to proces, który już się rozpoczął i obejmuje transformację sieci, chmury obliczeniowej oraz samych użytkowników. Ewolucja mobilności wykracza poza smartfony, a 5G staje się jedną z najważniejszych transformacji, w kontekście czekających nas zmian. 5G to przede wszystkim szereg nowych możliwości, takich jak jeszcze szybszy rozwój autonomicznych samochodów, inteligentnych miast, czy IoT (Internet rzeczy).

Ważnym wydarzeniem z zakresu rozwoju 5G było ogłoszenie pierwszego, globalnego modemu Intel 5G Modem , który obsługuje zarówno pasmo poniżej 6 GHz, jak i pasmo mikrofalowe, co stanowi ważny krok ku łączności w wielu różnych zastosowaniach.

Intel rozpoczął inwestycje w technologie chmury i sieci rdzeniowych, co już dziś zaowocowało znacznymi osiągnięciami w obszarze łączności oraz sieci rdzeniowych nowej generacji .

 •  Intel Mobile Trial Platform(mobilna platforma testowa 3 generacji) to wydajne środowisko programistyczne umożliwiające szybszą integrację i testowanie urządzeń 5G oraz bezprzewodowych punktów dostępowych. Intel wspólnie z operatorami z wielu krajów pracuje nad tworzeniem, prototypowaniem i testowaniem rozwiązań 5G z wykorzystaniem nowej platformy, która będzie podlegać dalszej ewolucji.
 • Intel XMM 7560 Modem do zaawansowanych urządzeń LTE nowej generacji. Nowy modem umożliwi transmisje LTE z szybkością gigabitową, przy czym jeden produkt będzie obsługiwać wszystkie standardy transmisji na całym świecie. Modem będzie produkowany przy użyciu procesu 14 nm Intela i będzie obsługiwać metodę CDMA.
 • Kompleksowa oferta technologii dla komputerów mobilnych, umożliwiająca operatorom telekomunikacyjnym transformację sieci w ramach przygotowań do wdrażania 5G. Obejmuje ona technologie, które wspólnie zapewniają większe bezpieczeństwo, wyższą wydajność oraz wbudowane funkcje analityczne pochodzące od centrum przetwarzania danych po brzeg sieci:
 • rodzina procesorów Intel Atom C3000, rodzina procesorów Intel Xeon® D-1500 — seria sieciowa, adapter sieciowy 25 GbE Intel Ethernet Network Adapter XXV710 oraz adapter technologii nowej generacji Intel QuickAssist.

Współpraca w ramach środowiska 5G

Intel ma na swoim koncie osiągnięcia w tworzeniu nowych środowisk. Dobrymi przykładami są tu komputery PC i centra przetwarzania danych. W podobny sposób firma działa w obszarze 5G. Intel w dalszym ciągu poszukuje  partnerów branżowych, by współpracować z nimi przy definiowaniu, prototypowaniu oraz dostarczaniu pierwszych produktów rozwiązań w obszarze 5G, kształtując w ten sposób rynek. Dotychczas podjęto strategiczne współprace w zakresie:

 • 5G Innovators Initiative (5GI2) — Ericsson i Intel podejmują otwartą inicjatywę branżową 5GI, która ma na celu badanie, testowanie oraz wprowadzanie innowacji w obszarze sieci 5G i technologii rozproszonego brzegu sieci. Działania będą koncentrować się na IIOT (Industrial Internet of Things — przemysłowy Internet rzeczy) oraz opracowywaniu projektów pilotażowych z zastosowaniem technologii rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej, m.in. do celów patrolowania niebezpiecznych środowisk przy użyciu dronów. Inicjatywa 5GI, w połączeniu z działaniami największych producentów sprzętu, czołowych przedsiębiorstw technologicznych, liderów branży oraz czołowych uczelni, przyśpieszy wprowadzanie innowacji w zakresie łączności bezprzewodowej i infrastruktury 5G w USA. Pierwszymi uczestnikami, którzy przyłączyli się do tej inicjatywy, są Honeywell, GE i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.
 • Laboratoria firmy Nokia pracujące nad przyśpieszeniem wprowadzania 5G — Nokia i Intel w oparciu o swoją dotychczasową długoletnią współpracę strategiczną pracują nad rozwojem usług 5G. W ramach  działań uruchomiono dwa laboratoria rozwiązań 5G, które testują nową technologię bezprzewodową i pracują nad jej szybszym wprowadzeniem komercyjnym. Laboratoria 5G znajdują się w Murray Hill (stan New Jersey) i Espoo (Finlandia). Są prowadzone wspólnie przez obie firmy, bazując na ich kompetencjach i atutach technologicznych. Laboratoria będą testować i opracowywać rozwiązania bezprzewodowe nowej generacji obejmujące wszystkie aspekty 5G, od sieci i chmury po użytkowników końcowych.
 • Współpraca Intel i AT&T w ramach programu Intel LIQD, obejmująca opracowywanie urządzeń podłączonych do sieci – Firma AT&T to pierwszy, duży operator telekomunikacyjny, z którym Intel podjął współpracę. Umożliwi ona szybkie wprowadzanie na rynek urządzeń IoT, a także ich certyfikowanie i podłączanie do sieci, przy czym celem jest urzeczywistnienie prognozy przewidującej wdrożenie na całym świecie 50 miliardów takich urządzeń do 2020 r. Program Intel® LIQD został zaprojektowany tak, by umożliwiać łatwe rozszerzenie z uwzględnieniem różnych nowych aspektów szybko zbliżającej się epoki systemów 5G.
 • Rozwój platformy Intel FlexRAN przez firmy Telefónica i 5TONIC — firmy te poinformowały o zainstalowaniu referencyjnej platformy oprogramowania Intel FlexRAN w otwartym laboratorium 5G prowadzonym przez 5TONIC. Laboratorium to umożliwi firmie Telefónica i innym klientom 5TONIC testowanie oraz sprawdzanie funkcjonalności i wydajności zwirtualizowanych implementacji aktualnych oraz przyszłych dostępowych sieci radiowych (RAN — radio access network). Obsługa zwirtualizowanych sieci RAN jest niezbędna do rozwoju technologii 5G oraz spełnienia wymagań w zakresie łączności i wydajności w różnych zastosowaniach.

Osiągnięcie zgodności operacyjnej 5G

Cała branża już teraz zdaje sobie sprawę, że zapewnienie zgodności operacyjnej ma kluczowe znaczenie dla ustanowienia standardów oraz ukierunkowania rozwoju technologii współpracujących z innymi produktami lub systemami, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Jest to jednak poważny problem implementacyjny, w wyniku czego Intel współpracuje z najważniejszymi przedsiębiorstwami z branży przy testowaniu i uzyskiwaniu zgodności operacyjnej, co ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia na większą skalę próbnych rozwiązań 5G.

 • Intel i Ericsson osiągają po raz pierwszy zgodność operacyjną przy transmisji bezprzewodowej w przedstandardowej wersji 5G — uzyskanie zgodności operacyjnej przy transmisji na żywo pomiędzy platformą próbną 5G Intel Mobile Trial Platform UE a systemem Ericsson 5G Radio Prototype to duże osiągnięcie. Jest ono wynikiem wielu innych sukcesów w roku 2016, takich jak wykorzystanie zaawansowanego formowania wiązki do łączności bezprzewodowej. Osiągnięcie to zostało zaprezentowane podczas targów MWC w postaci bezprzewodowej transmisji na żywo w dwóch przełomowych zastosowaniach technologicznych: autonomicznym samochodm i rzeczywistości wirtualnej.
 • Intel przyczynił się do uzyskania ogłoszonego przez Nokię pierwszego w historii połączenia interfejsu 5GTF opartego o technologie Intela. Ułatwi to komercyjne wprowadzenie 5G, a ponadto przyczyni się do zwiększenia zgodności operacyjnej z urządzeniami Intel 3GPP NR.
 • Ponadto Intel oraz firmy AT&T, NTT DOCOMO INC., SK Telecom, Vodafone, Ericsson, Qualcomm Technologies Inc., British Telecom, Telstra, Korea Telecom, LG Uplus, KDDI, LG Electronics, Telia Company, Swisscom, TIM, Etisalat Group, Huawei, Sprint, Vivo, ZTE i Deutsche Telekom ogłosiły poparcie dla przyśpieszenia realizacji harmonogramu standaryzacji 5GNR (nowe radio), tak aby wdrożenia próbne na większą skalę i wdrożenia komercyjne mogły rozpocząć się już w 2019 r. Dzięki temu porozumieniu skoordynowane działania liderów branży przyczynią się do przyjęcia jednolitego standardu, który pozwoli na dokonanie transformacji 5G we wszystkich kluczowych obszarach technologii.