W dniach 4 – 6 marca 2016 roku odbyły się 10 finały mistrzostw Intel Extreme Masters. Była to jubileuszowa rocznica najpopularniejszej i najdłużej działającej ligi rozgrywek elektronicznych na świecie. Organizatorzy obliczyli, że Spodek w Katowicach odwiedziło ponad 100 tysięcy fanów gier komputerowych. Warto nadmienić, że początkowo Intel Extreme Masters było ligą europejską, dopiero w drugim sezonie w latach 2007 – 2008 urosło do rangi globalnego wydarzenia. To był początek niesamowitej podróży, która trwa do dziś. W siódmym sezonie jeden z przystanków IEM po raz pierwszy zawitał w katowickim Spodku. W kolejnym sezonie Katowice stały się już gospodarzem finału tego jednego z największych turniejów e-sportowych.

Intel Extreme Masters 2016

Puchar mistrzostw Intel Extreme Masters 2016

Przełomowym momentem w historii okazał się sezon ósmy, ponieważ po raz pierwszy finał IEM odbył się nie w Hanowerze, a w Katowicach, które ugościły kilkadziesiąt tysięcy fanów e-sportu. Wtedy też dodano do rozgrywek grę Counter-Strike: Global Offensive, która zastąpiła wysłużonego już na scenie Counter-Strike 1.6.

To właśnie w Katowicach padły wszelkie możliwe rekordy cyklu Intel Extreme Masters. W szczytowym momencie, w trakcie finału w 2015 roku, transmisję na popularnej platformie streamingowej Twitch (notabene powstałej w 2001 roku) oglądało ponad milion osób, a katowicki Spodek odwiedziło ponad 100 tysięcy miłośników e-sportu.

Ceremonia otwarcia

E-sportowe dyscypliny podczas Intel Extreme Masters 2016

W tym roku, w katowickim Spodku, zawodnicy będą rywalizować w trzech różnych dyscyplinach, pojedynkując się na wirtualnych polach bitew gier:

  • League of Legends (gra MOBA, w której dwie drużyny bohaterów ze świata fantasy walczą polu bitwy)
  • StarCraft II (gra w klimacie science fiction. Gracz buduje swoją armie i stara się przejąć kontrolę nad polem walki)
  • Counter Strike: Global Offensive (gra FPS, w której przeciwko sobie walczą zawodnicy dwóch drużyn wcielający się w terrorystów oraz antyterrorystów)

Intel

Stoisko Intela było największym na całym IEM Expo 2016. Można było zobaczyć przeróżne komputery dla graczy, laptopy, komputery przerabiane na wzór gier.

W jednym miejscu znajdowały się dwa symulatory jazdy Formułą F1, wyposażone w 3 monitory.

Dla prasy, Intel przygotował specjalne miejsce w budynku, gdzie można było zobaczyć, jak działa na żywo technologia RealSense oraz SteamVR.

Intel Extreme Masters 2016

Intel RealSense

Polski oddział Valve przygotował wydzielony teren, gdzie osoba zakładała okulary wirtualnej rzeczywistości i mogła na żywo: popływać w oceanie z wielorybem, powspinać się po skałach oraz powalczyć z kosmitami.

Nas zaciekawiły jak zwykle minikomputerki, których była cała masa. Standardowe NUCi można było oglądać w wielu różnych konfiguracjach sprzętowych, a także podziwiać ich wydajność w kilku grach.

Morele.net

Sklep morele.net zorganizował w tym roku dość ciekawe przeceny sprzętu. Przez 3 dni można było zakupić wszystko to, co było wyszczególnione na ulotce oraz stronie domowej. Ale to nie wszystko. Do Katowic przyjechała cała ekipa kanału moreleTV, czyli Piotr Szymański aka Lipton, Kamila Czajkowska aka Dollie, Michał Linek aka Kendo, Maciej Nowak aka Urban i Damian Marusiak aka Master.

A oto, jak wyglądało spotkanie:
https://youtu.be/rQQC9dJhTKY

Asus

Na stoisku Asusa można było zobaczyć całą masę sprzętu. Poczynając od zakrzywionego monitora dla graczy – ROG PG348Q, przez chłodzony cieczą notebook ROG GX700 czy mysz optyczną ROG Spatha (która działa zarówno w trybie przewodowym, jak i bezprzewodowym).

Jedną z kilku ciekawostek były dwa zmodyfikowane komputery. Pierwszy posiadał płytę główną Maximus VIII Extreme i dwie karty graficzny Strix GTX 980 Ti autorstwa Bartłomieja Kurpiewskiego. Drugi natomiast, to przygotowany przez Aleksandra ‘GaiJin’ Snopka projekt o nazwie Doom Biohazard w klimacie steampunk z kartą graficzną z serii Poseidon gotową na wodne chłodzenie.

Na stoisku Asusa odbyły się spotkania z ekspertami m.in. ze wsparcia technicznego ASUS, moderami, graczami. Przez trzy dni youtuberzy Norbert ‘Dis’ Gierczak i Katarzyna ‘Kiara’ Kołodziej opowiadali o świecie League of Legends, przeprowadzali liczne zabawy i spotkania z fanami. Można było posłuchać porad dotyczących jak wygrywać w Mortal Kombat, od samego Adama ‘Moonspell’ Makiaha.

Intel Extreme Masters 2016

Stoisko odwiedzili również goście specjalni: Tomasz ‘Gimper’ Działowy, Jakub ‘Jacob’ Weber i Piotr ‘Lachu’ Lach, a także żeńska drużyna Alsen Team, która w tym roku walczyła o zwycięstwo w turnieju CS:GO. Porad dotyczących jak wygrywać w Mortal Kombat udzielał będzie Adam ‘Moonspell’ Makiah, niejednokrotnie zajmujący czołowe miejsca w turniejach w Polsce i za granicą.

Intel Extreme Masters 2016

Asus przygotował także sejf, gdzie osoba która odgadnie szyfr, wygrywa sprzęt, znajdujący się w środku.
Intel Extreme Masters 2016

Dziewczyny ze stoiska Asus.
Intel Extreme Masters 2016

W dziale tylko dla prasy mogliśmy natomiast zobaczyć minikomputer Asus VivoMini VM62N.

Niektóre zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału Asus.

MSI

Stoisko MSI przygotowało dla uczestników także sporo atrakcji. Na początek warto wspomnieć o turniejach w Hearthstone, FIFA 16, Warface czy Heroes of the Storm. Wśród zaproszonych gości można było spotkać Rojo, KamykHD i Vibe2G.

Intel Extreme Masters 2016

Przywieziono sporo ciekawego sprzętu. Warto tutaj wymienić MSI Vortex, MSI Nightblade MI2, MSI Nightblade X2B czy MSI Gaming AIO PC.

Naszą uwagę przykuł także automatycznie wysuwany z obudowy komputer od Komputronika – Komputronik Intel Extreme Masters Champion 2016.

Na koniec nasza ulubiona atrakcja firmy MSI – przepiękny smok w posturze bojowej 🙂

Na pamiątkę zachowaliśmy sobie kartkę do zbierania podpisów:

Intel Extreme Masters 2016
Kartka do zbierania podpisów

Niektóre zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału MSI.

Alienware

Firma Alienware przygotowała prawdziwy najazd Obcych: specjalną strefę, która przez trzy dni przepełniona była atrakcjami dla odwiedzających.

Intel Extreme Masters 2016

Rozgrywki i konkursy
Pierwszego dnia można było spróbować swoich sił w turnieju Hearthstone. YouTuberzy: Stuu, Nitro i Graczol rozegrali także mecze pokazowe w Star Wars: Battlefront, a potem odpowiadali na pytania fanów.

Wiele osób mogło także spotkać się z przedstawicielami firmy Techland: Maciejem Żmudą-Adamskim, Michałem Rudnickim, Grzegorzem Rudnickim, Kamilem Krupińskim i Bartoszem Łobodą. Twórcy Dying Light: The Following opowiedzieli o tym, jak powstawała gra i do czego potrzebne były komputery Alienware. Panel był połączony z konkursem wiedzy o nieumarłych i pojedynkiem w trybie „Be the Zombie”, w którym do wygrania były fanty „dying lightowe”.

Intel Extreme Masters 2016

Drugiego dnia gracze mogli wykazać się wiedzą o grze League of Legend w specjalnym quizie. Następnie przygotowano panel z samymi twórcami Riot, a następnie pojawili się goście: Stuu, Tivolt i Nervarien, który specjalnie dla fanów komentowali na żywo finał turnieju LoL. Dużą atrakcją były także charakteryzatorki, które malowały wszystkich chętnych na straszliwe zombi. Najlepsze zdjęcia zrobione przez fotobudkę na stoisku mogły zdobyć nagrody.

Intel Extreme Masters 2016

Finałowy dzień to kolejny raz Hearthstone. Fani popularnej karcianki mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o grze i zmierzyć się z Prokkarem. Prócz tego fani mogli zobaczyć pokazowe mecze gwiazd YouTube’a, gośćmi specjalnymi byli Tivolt, Stuu, Nitro i Graczol. Mecz finałowy Hearthstone’a specjalnie dla widowni na stoisku skomentował Mr. Flipiński.

Intel Extreme Masters 2016

Alienware Steam Machine i nie tylko
W strefie Alienware wystawiono dla wszystkich odwiedzających komputery Steam Machine. Wiele osób pewnie pamięta ich oficjalną premierę na Poznań Game Arena 2015. Obecnie są one dostępne w sprzedaży na polskim rynku. Prócz tego można było przetestować takie maszyny, jak aptopy Alienware 15 i Alienware 17.

Niektóre zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału Alienware.

SteelSeries i Zotac

Stoiska Zotaca i Steelseries były połączone razem z RTV Euro AGD. Główną atrakcją były różnego rodzaju zabawy, a także małe turnieje gier, gdzie do wygrania było kilkanaście nagród.

Zotac przywiózł ze sobą komputery ZBOX NEN SN970 Steam Machine, które wystawił w strefie Intela. Można było sobie na nich pograć w grę SuperHot.
Intel Extreme Masters 2016

Dziewczyny ze stoiska rozdawały różne gadżety.
Intel Extreme Masters 2016

Udało się nam wychapać kilka drobiazgów:
Intel Extreme Masters 2016

Niektóre zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału SteelSeries i Zotac.

Roccat

ROCCAT oraz Gaijin Entertainment przygotowały wspólnie stoisko dla wszystkich pasjonatów elektronicznej rozrywki i rywalizacji. Dostępnych było 13 komputerów, które posłużyły do zorganizowania 9 turniejów 1 vs 1 War Thunder. Każdy uczestnik otrzymał gwarantowane 500 Złotych Orłów, waluty premium w grze.

Intel Extreme Masters 2016

Nagrodą za pierwsze miejsce był limitowany Zestaw Ultra “T-34 i M4A2 Sherman”– zaproszenie do zamkniętej bety Ground Forces, unikatowy czołg, 6000 Złotych Orłów oraz dodatkowe, niepowtarzalne emblematy i tytuły. Dodatkowo podczas całego Intel Extreme Masters, hostessa War Thunder będzie rozdawać promocyjne ulotki, które zagwarantują nowym graczom od 150 do aż 10000 Złotych Orłów.

Intel Extreme Masters 2016

Prócz tego uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o War Thunder i ROCCAT, w kilku konkursach. Ciekawostką byli goście specjalni: zawodowi piloci z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz kpt. pil. rez. Witold Sokół, pilot myśliwski MiG-29, Członek Zarządu Fundacji Fligry, którzy wyjawili tajniki skutecznego latania.

Zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału Roccat.

Acer

Intel Extreme Masters 2016

Główną atrakcją stoiska Acer były laptopy dla graczy Predator. Firma przygotowała specjalne stanowiska, gdzie uczestnicy mogli się wygodnie rozsiąść i przetestować sprzęt. Nadmienię, że przez cały IEM było to jedno z najcichszych i najspokojniejszych stoisk.

Można było spotkać takich gości, jak Karolek, Kapitan Alien oraz Forlify.

Ciekawostką w strefie Intela dla prasy był modularny komputer Revo Build. Urządzenie składa się z jednostki głównej, do której można dołożyć odpowiednio: moduł dźwiękowy, moduł z dyskiem twardym i moduł z kartą graficzną. Całość komunikuje się przez specjalne złącze widoczne na zdjęciach. Wygląda również bardzo elegancko.

Naszą uwagę przykuł także model Acer Revo One, z pilotem, który świetnie nada się do salonu.

Układanie kostki Rubika:

Niektóre zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału Acer Polska.

X-Kom

Stoisko X-Kom to głównie promocje na produkty wielu marek. Oczywiście, sklep prócz tego przygotował różne inne atrakcje dla uczestników.
Intel Extreme Masters 2016

Można było spotkać się z Rahim, Kleszcz, MaxFloRec oraz Kolacz Wiki.
Intel Extreme Masters 2016

Kilka razy dziennie działało również koło fortuny, w którym można było zdobyć akcesoria od Be Quiet!.

Crucial

Na stoisku Crucial można było pograć w gry lub uczestniczyć w rozrywce przy scenie głównej.

HyperX

Firma HyperX jest oficjalnym sponsorem ponad dwudziestu pięciu profesjonalnych drużyn esportowych (m.in. NaVi, EnVvUs, Luminosity, Team Liquid czy TSM), które mogą pochwalić się licznymi sukcesami w takich produkcjach jak: League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), Dota 2, Hearthstone, Call of Duty czy Halo. Niektórych graczy z wyżej wymienionych drużyn można było spotkać tylko na stoisku HyperX, ale również zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymać autograf.

Na stoisku można było własnoręcznie sprawdzić działanie oficjalnych sprzętów tegorocznej edycji IEM 2016, czyli słuchawek HyperX Cloud oraz Cloud II i zaawansowanych pamięci operacyjnych RAM. Prócz tego dostępne były najnowsze urządzenia dla graczy, jak np. słuchawki HyperX Cloud Revolver. Większość z nich będzie dostępne jeszcze w tym roku w sprzedaży.

Co ważne, producent przygotował także wyjątkowe promocje, obejmujące dyski HyperX Savage SSD, słuchawki HyperX Cloud i Cloud II, podkładki HyperX Fury oraz pamięci RAM DDR3/DDR4.

Kingston umożliwił także spotkanie i rozmowy ze swoimi partnerami: Aleksandra “Olcia” Ardeli, Łosiu, Astirit, Faja, GrabaGra, Jakub “Swelder” Grzegorski, kycu.live, HighStyled, Bixente.
Intel Extreme Masters 2016

Zdjęcia, dzięki uprzejmości polskiego oddziału HyperX.

Ravcore

Na stoisku prezentowane były najnowsze produkty Ravcore dla graczy: klawiatury, myszy, słuchawki oraz komponenty ATX. Można było zobaczyć większość asortymentu firmy.

Katowice – stare komputery

Dużą atrakcją była możliwość odwiedzenia stoiska ze starymi komputerami. Wystawiło się tutaj bowiem Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Posiada ono w swoich zbiorach ponad 3500 zgromadzonych eksponatów, z czego przygotowanych do oglądania jest już ponad 500 komputerów. Z racji tak dużej liczby eksponatów nie dało się wszystkiego przywieźć na targi. Dlatego w tym roku, jak poprzednio wyselekcjonowano konkretne modele.

Po stoisku krążyła też maskotka Mario 🙂

Przebrania za bohaterów gier

Jak przystało na imprezę z grami, można było również spotkać przebierańców.

Podsumowanie

Intel Extreme Masters 2016 to genialna impreza, gdzie na żywo możemy oglądać najlepszych graczy z całego świata. Prócz emocjonujących zawodów e-sportowych, producenci akcesoriów i sprzętu komputerowego przygotowali dla uczestników bajeczne stoiska. Dzięki temu osoby, nie zawsze lubiące spędzać czas na rozgrywkach, mogły uczestniczyć w spotkania i konkursach. Jak dla nas jest to świetne połączenie targów sprzętu i imprezy gamingowej na światowym poziomie.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułCroteam udostępnia źródła Serious Engine v1.10
Następny artykułZBOX MAGNUS EN980 – wirtualna rzeczywistość w małych rozmiarach
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.