fbpx
Strona głównaPcMod.plNewsyCo wiemy o procesorach Raphael na architekturze Zen 4?

Co wiemy o procesorach Raphael na architekturze Zen 4?

Pojawiły się informacje, według których procesory Zen 4 miałyby mieć premierę w czwartym kwartale 2022 roku. Miną zatem dwa lata od momentu premiery poprzedniej generacji, czyli Zen 3. W międzyczasie pojawi się kilka dodatkowych produktów pośrednich, jak Ryzen 5000 XT, a także niedawno zapowiedziane procesory Zen 3 z technologią 3D V-Cache. Ta ostatnia jest szczególnie interesująca, bo AMD deklaruje wzrost wydajności do 15%.

Następna generacja Zen 4 nosi kodową nazwę Raphael i zastąpi jednostki Zen 3 o kodowej nazwie Vermeer. Rdzenie będą produkowane w 5 nm procesie technologicznym, natomiast układ wejścia/wyjścia otrzyma 6 nm. Warto nadmienić, że nadal uświadczymy budowę chipletową i być może 3D V-Cache.

AMD Raphael vs Intel Alder Lake-S

W przypadku platformy, otrzymamy całkowicie nowe gniazdo o kodowej nazwie AM5. Sam socket będzie miał oznaczenie LGA 1718, zatem procesory nie będą miały już pin-ów. Platforma będzie w stanie obsłużyć pamięci DDR5-5200, 28 linii PCI Express 4.0, więcej złączy NVMe 4.0 oraz USB 3.2. Nie zabraknie także natywnego wsparcia dla USB 4.0. Przewidywane jest TDP na poziomie bazowym 120 watów, natomiast maksymalna wartość ma nie przekraczać 170 Watów.

Procesory Raphael mogą zostać wyposażone we wbudowane karty graficzne z rdzeniami RDNA 2. Oznaczałoby to ogromny wzrost wydajności zintegrowanych GPU, nawet w stosunku do Ryzenów 5000G.

Najważniejsze informacje o procesorach Raphael:
  • Całkowicie nowa architektura Zen 4 z udoskonalonym IPC,
  • Nowy proces technologiczny od TSMC 5 nm z 6nm dla układu wejścia/wyjścia,
  • Obsługa dwukanałowych pamięci DDR5,
  • 28 linii PCI Express 4.0,
  • TDP w przedziale 105 – 120 Watów (maksymalna górna wartość to 170 Watów),
  • 25% wzrost IPC w stosunku do architektury Zen 3 oraz możliwość osiągnięcia taktowania na poziomie 5 GHz.
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Piotr Bieńkowski
Piotr Bieńkowski
Miłośnik technologii najnowszych ale i tych starych . Uzależniony od wszystkiego co związane z komputerami oraz grafiką komputerową . Wolne chwile spędza nad fotografia i tworzy strony internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Warto przeczytać