Tytuł tego newsa może szokować, ale tak jest naprawdę. Naukowcy z DeepMind postanowili nauczyć sztuczną inteligencję gry w Quake III Arena. I zobaczyć, czy komputer będzie w stanie wygrać z człowiekiem. Do tego celu wybrano mapy typu Capture The Flag, czyli przechwyć flagę i zdobądź punkt dla swojej drużyny. Do eksperymentu wykorzystano łącznie 4 SI, podzielone na dwie drużyny.

Każda z ekip rozgrywała kilkaset tysięcy meczy na losowo generowanych mapach. Proces ten miał na celu uniemożliwienie nauki na pamięć samej mapy. Naukowcy chcieli, aby SI potrafiła uczyć się tak, jak człowiek pewnych naturalnych ruchów.

Po kilkuset rozegranych meczach zaczęto zauważać już pewne wzorce, jak np. kampowanie, chowanie się za ścianami, podążanie za członkiem drużyny. W dalszym etapie SI zaczęły się ze sobą odpowiednio komunikować w celu informowania co robią.

Po rozegraniu 500 000 godzin w Quake III Arena, postanowiono zorganizować turniej. 40 graczy ludzkich kontra 40 graczy SI. Wynik zaskoczył wszystkich – SI wygrały cały mecz i okazały się lepsze we współpracy ze sobą.

Warto przejrzeć sobie cały artykuł oraz zobaczyć, jak wyglądały niektóre mecze.


ŹRÓDŁOdeepmind.com
Poprzedni artykułJujubee udostępnia kolejne pomieszczenie z gry KURSK
Następny artykułSilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 KIT – ciekawe kolorowe wentylatory
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalach OSWorld.pl i PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 7 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.