Dziś na warsztat trafił do nas dysk SSD – GOODRAM IRDM 240 GB o pojemności 240 GB. Model ten należy do średniej półki wydajnościowej w ofercie konsumenckiej firmy GOODRAM. Jest to już druga generacja dysków tej firmy, która ma spełnić takie same oczekiwania, co pierwsza. Model ten został zbudowany w oparciu o kości 3D MLC i kontroler Phison PS3111-S11 (Jednordzeniowy, dwukanałowy kontroler, pracuje bez dodatkowej pamięci cache). Dyski z tej serii mają maksymalną pojemność 240 GB oraz złącze SATA 6 Gb/s. Producent oferuje również 3 letnią gwarancję.

Osoby nie zaznajomione ze stosowanymi technologiami w dyskach SSD, zapraszamy na stronę Pamięci masowe, gdzie wyjaśniamy jak to się obecnie przedstawia.

Wygląd dysku

Dysk przyjechał do nas w takim oto opakowaniu:

GOODRAM IRDM 240 GB

Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości czarnego plastiku. Dysk jest bardzo lekki i waży zaledwie 36 gramów.

Po bokach oraz od spodu znajdują się śruby, umożliwiające montaż. Jest to jeden z niewielu producentów, którzy coś takiego robią. Otwory są wykonane z metalu.

Po podpięciu i sformatowaniu całego dysku do systemu plików NTFS otrzymujemy rozmiar około 220 GB.

Konfiguracja platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dyski miały ustawiony interfejs AHCI i wpięte były w porty SATA 6 Gb/s. Na potrzeby testu przygotowaliśmy odpowiednie paczki plików o wielkości 30 GB, dodatkowe ISO o wielkości 7 GB oraz ISO systemu Windows 10 ze strony Microsoftu. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-3770 PcMod.pl
Płyta główna MSI Z77IA-E53MSI Z77IA-E53 PcMod.pl
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGOODRAM 8 GB DDR3-1333 MHz PcMod.pl
Dysk twardy GOODRAM IRDM 240 GBGOODRAM IRDM 240 GB  PcMod.pl
Obudowa Cougar QBXCougar QBX PcMod.pl
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Testy

AS SSD Benchmark

AS-SSD Benchmark 1.9.59 to program pozwalający na sprawdzenie wydajności dysków SSD. Analizuje urządzenie z wykorzystaniem różnych próbek.

Kopiowanie obrazu systemu Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został skopiowany z jednego katalogu do innego.

GOODRAM IRDM 240 GB - Kopiowanie obrazu systemu Windows 10Na początku prędkość wynosiła około 200 MB/s. Po około 30% zaczęła spadać by osiągnąć kiepskie 100 MB/s. Nie tego oczekiwaliśmy po takim dysku.

Rozpakowywanie archiwum z Windows 10

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany, a następnie zmierzyliśmy czas rozpakowania z archiwum.

GOODRAM IRDM 240 GB - Rozpakowywanie archiwum z Windows 10Przy rozpakowywaniu utrzymywała się stała prędkość 125 – 136 MB/s. Potrafiła nawet spaść do 110 MB/s. To bardzo słaby wynik jak na tej klasy dysk.

Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)

Przygotowaliśmy paczkę z różnymi wielkościami plików. Znajdują się one w kilku katalogach, zarówno małe kilku kB, jak i duże kilku MB. Ma to symulować standardowe kopiowanie na dysku.

GOODRAM IRDM 240 GB - Czas kopiowania dużej ilości plików (30 GB)Tutaj to się dopiero zaczęły wahania szybkości kopiowania. Aczkolwiek większość czasu transfer wynosił między 105 – 135 MB/s.

Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Obraz ISO został odpowiednio skompresowany programem 7zip. Następnie jego zawartość została rozpakowana na testowany dysk.

GOODRAM IRDM 240 GB - Rozpakowywanie pliku ISO (7 GB)

Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Popularny pakiet biurowy został pobrany i zainstalowany. Czas był mierzony od momentu wciśnięcia przez nas przycisku Instaluj do czasu zakończenia całego procesu.

GOODRAM IRDM 240 GB - Instalacja pakietu biurowego LibreOffice

Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Obraz ISO systemu Windows 10 został wpierw spakowany do archiwum 7-zip, a następnie zrobiono jego kopiowanie z jednego katalogu do innego.

GOODRAM IRDM 240 GB - Kopiowanie spakowanego obrazu Windows 10 w 7-zip

Wielozadaniowość

W tym teście jednocześnie robimy dwie operacje: kopiujemy obraz systemu Windows 10 oraz instalujemy program LibreOffice.

GOODRAM IRDM 240 GB - Wielozadaniowość

Wszystko zależy tak naprawdę od szybkości kopiowania obrazu systemu Windows 10, które to testy przeprowadziliśmy wcześniej. Prędkość ta ma diametralny wpływ przy wykonywaniu kilku operacji.

Podsumowanie testów GOODRAM IRDM 240 GB

Dysk GOODRAM IRDM 240 GB to ciekawe rozwiązanie od firmy Wilk Elektronik. Producent postanowił jednakże dokonać pewnych cięć, szczególnie w kwestii kontrolera. Przypomnijmy, że seria GOODRAM Iridium posiadała czterordzeniowy, ośmiokanałowy kontroler Phison PS3110-S10 wspomagany 1GB cache DDR3L. Jest to bardzo zły manewr ze strony firmy, która jest uważana za dobrego producenta.

Owa zmiana spowodowała dość duże problemy wydajnościowe w wielu testach. Dysk wypada przeciętnie w wielu benchmarkach i plasuje się na samym końcu stawki. Można by rzec, że kości MLC na nic się tutaj zdają, bo winowajcą jest zastosowany kontroler z brakiem pamięci podręcznej.

Dysk 240 BB jest obecnie dostępny w cenie między 300 – 340 zł. Musimy powiedzieć, że patrząc po wykresach wydaje się to bardzo zawyżoną ceną. Szczególnie patrząc w kontekście modeli WD Blue 3D NAND SSD 240 GB, czy ADATA SU650 240 GB.

Jedna rzecz zasługuje na plus od nas. Dysk po zapełnieniu do 70% pojemności nie zwolnił na żadnych testach, które powtórzyliśmy. I chyba to jedna z niewielu cech, które go ratują jeszcze.

Producent oferuje 3 lata gwarancji, aczkolwiek to nie jest jego zaletą.

Zalety:

  • Dobrej jakości obudowa
  • Bardzo mała waga
  • Duża pojemność
  • Kości pamięci 3D MLC
  • Nie zwalnia po zapełnieniu do 70% pojemności

Wady:

  • Słaby kontroler
  • Wysoka cena w stosunku do oferowanej wydajności
  • Tylko 3 lata gwarancji
Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułADATA XPG GAMMIX S11 – nowe szybkie dyski SSD
Następny artykułCeny procesorów Ryzen 2000 niższe niż w przeciekach
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj