Komputery mini-ITX są obecne na rynku od długiego czasu. Producenci coraz śmielej podchodzą do swoich konstrukcji i wypuszczają modele, oparte na różnych chipsetach. Nie tak dawno premierę miały procesory Coffee Lake oraz chipsety Z370.

Intel wprowadził w nich nowe funkcje, w tym indywidualne podkręcanie rdzeni, maksymalne przyspieszenie pamięci do 8400 MT/s, kontrolę opóźnień pamięci w czasie rzeczywistym, rozszerzoną kontrolę obniżania napięcia układu PLL, zoptymalizowane dostarczanie zasilania do obudowy oraz zaktualizowane funkcje Intel Extreme Tuning Utility i Intel Extreme Memory Profile.

Nowy chipset Intel Z370 zapewnia lepsze dostarczanie mocy. Umożliwia nowym 6-rdzeniowym procesorom osiągnięcie maksymalnej wydajności. Optymalizuje też dostarczanie zasilania do obudowy na potrzeby podkręcania i przekierowywania pamięci.

GIGABYTE Z370N WIFI – budowa oraz wyposażenie

Do naszej redakcji zawitała płyta mini-ITX – GIGABYTE Z370N WIFI. Model ten swoją premierę miał na początku listopada tego roku. Jest to obecnie jedyny model mini-ITX z nowej serii chipsetów w ofercie producenta.

  • Chipset: Intel Z370
  • Socket: LGA 1151
  • Obsługiwane procesory: Intel Core i3 / Core i5 / Core i7 8 generacji
  • Format płyty: mini-ITX
  • Ilość slotów pamięci: 2 x DDR4
  • Maksymalna ilość pamięci: 32 GB
  • Maksymalne taktowanie pamięci: 4400 MHz (OC)
  • Karta sieciowa: 2 x Intel GbE LAN
  • WiFi: Intel Wi-Fi 802.11 Dual-Band
  • Kodek dźwiękowy: Realtek ALC1220
  • RAID: Tak (0/1/5/10)
  • PCI-Express 3.0 x16
  • 4 x SATA 6.0 Gb/s
  • 2 x złącze M.2
  • 3 x wtyczki wentylatorów
  • 8 x USB 3.1 Gen1 (2 na płycie / 6 na tylnym panelu)
  • 2 x USB 2.0 (na tylnym panelu)
  • USB Typu C (na tylnym panelu)

Podejrzewamy, że jak Intel wypuści chipsety z serii H3XX i B3XX to pojawią się minimum dwie kolejne płyty w ofercie. Na razie musimy zadowolić się tym.

Gigabyte zaintonował ten model swoją znaną technologią Ultra Durable. Są to wysokiej jakości komponenty zapewniające niezwykle stabilne i efektywne zasilanie sekcji procesora. Podwójna ilość miedzi w PCB zapewnia znacznie niższe temperatury pracy, poprawę efektywności energetycznej i większą stabilność podczas overclockingu. Zastosowano tutaj także kondensatory polimerowe (Solid Capacitors) oraz kondensatory Low RDS(on) MOSFET. Posiadają one zdolność pracy w wysokich temperaturach nawet do 50,000 godzin.

Każdy port USB posiada też własny bezpiecznik i uszkodzenie lub awaria jednego nie powoduje problemów z pozostałymi. Producent chwali się także technologią DualBIOS, która umożliwia uruchomienie komputera nawet w przypadku uszkodzenia jednej z dwóch zaimplementowanych na płycie kości BIOS.

Sekcja zasilania procesora została zbudowana w układzie 4+2: procesor – cztery fazy, kontroler pamięci – dwie. Część procesorowa została wyposażona w radiator.

W kwestii chłodzenia procesora przygotowano specjalne uniwersalne złącza do podłączania wentylatorów. Są ich aż trzy sztuki, a główne jest oznaczone szarym kolorem. Dwa pozostałe można wykorzystać w przypadku posiadania układu wodnego. Technologia, która odpowiada za odpowiednie sterowanie całą sekcją chłodzenia zwie się Smart Fan 5.

GIGABYTE Z370N WIFI

W jej skład wchodzi także 6 sensorów, które monitorują: sekcję zasilania, kartę graficzną, procesor, dyski NVMe, sekcję RAM oraz sekcję audio.

Laminat Gigabyte Z370N WIFI jest koloru czarnego. Sloty na pamięci RAM, wtyczki zasilania oraz porty SATA są również czarne.

GIGABYTE Z370N WIFI

Dla osób lubiących posłuchać muzyki zamontowano kodek ALC1220 120dB SNR HD Audio. Prócz dobrej jakości dźwięku, producent wyposażył go w ciekawą funkcję – Smart Headphone AMP. Po podłączeniu słuchawek, wykrywana jest ich akustyka. Kodek automatycznie dopasowuje ustawienia dźwięku.

Dla dysków SSD przygotowano specjalne miejsce na płycie głównej – Dual PCIe Gen3 x4 M.2. Jest to radiator z oprogramowaniem do monitorowania temperatury. Ma to zapobiegać przegrzewaniu się i obniżaniu wydajności dysków. Prócz tego z tyłu również znajduje się miejsce na dyski.

Aby gracze oraz osoby strumieniujące rozgrywkę miały stabilne łącze, dodano dwa gigabitowe porty Intel GbE LAN z oprogramowaniem cFosSpeed Internet Accelerator Software. Aplikacja monitoruje i ustawia odpowiednie priorytety dla pakietów internetowych.

Skoro już jesteśmy przy sieci, to płyta została zaopatrzona w bezprzewodowy moduł 802.11ac Wi-Fi z zewnętrznymi antenami.

GIGABYTE Z370N WIFI - ciekawa płyta mini-ITX dla Coffee Lake 1

Na śledziu znajdziemy również: 2 x HDMI, DisplayPort, Bluetooth 4.2, 4 x USB 3.0, USB 3.1 Typu C oraz wyjścia karty dźwiękowej.

Złącza na pamięci RAM wspierają moduły DDR4 o taktowaniu 4400MHz i nawet większym.

Na płycie Z370N WIFI wzmocniono również złącze PCI-Express. Opatentowana przez Gigabyte technologia zwie się Ultra Durable PCIe Armor. Dzięki temu mamy pewność, że ciężkie karty graficzne nie uszkodzą przez przypadek złącza.

Na koniec warto wspomnieć o podświetleniu LED RGB. Płyta wspiera RGB Fusion RGBW & UV Light Strips, a także posiada w pełni niezależne piny do sterowania.

UEFI i oprogramowanie

UEFI w Gigabyte dostępne jest w czarno-czerwonym kolorze. Osobiście woleliśmy odcienie czerni i granatowego, aczkolwiek całe menu działa nader sprawnie przy pomocy myszy oraz klawiatury.

GIGABYTE APP Center

Firma udostępnia również oprogramowanie GIGABYTE APP Center. Za jego pomocą możemy zainstalować sporą ilość dodatkowego oprogramowania.

Aplikacja System Information View skalibruje nam wentylatory, aby ciszej chodziły. Można w pełni własnoręcznie dopasować działanie podłączonych wentylatorów. W naszym przypadku był to jedynie ten od chłodzenia procesora.

EasyTune to oprogramowanie do zwiększania zegarów podzespołów procesora i pamięci operacyjnej.

Aplikacje BIOS i BIOS Setup umożliwiają nam podstawowe skonfigurowanie interfejsu UEFI, aktualizację, wybranie co się ma pierwsze uruchamiać, czy inne rzeczy.

Aplikacja RGB Fusion natomiast odpowiada za podświetlenie LED. Można ustawić naprawdę sporo trybów. Od domyślnych poprzez całkowicie własne.

Producent umożliwia także podłączenie zewnętrznych taśm LED, co widać na poniższym filmie.

Ustawienia platformy testowej

Wszystkie testy wykonywaliśmy na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro 64-bit. Dysk miał ustawiony interfejs AHCI i wpięty był w porty SATA 6 Gb/s. Każdy test powtarzany był minimum 3 razy i z tego wyliczana była średnia. Pominęliśmy testy dysków oraz temperatur procesora z prostego powodu – zbyt duża liczba zależnych czynników.

Model Dostawca
Procesor Intel Core i7 LGA 1155Intel Core i7-8700 PcMod.pl
Płyta główna GIGABYTE Z370N WIFIGigabyte Z370N WIFI Gigabyte logo
Karta graficzna Zotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! EditionZotac GeForce GTX 1060 3GB AMP! Edition PcMod.pl
Pamięć RAM Pamięć RAM, sprzętGOODRAM 16 GB DDR4-2133 MHz PcMod.pl
Dysk twardy Seagate BarracudaSegate Barracuda 500 GB PcMod.pl
Obudowa SilverStone SG13BSilverStone SST-SG13B SilverStone
Zasilacz SilentiumPC Enduro FM1 Gold 650WSilentiumPC Enduro FM1 Gold 650W PcMod.pl
System operacyjny Windows 10Windows 10 Pro 64 bity PcMod.pl

Benchmarki

Cinebench

Tradycyjnie nasze testy zaczynamy od syntetyków.  W tym przypadku jest to Cinebench R15.038 i test wydajnościowy jednego rdzenia.
GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Drugi test to już wykorzystanie wielu rdzeni. Tutaj zastosowany procesor pokazuje swoje możliwości.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Testy pamięci operacyjnej

Teraz przyszedł czas na zapis i odczyt modułów pamięci. Jest to bardzo ważna część na płycie głównej. Wykorzystaliśmy do tego program AIDA64 5.95.4500. Zobaczmy, jak to wygląda.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

3DMark Fire Strike

I kolejny syntetyk, ale tym razem związany z graniem. 3DMark Fire Strike potrafi wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie oraz mocno obciążyć kartę graficzną.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Crysis 3

Ta gra to już klasyk wręcz. Silnik CryEngine 3 potrafi wycisnąć siódme poty ze sprzętu. W naszych testach wykorzystaliśmy słynną mapę Welcome to the Jungle. Jest to miejsce, które wymaga dobrej karty graficznej oraz procesora.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

DOOM

DOOM to gra autorstwa studia id Software. Wykorzystuje swój własny silnik id Tech 6, który renderuje przy użyciu OpenGL lub Vulkan. Jako miejsce testowe wybraliśmy pierwszą mapę w grze i miejsca różnych walk z wrogami.

GIGABYTE Z370N WIFI - ciekawa płyta mini-ITX dla Coffee Lake 2 GIGABYTE Z370N WIFI - ciekawa płyta mini-ITX dla Coffee Lake 3

DOTA 2

Silnik Source 2 to podobny przykład, jak w Crysis 3. Bez mocnego procesora nic nam po mocarnej karcie graficznej. Gra jest wymagająca.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Dying Light

Dying Light to gra akcji w klimatach survival horroru. Za tytuł odpowiedzialne jest polskie studio Techland. Gra działa na silniku Chrome Engine 6, a do renderowania grafiki wykorzystuje interfejs DirectX 11. Testy wykonywaliśmy na mapie od społeczności The Hunter. Jest to ogromna dolina z mnóstwem roślinności i zombi.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Pobór mocy

A ile pobiera cała platforma? W stanie spoczynku jest to zaledwie 35 Watów. Byliśmy bardzo zaskoczeni tym.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Pod obciążeniem nie wygląda to tak źle.

GIGABYTE Z370N WIFI - wykresy

Podsumowanie testów Gigabyte Z370N WIFI

Wybór płyt głównych mini-ITX opartych o chipset Z370 jest obecnie bardzo skromny. Nasz model jest już dostępny w Polsce u niektórych sprzedawców. Jego obecna cena waha się między 720 – 760 zł. Musimy przyznać, że jest to dość duża kwota i patrząc lekko wstecz można by rzec, że płyty mocno podrożały. Wszak taka MSI Z77IA-E53 w swoim czasie kosztowała około 500 zł. A oferowała bardzo podobne wyposażenie.

Gigabyte Z370N WIFI to bez wątpienia dopracowana płyta główna. Dwa złącza na super szybkie dyski NVMe oraz 4 porty powinny zadowolić użytkowników, którzy oczekują kompromisu, pomiędzy szybkością działania systemu, a ilością przechowywanych danych. Wzmocnione złącze PCI-Express, dwa porty LAN oraz 6 portów USB 3.0 to kolejne ogromne zalety. Prócz tego użytkownik może jeszcze podłączyć sobie dwa dodatkowe z obudowy.

Producent nie zapomniał także o dobrym monitoringu podzespołów oraz podłączeniach chłodzenia procesora. Trzy hybrydowe złącza dla wentylatorów to ogromna zaleta dla osób stosujących chłodzenia wodne.

Sama płyta prezentuje się również bardzo dobrze. Kolory poszczególnych elementów zostały dobrane idealnie. Wiele osób składających zestawy mini-ITX na pewno doceni to. Na duży plus zasługuje wbudowane oświetlenie RGB LED. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu jesteśmy w stanie w pełni kontrolować kolory.

Zalety:

  • Dobry zintegrowany układ dźwiękowy
  • Dodatkowe oprogramowanie
  • Podświetlenie RGB LED
  • Pozwala na podkręcanie odblokowanych procesorów
  • Bardzo przydatne złącza NVMe
  • Wzmocnione złącze PCI-Express
  • Funkcja DualBIOS
  • Dwa złącza LAN dla stabilnego połączenia

Wady:

  • Cena
  • Porty SATA mogłyby być w innym miejscu

Za wypożyczenie sprzętu dziękujemy polskiemu oddziałowi firmy Gigabyte.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułWypełnij postanowienia noworoczne – promocja od GOG.com
Następny artykułPremiera AMD Ryzen 2 oraz płyt głównych z chipsetami serii 400 w marcu
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.