W nasze ręce trafił gamingowy komputer firmy E-Blue. Jest to sprzęt typu All in One (AiO), model Scion32. Dziś przyjrzymy się tej mało znanej w Polsce firmie oraz ich produktowi.
“Firma E-Blue została założona w 1999 roku przez grupę zapalonych projektantów i graczy w japońskiej Osace. We współpracy z najlepszymi graczami na całym świecie opracowano akcesoria gamingowe mające na celu zapewnić maksymalną skuteczność w wirtualnych bataliach. (…) Obecnie wszystkie produkty E-Blue są wytwarzane w kilku lokalizacjach na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Shenzhen czy Hong Kongu.”
Firma E-Blue może w Polsce brzmieć jeszcze nieznajomo, pomimo że nie jest to uzasadnione. Są bardziej rozpoznawalni np. w Ameryce gdzie wszędzie widoczne jest ich niebieskie logo, szczególnie u tamtejszych streamerów. Dlaczego nieuzasadnione? Ponieważ oferują produkty najwyższej jakości w przystępnej cenie i są idealne dla wszystkich. Odpowiadają szczególnie tym, którym nie przeszkadza brak logo uznawanej światowej marki. W ich ofercie znajdziemy wszystko: od myszek przez klawiatury, słuchawki, fotele, meble czy same komputery, aż do nowych na rynku biurek gamingowych albo Desk PC.
Polski oddział firmy E-Blue gościł na targach PGA 2017, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Dzięki temu spotkaniu, mogliśmy przetestować jeden z produktów firmy. Nim przejdziemy do recenzji zobaczmy jak wyglądało stanowisko E-Blue na PGA 2017.
Teraz przyjrzymy się samemu komputerowi Scion-32. Jednostka jest nowatorskim i pionierskim pomysłem komputera All-in-One dla graczy. Normalnie kupując komputer takiego typu jesteśmy skazani na jego podzespoły wewnętrzne. W tym przypadku firma zastosowała obudowę która umożliwia wymianę części. Jednak należy pamiętać o ograniczonej przestrzeni obudowy i standardzie płyty głównej mini-ATX bądź micro-ITX.
Sam design jest bardzo dobrze dopracowany i przywodzi na myśl klimaty Predatora, KillZone i Crysis. Utrzymany w futurystycznym stylu stojak, na którym jest zamontowana całość, bardzo dobrze współgra z zainstalowanym w nim podświetleniem LED-owym.
Jak wygląda specyfikacja modelu Scion32?
Najbardziej rzucający się w oczy jest monitor. Posiada on 32 calową matrycę o odświeżaniu 144 Hz, w rozdzielczości 2560 x 1140 pikseli. Zapewnia to doskonałą orientację na ekranie pomimo rozmiarów, a ułatwia to sama matryca która jest panoramiczna. Monitor ma regulowany stopień nachylenia aby użytkownik mógł dostosować go do własnych preferencji.
Obsługą grafiki zajmuje się karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1050 Mini. Mózgiem jednostki jest procesor Intela Core i5-6500 o taktowaniu zegara 3.3 GHz. Posiada on dysk SDD o pojemności 128 GB i dysk HDD o pojemności 1 TB. Jako chłodzenie zastosowano wiatraki o średnicy 12 cm i prędkości obrotowej 1500 RPM. Chłodzenie jest bardzo wydajne. Charakteryzuje się umiarkowaną kulturą pracy, nie będąc całkowicie bezdźwięcznym, tylko lekko zaznaczając nam swoją pracę.
Komputer został przetestowany w grach takich jak: Overwatch, Leauge of Legends, Battlefront II i Wiedźmin 3. Benchmarki, które mnie wspomogły w ocenie samej pracy to: Unigine oraz OCCT przy małym udziale MSI Afterburner. Komputer sprawdził się w nich stabilnie i dobrze, nie było żadnych problemów sprzętowych. Najwyższa zanotowana temperatura to 64 ℃ przy dużym obciążeniu. Konstrukcja chłodzenia bez problemu nadążała z odprowadzaniem wydzielanego ciepła.
Próbując wykorzystać sprzęt do maksimum możliwości, postanowiliśmy przeprowadzić jeszcze jeden test. Ekran został podzielony WinSplitem i zostało zainstalowanie oprogramowanie OBS (Open Broadcaster Software) do transmisji Live. Komputer przeprowadził kilkugodzinną transmisje w jednym z popularnych serwisów przeznaczonych do streamingu, gdzie pojawiały się różne produkcje takie jak: Firewatch, Lords of the Fallen czy Leauge of Legends. Przy 60 klatkach na sekundę oraz bitrate wynoszącym 4 Mbit/s całość działała płynnie i bez zastrzeżeń. Cudo!
Podsumowanie
Testowany Scion-32 jest stabilną i nieźle skonstruowaną jednostką w średnim standardzie cenowym, gdyż jego cena oscyluje w granicach 4000 złotych. Oferuje on bardzo dobre doznania użytkowe. Możliwość modyfikacji płyty głównej, grafiki oraz innych podzespołów sprawia, że nie jest to zakup jednorazowy – jak na przykład w przypadku modeli z serii iMac. Poniżej zachęcamy do zapoznania się z testowaną konstrukcją na krótkim filmiku.
Całość oceny jednostki wypada Bardzo dobrze i uzyskuje ona 9/10 punktów.