NVIDIA Turing

Najnowsze dziecko NVIDII, czyli procesory graficzne GeForce RTX oparte na procesorze Turing są bardzo drogie. Flagowiec czyli GeForce RTX 2080 Ti kosztuje 1900 USD i jest to pierwsze wydanie partii Founders Edition.

RTX 2080 TiGTX 1080 TiRTX 2080GTX 1080RTX 2070GTX 1070
Cena początkowa przy uruchomieniu – MSRP999 USD699 USD699 USD549 USD499 USD379 USD
Cena początkowa przy uruchomieniu – NVIDIA Founders Edition1199 USD699 USD799 USD699 USD599 USD449 USD

Wszyscy bardzo czekaliśmy na krok NVIDII i jej nowy produkt. Ale zwolennicy Zielonych jak i Czerwoni są zdania że ceny mogą spaść o ile AMD wypuści konkurencyjny model dla kart z RTX.

Nowym graczem i powodem do opuszczenia cen przez NVIDIę być może stanie się nowy produkt Intela. Ale na niego musimy jeszcze trochę poczekać.

Analityk Jon Peddie wprost stwierdza że lwią część ceny nowej karty stanowią ogromne koszty produkcji  oraz testowania nowych chipów graficznych. Kolejnym kosztem jest duża ilość pamięci wykorzystana w budowie kart a także koszt chłodzenia podzespołów. I niby nie ma w tym zdzierstwa i spisku cenowego, ale może to być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Stephen Baker, wiceprezes ds. analiz branżowych w NPD, zasugerował, że obecna sytiuacja może być spowodowana zapasami lub dostępnością. “Myślę, że najprawdopodobniej starają się wycenić je jako produkty bardzo wysokiej jakości” – powiedział Baker. “Z pewnością, jeśli istnieje duża liczba kart z serii 10, które będą się uwijać, chcieliby przynajmniej nieco ją obniżyć.”

Nie ma się co oszukiwać, wysokie ceny za karty graficzne w ostatnich latach były spowodowane szaleństwem krypto walut, ograniczonym dostępem do kart graficznych dla graczy. Aby na starcie nowej technologii nie doszło do ograniczenia zapasów, wysoka cena może być sposobem ochrony producenta.

Do dziś zastanawiam się także nad porównaniem RTXa z istniejącą 10-serią GTXów. Spece od NVIDII długo tłumaczyli nam jak działa śledzenie promieni RTX, ale żaden nie porównał RTX 2070 czy 2080 Ti do znanego GTX 1080 Ti.

Możliwe jest, że nowe karty będą wielkim przełomem na rynku technologicznym. I są warte swojej wygórowanej ceny, ale aby być pewnym tego faktu musimy poczekać na porównania niezależnych firm czy YTberów zajmujących się nowinkami technologicznymi.


Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments