Często ludzie się pytają, jakie odświeżanie w monitorze wybrać. Tyczy się to szczególnie osób, które grają w strzelanki. Jak wiemy, podczas rozgrywki mamy do czynienia ze zmienną liczbą FPS-ów. Są one zależne od możliwości sprzętu, jaki aktualnie posiadamy. A dokładniej od mocy karty graficznej, która to odpowiada za generowanie obrazu. Im mocniejsza, tym lepsze detale oraz ilość klatek na sekundę.

Ale to co jest w ogóle częstotliwość odświeżania monitora? Według definicji jest to ilość wyświetlanych obrazów w ciągu sekundy wyrażona w hercach. Obecnie najczęściej spotykanymi wartościami są 60 Hz i 144 Hz. Gdzie wielu graczy zaleca tą drugą wartość ze względu na lepszą płynność rozgrywki.

Wiele osób nie mających styczności z gamingiem uważa, że jeżeli ludzki wzrok widzi płynny ruch przy 30 kl./s, to po co kupować takie monitory? Okazuje się jednak, że przeprowadzono badania na amerykańskich pilotach. Ci najbardziej doświadczeni i wytrenowani byli w stanie zauważyć statek powietrzny znajdujący się tylko na jednej klatce z 220. Z kolejnych testów wynika, że górną granicą ludzkich możliwości jest ok. 300 kl./s.
Zatem osoby często grające w tytuły wymagające dobrej spostrzegawczości tylko skorzystają na monitorach, posiadających rozdzielczość 75 Hz i wyższych. Mowa tutaj choćby o DOTA 2, League of Legends, czy Counter-Strike: Global Offensive. Wyścigi samochodowe również można zaliczyć do tego grona, ponieważ przy dużej prędkości jazdy jest widoczna o wiele lepsza płynność.

Jak wybrać monitor dla siebie?

Tutaj zaczynamy już wchodzić w etap parametrów. Prócz odświeżania jest jeszcze rozdzielczość oraz czas reakcji. Na rynku najpopularniejsze rozdzielczości monitorów to: 1920×1080 pikseli, 2560×1440 pikseli oraz 3840×2160 pikseli. Drugi parametr natomiast odpowiada za tzw. efekt smużenia. Im niższa wartość tym lepiej dla matrycy. W wielu profesjonalnych monitorach wartość nigdy nie przekracza 5 ms.

Nie zapomnijmy także o dwóch bardzo ważnych technologiach: G-Sync oraz FreeSync. Polegają one na synchronizacji częstotliwości odświeżania obrazu wyświetlacza z kartą graficzną. Ta ostatnia jak wiemy generuje klatki z różna szybkością. Pozwala to na eliminację rozrywania obrazu, minimalizuje opóźnienia i zacinanie się wyświetlanych treści. Spowodowane oczywiście

Do obsługi technologii G-Sync wymagany jest specjalny moduł produkowany przez firmę NVIDIA. Oraz karta graficzna GeForce. Aby otrzymać certyfikację należy przejść rygorystyczne testy monitora. Nawet najdrobniejsze uchybienie skutkuje negatywną opinią.

FreeSync natomiast to rozwiązanie opracowane przez AMD. Nie wymaga jednakże opłat licencyjnych i każdy producent może je u siebie wdrożyć.

Jaka jest zatem różnica pomiędzy tymi technologiami? Ano taka, że w przypadku FreeSync można to stosować na dowolnej jakości matrycy. G-Sync natomiast wymaga dobrej jakości matryc. I dlatego ceny monitorów z technologią NVIDII są takie wysokie.

Co zatem wybrać?

Jeżeli nie potrzebujemy super sprzętu a prosty monitor do grania to można zadowolić się praktycznie dowolnym monitorem z odświeżaniem na poziomie 60 Hz lub 75 Hz. Wartym zainteresowania jest następujący model: iiyama G2530HSU-B1 Black Hawk.

Dla osób, które już grają warto spojrzeć na te modele:

  • BenQ ZOWIE XL2411P
  • Samsung C24FG70
  • AOC AGON AG251FZ
  • AOC AGON AG272FCX
  • iiyama GB2783QSU Silver Crow

Prócz tego są jeszcze super wypasione:

  • Acer Predator XB252Q
  • iiyama GB2760QSU Red Eagle
  • ASUS MG279Q
  • AOC AGON AG271QG
  • ASUS MX34VQ
  • ASUS ROG PG27VQ

Powyższe zestawienie pochodzi z newsa autorstwa Piotra Urbaniaka: Polecane monitory dla graczy – podsumowanie 2017 roku.

Co sądzisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Poprzedni artykułStreacom DA2 zaprezentowana podczas targów COMPUTEX 2018
Następny artykułESL One Cologne 2018: Zapowiedź turnieju w Niemczech
Michał Olber
Zawodowo zajmuję się pisaniem newsów i artykułów na portalu PCMod.pl. Prócz tego składam i naprawiam komputery dla znajomych oraz klientów. Moja przygoda z komputerami, zaczęła się pod koniec liceum, czyli w roku 2005, kiedy to złożyłem swój pierwszy zestaw. Wciągnęło mnie to na tyle, że do dnia dzisiejszego nie ma dnia, abym nie dowiedział się czegoś nowego ze świata nowoczesnych technologii. Kiedy inni pasjonują się super samochodami, ja potrafię ucieszyć się z dobrze wyglądającego i wydajnego procesora, płyty głównej, karty graficznej, obudowy itp. Od przeszło 10 lat przygotowuję wirtualne konfiguracje i składam komputery. Jest to moja wielka pasja, którą staram się należycie pielęgnować, codziennie ucząc się czegoś nowego i utrwalając obecną wiedzę do perfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.